Interpretacja Urzędu Skarbowego Wrocław-Krzyki
PP 443-76/73/2004
z 2 czerwca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP 443-76/73/2004
Data
2004.06.02



Autor
Urząd Skarbowy Wrocław-Krzyki


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
faktura
kasa rejestrująca
metoda marżowa
przedmioty kolekcjonerskie
stawki podatku
zmiana przepisów


Pytanie podatnika
1) Jaka stawka podatku VAT dotyczyć będzie marży uzyskiwanej na sprzedaży przedmiotów kolekcjonerskich zakupionych od osób fizycznych sprzedających swoje zbiory czy kolekcje?
2) W jaki sposób rozliczać mam towar zakupiony przed 1 maja 2004 r. Czy również od niego mam odprowadzać podatek VAT od uzyskanej marży?
3) Jak mają wyglądać poprawne faktury wystawiane innym podmiotom na przedmioty kolekcjonerskie objęte podatkiem VAT w marży? – z uwzględnieniem możliwości fakturowania przedmiotów objętych podatkiem VAT w marży w powiązaniu ze sprzedażą akcesoriów kolekcjonerskich (stawka 22%) na jednej fakturze?
4) Jak rejestrować na kasie fiskalnej sprzedaż przedmiotów objętych podatkiem VAT w marży?
Zdaniem podatnika: stawka podatku dla marży powinna wynosić 7%, towary zakupione przed dniem 1 maja 2004 r. nie powinny podlegać opodatkowaniu, a na kasie winien rejestrować tą sprzedaż jako zwolnioną.


(odpowiedź zgodna ze stanem prawnym na dzień 02-06-2004).Zgodnie z art. 120 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) w przypadku podatnika wykonującego czynności polegające na dostawie towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich lub antyków nabytych uprzednio przez tego podatnika dla celów prowadzonej działalności lub importowanych w celu odsprzedaży, podstawą opodatkowania podatkiem jest marża stanowiąca różnicę między całkowitą kwotą, którą ma zapłacić nabywca towaru, a kwotą nabycia, pomniejszona o kwotę podatku.
W myśl art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2–12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1, powyższa marża nie została wymieniona w wyłączeniach, podlega opodatkowaniu stawką podstawową. Należy mieć jednak na uwadze przepis art. 120 ust. 20 ww. ustawy, który mówi, iż w przypadku eksportu towarów dokonywanego przez podatnika, o którym mowa w ust. 4, marża podlega opodatkowaniu stawką 0%.
Zgodnie z art. 174 powyższej ustawy, w przypadkach, o których mowa w art. 120, procedura polegająca na opodatkowaniu marży ma zastosowanie do dostaw towarów nabytych lub uprzednio importowanych przez podatników, o których mowa w art. 120 ust. 4, po dniu 30 kwietnia 2004 r. Wynika z tego, że do dostawy towarów nabytych lub uprzednio importowanych przed dniem 1 maja 2004 r., nie można zastosować opodatkowania marżą, więc podlegają one opodatkowaniu na zasadach ogólnych.
Jeżeli podatnik oprócz zasad, o których mowa w ust. 4, stosuje również ogólne zasady opodatkowania, to zgodnie z ust. 15 jest on zobowiązany prowadzić ewidencję zgodnie z art. 109 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług, z uwzględnieniem podziału w zależności od sposobu opodatkowania; w odniesieniu do dostawy, o której mowa w ust. 4, ewidencja musi zawierać w szczególności kwoty nabycia towarów niezbędne do określenia kwoty marży, o której mowa w tym przepisie.
Podatnik, o którym mowa w art. 120 ust. 4 ww. ustawy, zgodnie z ust. 16 nie może oddzielnie wykazywać na wystawianych przez siebie fakturach podatku od dostawy towarów, w przypadku gdy opodatkowaniu podlega marża. Jeżeli więc podatnik dokonuje także dostaw opodatkowanych na zasadach ogólnych, to zdaniem tut. organu podatkowego jedynie podatek od tej dostawy uwidoczni na fakturze lub wystawi odrębną fakturę. Szczegółowe zasady wystawiania faktur zawiera rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971).
W myśl ust. 8 § 12 tego rozporządzenia faktury dokumentujące świadczenie usług turystyki, o których mowa w art. 119 ustawy oraz czynności, których podstawą opodatkowania jest marża zgodnie z art. 120 ustawy, zawierają dane określone w ust. 1 pkt 1-5 i 12, oraz wyrazy „VAT marża”.
Odnośnie ewidencjonowania sprzedaży przedmiotów opodatkowanych na zasadach marży za pomocą kasy fiskalnej, organ podatkowy informuje, iż zgodnie z § 5 ust. 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 lipca 2002 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, oraz warunków stosowania tych kas przez podatników (Dz. U. Nr 108, poz. 948 ze zm.) podatnicy prowadzący ewidencję przy zastosowaniu kas rejestrujących, u których podstawą opodatkowania jest kwota prowizji lub inna postać wynagrodzenia za wykonywane usługi w ramach umowy agencyjnej, zlecenia, pośrednictwa lub innych umów o podobnym charakterze albo też marża, ewidencjonują na potrzeby obliczenia osiąganego przez nich obrotu oraz kwot podatku należnego całą wartość sprzedaży własnej oraz prowadzonej na rzecz lub w imieniu innych podatników.
Skoro, w myśl art. 120 ust. 16 ustawy o podatku od towarów i usług, podatnik na fakturach dokumentujących taką sprzedaż nie może wykazywać oddzielnie kwoty podatku od dostawy towarów, jedynie wartość sprzedaży, to i na paragonach z kasy fiskalnej podatek ten nie powinien być wykazany. W związku z brakiem możliwości ewidencjonowania tego obrotu pod symbolem „VAT marża”, zdaniem organu podatkowego dopuszczalne jest ewidencjonowanie tej sprzedaży jako zwolnionej od podatku, jednak wyłącznie w przypadku, gdy podatnik nie dokonuje dostawy towarów lub świadczenia usług zwolnionych od podatku.
W związku z powyższym, stanowisko podatnika w sprawie stawki podatku na sprzedaż przedmiotów kolekcjonerskich i opodatkowania marżą towarów zakupionych przed 1 maja 2004 r. jest błędne, natomiast stanowisko dotyczące rejestrowania za pomocą kasy fiskalnej należy uznać za prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj