Interpretacja Urzędu Skarbowego Wrocław-Krzyki
PD I 415-53/58/04
z 21 kwietnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PD I 415-53/58/04
Data
2004.04.21



Autor
Urząd Skarbowy Wrocław-Krzyki


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
dowody wewnętrzne
dowód księgowy
księga przychodów i rozchodów
przychody ewidencjonowane


Pytanie podatnika
Czy przychód uzyskany z tytułu prowadzenia zajęć muzycznych w przedszkolu można na podstawie sporządzonego zbiorczego dowodu wewnętrznego ewidencjonować w podatkowej księdze przychodów i rozchodów?


Podatniczka w ramach prowadzonej działalności gospodarczej prowadzi zajęcia muzyczne w przedszkolu. Każdy z rodziców raz w miesiącu dokonuje wpłaty za nauczanie dziecka.
Podatniczka na podstawie wystawionych dowodów wpłat chce na koniec miesiąca wystawić sobie zbiorczy dowód wewnętrzny na podstawie którego jednorazowo dokonywałaby zapisu w podatkowej księdze przychodów i rozchodów.
Zapisów w podatkowej księdze przychodów i rozchodów należy dokonywać, zgodnie z przepisami zawartymi w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. Nr 152, poz. 1475 ze zm.).
W myśl § 12 ust. 1 ww. rozporządzenia zapisy w księdze dokonywane są w języku polskim i w walucie polskiej w sposób staranny, czytelny i trwały, na podstawie prawidłowych i rzetelnych dowodów.
Podstawą zapisów w księdze, zgodnie z § 12 ust. 3 pkt 1 i 2 cyt. rozporządzenia, są dowody księgowe, którymi są:

    · faktury VAT, faktury VAT RR, faktury VAT KOMIS, faktury VAT MP, dokumentu celne, rachunki oraz faktury korygujące i noty korygujące (..), lub
    · inne dowody, wymienione w § 13 i 14, stwierdzające fakt dokonania operacji gospodarczej zgodnie z jej rzeczywistym przebiegiem.

§ 12 ust. 3 pkt 2 lit a–d wyszczególnia wszystkie niezbędne dane, które winny zawierać inne dowody wymienione w § 13 i 14 ww. rozporządzenia.
Zgodnie z § 19 ust. 1 rozporządzenia, zapisy w księdze dotyczące przychodów ze sprzedaży wyrobów, towarów handlowych i usług są dokonywane na podstawie wystawionych faktur, a w przypadku sprzedaży nieudokumentowanej fakturami – na podstawie wystawionego na koniec dnia dowodu wewnętrznego, w którym w jednej kwocie wykazana jest wartość tych przychodów za dany dzień, o ile nie jest prowadzona ewidencja sprzedaży lub ewidencja przy zastosowaniu kas rejestrujących.
Zapisów, o których mowa powyżej w myśl § 19 ust. 2 cyt. rozporządzenia, dokonuje się jeden raz dziennie po zakończeniu dnia, nie później niż przed rozpoczęciem działalności w dniu następnym, z zastrzeżeniem § 20 ust. 2 i 3 oraz § 30.
Jak wynika z powyższego, podatnicy, którzy nie prowadzą ewidencji sprzedaży lub ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących, mogą ewidencjonować przychody jeden raz dziennie, o czym mowa w § 19 ust. 2, na podstawie dowodu wewnętrznego, wystawionego zgodnie z przepisami powołanego rozporządzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj