Interpretacja Urzędu Skarbowego w Olsztynie
US.II.PDF/415/95/04
z 14 października 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US.II.PDF/415/95/04
Data
2004.10.14



Autor
Urząd Skarbowy w Olsztynie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z innych źródeł


Słowa kluczowe
ekwiwalentność
koszty uzyskania przychodów
nieodpłatne używanie
umowa cywilnoprawna


Pytanie podatnika
- dotyczy otrzymanego nieodpłatnie świadczenia w postaci gabinetu pielęgniarskiego.


Stosownie do art. 14a § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. nr 137, poz. 930 ze zm.) zwróciliście się Państwo pismem z dnia 20.08.2004 r. z prośbą o udzielenie informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w przedmiocie otrzymanych nieodpłatnych świadczeń w postaci gabinetów pielęgniarskich służących do prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie świadczenia usług zdrowotnych w szkołach.

Działając na podstawie art. 14a § 1 cyt. ustawy - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Olsztynie odpowiadając na powyższe zapytanie wyjaśnia co następuje:

zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz. U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.) przychodem z działalności gospodarczej jest również wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń, obliczonych zgodnie z art. 11 ust. 2 - 2b, z wyjątkiem otrzymanych od osób zaliczonych do I i II grupy podatkowej w rozumieniu przepisów o podatku od spadków i darowizn.

Zasada swobody umów wyrażona w art. 353 Kodeksu cywilnego polega na tym, iż strony zawierające umowę mogą ułożyć stosunek prawny według swego uznania, byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiały się właściwości (naturze) stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego. Każda umowa dwustronna powinna być ekwiwalentna. W doktrynie prawa cywilnego uznaje się, iż umowa jest ekwiwalentna wówczas, gdy wszystkie strony umowy uważają swoje świadczenia za równoważne.

Nie jest natomiast konieczna dokładna równowartość świadczeń wzajemnych. Co do zasady zatem, na gruncie prawa cywilnego, możliwe jest określenie przez strony wartości wzajemnych świadczeń na ustalonym przez nie poziomie.

Z załączonej umowy użyczenia wynika, że lokal wraz ze sprzętem medycznym, stanowiący gabinet medyczny i zabiegowy jest wykorzystywany do prowadzenia usług pielęgniarskich w środowisku nauczania i wychowania. Użyczony lokal dla Pani T. ma służyć tylko i wyłącznie do świadczenia usług na rzecz szkoły. Jednocześnie Ministerstwo Zdrowia zobowiązuje szkoły do zapewnienia możliwości korzystania z gabinetu lekarskiego, dentystycznego oraz innych pomieszczeń przez uczniów danej szkoły i dlatego w przedmiotowej sprawie mamy do czynienia z ekwiwalentnością świadczeń.

Mając na uwadze powyższe tut. organ podatkowy stoi na stanowisku, że w stanie faktycznym przedstawionym w piśmie nie należy ustalać przychodu z tyt. otrzymania nieodpłatnych świadczeń, a zatem nie zachodzi obowiązek podatkowy, o którym mowa w art. 14 ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, pod warunkiem że gabinety te nie będą używane do innych celów poza wymienionymi w § 1 załączonej do pisma umowy użyczenia zawartej między szkołą a biorącą w używanie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj