Interpretacja Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu
ZD/423-178/04
z 15 października 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
ZD/423-178/04
Data
2004.10.15



Autor
Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników --> Obowiązek obliczania i poboru przez płatników zaliczek


Słowa kluczowe
deklaracja korygująca
płatnik
wynagrodzenie ryczałtowe


Pytanie podatnika
Czy płatnik powinien dokonać zwrotu przysługującego mu wynagrodzenia, jeżeli dokonuje korekty deklaracji PIT-4 i dopłaty zaliczek na podatek dochodowy należnych od wypłat dla pracowników?


Spółka składa deklaracje (PIT-4) na zaliczkę miesięczną na podatek dochodowy od łącznej kwoty dokonanych wypłat i dokonuje umniejszenia pobranego podatku o przysługujące jej wynagrodzenie z tytułu terminowego wpłacania podatków. W przypadku dostarczenia przez pracownika zwolnienia lekarskiego lub orzeczenia lekarza orzecznika stwierdzających prawo do przedłużonego zasiłku chorobowego, po terminie naliczenia wynagrodzenia i złożenia deklaracji (PIT-4), spółka dokonuje korekty deklaracji oraz dopłaty zaliczek na podatek. W oparciu o powyższy stan faktyczny Spółka zwróciła się z zapytaniem: czy należy dokonać zwrotu potrąconego wynagrodzenia przysługującego płatnikowi, jeżeli dokonuje się korekty PIT-4 i dopłaty zaliczek na podatek dochodowy ?

Wnioskująca stoi na stanowisku, że nie może być ukarana za opieszałość innych instytucji, w tym ZUS-u i powinna zachować prawo do wynagrodzenia należnego za terminowo wpłacony podatek, gdyż podatek wpłacony w terminie nie był pobrany nienależnie lub w wysokości wyższej od należnej.

W przedmiotowym stanie faktycznym zastosowanie znajdują następujące przepisy:

-art. 8 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997r. Nr.137 poz. 926 z późn. zm.) stanowiący, iż płatnikiem jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna nie mająca osobowości prawnej, obowiązana na podstawie przepisów prawa podatkowego do obliczenia i pobrania od podatnika podatku i wpłacenia go we właściwym terminie organowi podatkowemu.

-art. 6 przywołanej powyżej ustawy Ordynacja podatkowa, stosownie do którego podatkiem jest publicznoprawne, nieodpłatne, przymusowe oraz bezzwrotne świadczenie pieniężne na rzecz Skarbu Państwa, województwa, powiatu lub gminy, wynikające z ustawy podatkowej.

-art. 28 wyżej wymienionej ustawy stanowiący między innymi, iż:

-§ 1. Płatnikom i inkasentom przysługuje zryczałtowane wynagrodzenie z tytułu terminowego wpłacania podatków pobranych na rzecz budżetu państwa.

-§ 2. W razie stwierdzenia, że płatnik lub inkasent pobrał wynagrodzenie nienależnie lub w wysokości wyższej od należnej, organ podatkowy wydaje decyzję o zwrocie nienależnego wynagrodzenia.

-§ 3. Minister właściwy do spraw finansów publicznych określi, w drodze rozporządzenia:

1) szczegółowe zasady ustalania wynagrodzenia płatników i inkasentów pobierających podatki na rzecz budżetu państwa, w relacji do kwoty pobranych podatków, oraz tryb pobrania wynagrodzenia,

2) szczegółowe zasady oraz tryb zwrotu otrzymanego wynagrodzenia w razie pobrania przez płatnika lub inkasenta podatku, zaliczki na podatek lub raty podatku nienależnie lub w wysokości wyższej od należnej.

-§ 1pkt 1 i 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 24 grudnia 2002r. w sprawie wynagrodzenia płatników i inkasentów pobierających podatki na rzecz budżetu państwa (Dz. U. Nr 240, poz. 2065) stanowiący, iż cyt.: „Płatnikom i inkasentom przysługuje wynagrodzenie z tytułu terminowego wpłacania podatków, wynoszące:

1) 0,3% kwoty podatków pobranych przez płatników na rzecz budżetu państwa;

2) 0,1% kwoty podatków pobranych przez inkasentów na rzecz budżetu państwa.

Kwota należnego wynagrodzenia jest potrącana z kwoty podatków pobranych przez płatników lub inkasentów.”

-§ 2 wyżej wymienionego rozporządzenia zgodnie z którym, płatnik lub inkasent, który pobrał podatek nienależnie lub w wysokości wyższej od należnej, jest obowiązany dokonać zwrotu nienależnego wynagrodzenia na rachunek właściwego urzędu skarbowego wraz z odsetkami za zwłokę.

-art.52 § 1 pkt 3) ustawy Ordynacja podatkowa mówiący, że na równi z zaległością podatkową traktuje się także: wynagrodzenie płatników lub inkasentów pobrane nienależnie lub w wysokości wyższej od należnej, (...)

Ustosunkowując się do wątpliwości przedstawionych przez Spółkę podkreślić należy, iż stosownie do przytoczonych przepisów prawa podatkowego, płatnicy zobligowani są m.in. do obliczania i pobierania podatków. Podatek zaś to świadczenie pieniężne niewątpliwie należne (m.in.) Skarbowi Państwa, lecz jedynie w zakresie wynikającym z ustaw podatkowych.

Wynagrodzenie do którego uprawnieni są płatnicy faktycznie wiąże się z terminową wpłatą podatku – a więc z terminową wpłatą świadczenia pieniężnego wynikającego z ustaw podatkowych.

Jeżeli pobór podatku nie obejmował wartości znajdujących uzasadnienie w regulacjach ustaw podatkowych, to zastosowanie znaleźć powinien przepis § 2 art.28 Ordynacji podatkowej.

Również przepisy (uprzednio cytowane) zawarte w rozporządzeniu z 24 grudnia 2002r., posługujące się określeniem „należnewynagrodzenie”, „podatki pobrane”, „podatek pobrany nienależnie lub w wysokości wyższej od należnej” wskazują na wolę ustawodawcy do wynagradzania płatnika za zgodne z ustawami podatkowymi pobranie podatku.

Tak więc w sytuacji gdy Płatnik, w terminach ustawowych dokonał poboru kwot należnych Skarbowi Państwa, uprawniony jest do naliczenia stosownego wynagrodzenia.

Zwrot wynagrodzenia musi wiązać się bowiem z pobraniem podatku, nie znajdującym oparcia w regulacjach prawa podatkowego (a więc poborem nienależnym – bez tytułu prawnego), bądź z poborem podatku w kwocie wyższej od należnej.

Jeżeli sytuacja taka nie wystąpi, obowiązek zwrotu wynagrodzenia (pobranego terminowo) nie zachodzi.

Informacji udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu, zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym w dniu jej sporządzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj