Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Katowicach
PDII/415-44/04
z 29 czerwca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PDII/415-44/04
Data
2004.06.29



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zryczałtowany podatek dochodowy


Słowa kluczowe
deklaracje
utrata prawa
wyłączenie
zaliczka miesięczna


Pytanie podatnika
Za jaki okres należy złożyć pierwszą deklarację PIT-5 po utracie prawa do opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych?


Zgodnie z art. 8 ust. 3 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.), jeżeli podatnik w roku poprzedzającym rok podatkowy nie uzyskał przychodu z działalności, o której mowa w ust. 1 pkt 3 i 4, traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych z dniem uzyskania przychodów z tych rodzajów działalności i od tego dnia opłaca podatek dochodowy na zasadach ogólnych.

Ze stanu faktycznego przedstawionego w piśmie wynika, iż w dniu 31 marca 2004 r. uzyskał Pan pierwszy w tym roku przychód z wynajmu powierzchni warsztatowych a uzyskane z tego tytułu przychody są przychodami z działalności gospodarczej, w związku z tym powinien Pan od tego dnia opłacać podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

Zatem pierwszą deklarację na zaliczkę miesięczną na podatek dochodowy PIT-5 obejmującą łączny przychód osiągnięty w dniu 31 marca 2004 r. tj. z najmu i działalności gospodarczej jako z jednego źródła – pozarolnicza działalność gospodarcza, winien Pan złożyć za miesiąc marzec. Termin złożenia deklaracji upłynął 20 kwietnia 2004 r., o ile wystąpił dochód powodujący obowiązek zapłaty podatku tj. po przekroczeniu kwoty 2.789,90 zł.

Ponadto przepis art. 22 ust. 1 cytowanej ustawy stanowi, że w razie utraty warunków do opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, podatnik jest obowiązany, poczynając od dnia, w którym nastąpiła utrata tych warunków, zaprowadzić właściwe księgi chyba że jest zwolniony z tego obowiązku – i opłacać podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

Powyższy przepis potwierdza opodatkowanie dochodów na zasadach ogólnych od dnia 31 marca 2004 r. oraz nakłada obowiązek zaprowadzenia od tego dnia podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

Jednocześnie zauważa się, iż przepis art. 22 ust. 2 powołanej ustawy dotyczy sytuacji, w których dochodzi do określenia podatku dochodowego. Zgodnie z tym przepisem – w stosunku do podatników o których mowa w ust. 1, podlegających za część roku opodatkowaniu na ogólnych zasadach, za podstawę do określenia podatku dochodowego przyjmuje się dochód osiągnięty po utracie warunków do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Zaś przepisy regulujące kwestię określenia podatku zostały uregulowane odpowiednio:

  • w art. 45 ust. 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), zgodnie z którym, podatek dochodowy wynikający z zeznania jest podatkiem należnym od dochodów podatnika uzyskanych w roku podatkowym, chyba że właściwy organ podatkowy lub właściwy organ kontroli skarbowej wyda decyzję, w której określi inną wysokość podatku. W razie niezłożenia zeznania o wysokości osiągniętego dochodu, właściwy organ podatkowy lub właściwy organ skarbowy wyda decyzję określającą wysokość zobowiązania w podatku dochodowym;
  • w art. 21 § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) zgodnie z którym, jeżeli w postępowaniu podatkowym organ podatkowy stwierdzi, że podatnik, mimo ciążącego na nim obowiązku, nie zapłacił w całości lub w części podatku, nie złożył deklaracji albo że wysokość zobowiązania podatkowego jest inna niż wykazana w deklaracji, organ podatkowy wydaje decyzję, w której określa wysokość zobowiązania podatkowego.

Mając na uwadze powyższe uregulowania winien Pan opłacać podatek dochodowy na zasadach ogólnych od dnia 31 marca 2004 r.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj