Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Radomiu
US-24/1110/443/465/2004/IW
z 29 września 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US-24/1110/443/465/2004/IW
Data
2004.09.29



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Radomiu


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
zwrot bezpośredni
zwrot podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Z zapytania podatnika wynika, że wykonuje on usługi międzynarodowego transportu drogowego , które od 01.05.2004r. na odcinku poza granicami kraju wyłączone są z opodatkowania podatkiem od towarów i usług, zaś na odcinku krajowym opodatkowane są stawką 0%. Przychodu ze świadczenia usług transportu międzynarodowego na odcinku poza granicami kraju podatnik nie wykazuje w deklaracji VAT-7. Do świadczenia tych usług podatnik zakupuje olej napędowy. Powstaje więc nadwyżka podatku naliczonego nad należnym , którą podatnik wykazuje do zwrotu na rachunek bankowy.Czy w związku z powyższym, gdy cały podatek naliczony zawarty w zakupach został uregulowany do dnia złożenia deklaracji VAT-7 , przysługuje zwrot na rachunek bankowy całej kwoty nadwyżki podatku naliczonego nad należnym w terminie 25 dni, po złożeniu odpowiedniego wniosku bez względu na sprzedaż wykazaną w tej deklaracji z obniżonymi stawkami VAT? Czy zwrot na rachunek bankowy przysługuje w terminie 25 dni wyłącznie do wysokości sprzedaży z obniżonymi stawkami podatku VAT wykazanymi w deklaracji VAT-7?


Zgodnie z art. 87 ust. 1 ustawy z dnia z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. nr 54 poz. 535 ) w przypadku, gdy kwota podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2 jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy.
Zgodnie z art. 87 ust. 2 cyt. ustawy z zastrzeżeniem ust. 3, zwrot różnicy podatku następuje na rachunek bankowy podatnika w banku mającym siedzibę na terytorium kraju wskazanym w zgłoszeniu identyfikacyjnym, o którym mowa w odrębnych przepisach, w terminie 60 dni od dnia złożenia rozliczenia przez podatnika. Jeżeli zasadność zwrotu wymaga dodatkowego sprawdzenia, naczelnik urzędu skarbowego może przedłużyć ten termin do czasu zakończenia postępowania wyjaśniającego. Jeżeli przeprowadzone postępowanie wykaże zasadność zwrotu, o którym mowa w zdaniu poprzednim, urząd skarbowy wypłaca podatnikowi należną kwotę wraz z odsetkami w wysokości odpowiadającej opłacie prolongacyjnej stosowanej w przypadku odroczenia płatności podatku lub jego rozłożenia na raty.
Stosownie do art. 87 ust. 3 cyt. ustawy różnica podatku podlegająca zwrotowi w kwocie przekraczającej wartość podatku naliczonego związanego z nabyciem towarów lub usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, powiększonej o 22% obrotu podatnika opodatkowanego stawkami niższymi niż określona w art. 41 ust. 1 ( tj. niższymi niż 22%), podlega zwrotowi w terminie 180 dni od dnia złożenia deklaracji podatkowej.Termin dokonania zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym, w części nie przekraczającej 22% obrotu podatnika opodatkowanego niższymi stawkami wynosi 60 dni.
Zgodnie z art. 87 ust. 4 pkt 2 cyt. ustawy na umotywowany wniosek podatnika złożony wraz z deklaracją podatkową, kwota zwrotu różnicy podatku podlegająca zwrotowi w terminie 60 dni od dnia złożenia rozliczenia, ulega podwyższeniu , jeżeli podwyższenie tej kwoty jest uzasadnione kwotą podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 8 pkt 1 ( tzn. zwrot związany jest z dostawą towarów lub świadczeniem usług przez podatnika poza terytorium kraju, jeżeli kwoty te mogłyby być odliczone, gdyby czynności te były wykonywane na terytorium kraju, a podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami).
Stosownie do art. 87 ust. 6 cyt. ustawy na umotywowany wniosek podatnika złożony wraz z deklaracją podatkową urząd skarbowy jest obowiązany zwrócić różnicę podatku, o której mowa w ustępie 2 w terminie 25 dni, a w przypadku kwoty, o której mowa w ust. 3 w terminie 60 dni, licząc od dnia złożenia rozliczenia, przy spełnieniu warunków wynikających z tego przepisu.
Żaden z przepisów dotyczących zwrotu podatku VAT nie przewiduje skrócenia terminu zwrotu podatku wynikającego z art. 87 ust. 4 pkt 2 cyt. ustawy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj