Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
IMUS-1471/DPF/415/103/2004/PP
z 7 października 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
IMUS-1471/DPF/415/103/2004/PP
Data
2004.10.07



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników --> Wysokość zaliczek


Słowa kluczowe
osoba samotnie wychowująca dzieci
oświadczenie podatnika
zakład pracy


Pytanie podatnika
Czy oświadczenie pracownika, że jest ojcem samotnie wychowującym małoletnie dziecko jest wystarczające, aby obniżyć progi podatkowe oraz czy i w jaki sposób pracownik powinien udokumentować fakt, że sam zajmuje się dzieckiem?


Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa /Dz. U. Nr 137 , poz. 926 ze zm./ Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie udziela następującej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w sprawie przedstawionej w piśmie Spółki.


Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że pracownik Spółki, który samotnie wychowuje małoletnie dziecko, złożył oświadczenie na podstawie którego, zgodnie z art. 32 ust. 1a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych płatnik ma prawo obniżyć progi podatkowe z 40% na 30% i z 30% na 19%.

    Zgodnie z art. 32 ust. 1a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych /Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm./ jeżeli podatnik złoży płatnikowi oświadczenie, że za dany rok zamierza się opodatkować dochody łącznie z małżonkiem bądź na zasadach określonych w art. 6 ust. 4 w/w ustawy, a za rok podatkowy przewidywane, określone w oświadczeniu :
  1. dochody podatnika nie przekroczą górnej granicy pierwszego przedziału skali, a odpowiednio małżonek lub dziecko nie uzyskają żadnych dochodów z wyjątkiem renty rodzinnej – zaliczki za wszystkie miesiące roku podatkowego wynoszą 19% dochodu uzyskanego w danym miesiącu i są dodatkowo pomniejszane za każdy miesiąc o kwotę stanowiącą 1/12 kwoty zmniejszającej podatek, określonej w pierwszym przedziale obowiązującej skali podatkowej,
  2. dochody podatnika przekroczą górną granicę pierwszego lub drugiego przedziału skali, a odpowiedni małżonek lub dziecko nie uzyskają żadnych dochodów z wyjątkiem renty rodzinnej lub dochody małżonka mieszczą się w niższych przedziałach skali – zaliczki za miesiące od początku roku włącznie do miesiąca, w którym dochód podatnika przekroczył górną granicę drugiego przedziału skali, wynoszą 19%, a za miesiące następujące po tym miesiącu 30% dochodu uzyskanego w danym miesiącu.


Z powyższego wynika, że płatnik ma prawo obniżyć progi podatkowe przy obliczaniu zaliczek na podatek dochodowy jeżeli pracownik złoży oświadczenie o treści określonej w cytowanym przepisie w tym w szczególności, że zamierza dochody za rok podatkowy opodatkować wg zasad określonych w art. 6 ust. 4 ustawy.

Cytowany wyżej art. 32 ust. 1a wyżej powołanej ustawy stanowi zatem, że oświadczenie pracownika jest podstawą wystarczającą płatnikowi dla obliczania zaliczek w zmniejszonej wysokości. Jednocześnie zgodnie z art. 32 ust. 1c w/w ustawy – w razie faktycznej zmiany stanu upoważniającego do obniżki zaliczek lub utraty możliwości do opodatkowania dochodów zgodnie z art. 6, podatnik jest zobowiązany poinformować o tym płatnika; w tym przypadku od miesiąca następującego po miesiącu, w którym podatnik przestał spełniać warunki do obniżki zaliczek, zaliczki są pobierane według zasad określonych w ust. 1.

Zgodnie z art. 30 § 5 ustawy – Ordynacja podatkowa płatnik nie odpowiada za podatek niepobrany z winy podatnika. W takim przypadku organ podatkowy wydaje decyzję o odpowiedzialności podatnika.

Jeżeli w wyniku złożonego oświadczenia zaliczki zostały obliczone w zmniejszonej wysokości, a podatnikowi faktycznie nie służy prawo do obliczania podatku za rok podatkowy wg zasad określonych w art. 6 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, uprawnienie do weryfikacji stanu faktycznego oraz określenie wysokości zobowiązań podatkowych podatnika wraz z odsetkami posiada organ podatkowy.

Jednocześnie wyjaśnia się, że podatnikowi, który ma wątpliwości, czy może dokonać rozliczenia wg zasad określonych w art. 6 ust. 4 w/w ustawy służy prawo wystąpienia z zapytaniem w trybie art. 14a ustawy Ordynacja podatkowa, w jego indywidualnej sprawie do właściwego organu podatkowego przedstawiając wyczerpujący stan faktyczny oraz własne stanowisko w sprawie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj