Interpretacja Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Skarbowego
ZP-I/443-88/04
z 8 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
ZP-I/443-88/04
Data
2004.07.08



Autor
Kujawsko-Pomorski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zmiany w przepisach obowiązujących, przepisy przejściowe i końcowe --> Przepisy przejściowe i końcowe --> Terytorium

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
import (przywóz)
nabycie wewnątrzwspólnotowe
przepisy intertemporalne


Pytanie podatnika
Czy opisaną dostawę można uznać za wewnątrzwspólnotową, a jeśli tak to kiedy powstaje obowiązek podatkowy w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów.


Naczelnik Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy w odpowiedzi na wniosek z dnia 9 czerwca 2004r. (wpływ do tut. Urzędu 14 czerwca 2004r.) w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, działając zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) uprzejmie informuje.

Jak wynika ze stanu faktycznego przedstawionego w powołanym wyżej wniosku, dnia 29 kwietnia 2004r. Spółka odebrała w Anglii za pośrednictwem swojego przewoźnika towar zafakturowany przez dostawcę firmę ... w kwietniu 2004r. Towar przekroczył polską granicę oraz został przekazany Spółce w maju br. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez firmę ..., dostawa ta zostanie rozliczona jako wewnątrzwspólnotowa. Nadmienia się również, że firma ... jest podatnikiem podatku od wartości dodanej.

W związku z powyższą sytuacją Spółka zwróciła się z zapytaniem do tut. Urzędu o rozstrzygnięcie kwestii, czy wyżej opisaną dostawę można uznać za wewnątrzwspólnotową, a jeśli tak to kiedy powstaje obowiązek podatkowy w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów. W przeciwnym wypadku, czy decyzja w sprawie podatku VAT wydana przez Urząd Celny będzie podstawą do pomniejszenia podatku należnego o podatek VAT wykazany w tej decyzji.

Zgodnie z art. 176 pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), przepisy tej ustawy regulujące między innymi wewnątrzwspólntowe nabycie towarów weszły w życie z dniem 1 maja 2004r. Zatem przedstawiona powyżej transakcja nie może zostać uznana za wewnątrzwspólnotową, lecz za import towarów. W tym przypadku zastosowanie znajdą przepisy art. 170 ust. 6 ustawy, zgodnie z którym za import towarów uważa się również wykorzystanie (wprowadzenie do wolnego obrotu) po dniu 30 kwietnia 2004 r., na terytorium kraju, przez podatnika lub każdy inny podmiot niebędący podatnikiem, towarów dostarczonych im przed dniem 1 maja 2004 r. na terytorium Wspólnoty przed rozszerzeniem lub terytorium nowych państw członkowskich, jeżeli:

  1. przed dniem 1 maja 2004 r. do dostawy tych towarów na terytorium Wspólnoty przed rozszerzeniem lub na terytorium nowych państw członkowskich miały lub mogły mieć zastosowanie odpowiednio przepisy art. 18 ust. 3 i 4 ustawy, o której mowa w art. 175, tj. ustawy o VAT z 8 stycznia 1993r. oraz
  2. przed dniem 1 maja 2004 r. nie został dokonany import tych towarów w rozumieniu ustawy, o której mowa w art. 175.

W związku z powyższym transakcja przedstawiona w ww. wniosku mieści się w definicji importu towarów. W takiej sytuacji powinien być pobrany podatek z tytułu importu towaru według zasad i stawek obowiązujących na podstawie ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług. Spółka ma więc prawo, zgodnie z art. 86 ust. 10 pkt 1 ustawy, do obniżenia kwoty podatku należnego w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał dokument celny lub, zgodnie z art. 86 ust. 11, za następny okres rozliczeniowy, jeżeli podatnik nie dokona tego obniżenia w terminie określonym w ust. 10.

Jednocześnie zgodnie z art. 33 ust. 2 ww. ustawy jeżeli organ celny stwierdzi, że w zgłoszeniu celnym kwota podatku została wykazana nieprawidłowo, naczelnik urzędu celnego wydaje decyzję określającą podatek w prawidłowej wysokości. Naczelnik urzędu celnego może określić kwotę podatku w decyzji dotyczącej należności celnych.

Niniejsza odpowiedź udzielona została zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym w dniu jej wydania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj