Interpretacja Urzędu Skarbowego w Głogowie
PP.443/50/04
z 12 sierpnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP.443/50/04
Data
2004.08.12



Autor
Urząd Skarbowy w Głogowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
leasing operacyjny
odliczenia od podatku
termin odliczenia podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Podatnik zwrócił się z zapytaniem:
1) czy może dokonać odliczenia podatku od towarów i usług wynikającego z faktur otrzymanych od leasingodawcy, jeżeli umowa leasingu operacyjnego samochodu osobowego została zawarta dnia 6 maja 2003 r., pomiędzy firmą podatnika a Europejskim Funduszem Leasingowym, i nie została zarejestrowana we właściwym Urzędzie Skarbowym do dnia 14 maja 2004 r. z uwagi na brak prawa do odliczenia, jak również obowiązku jej rejestracji pod rządami starej ustawy?
2) kiedy należy odliczyć od kwoty podatku należnego kwotę podatku naliczonego, stanowiącego 50 % kwoty podatku określonego w fakturze (nie więcej jednak niż 5 000 zł), wystawionej przez firmę leasingową w dniu 22 kwietnia 2004 r. z terminem płatności do dnia 6 maja 2004 r. oraz faktur wystawianych w następnych miesiącach, np. wystawiona 24 maja 2004 r. z terminem płatności do dnia 6 czerwca 2004 r.?


Naczelnik tut. Urzędu, dokonując na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) oceny stanowiska podatnika zawartego w zapytaniu:
Ad. 1) odnośnie możliwości odliczenia podatku naliczonego, stwierdza, iż jest ono prawidłowe, z zastrzeżeniem, iż kwota podatku naliczonego podlegająca odliczeniu stanowi 50 % kwoty podatku naliczonego wynikającego ze wskazanych faktur.
Zgodnie z przepisem art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.
Na mocy przepisu ust. 7 tego art., w przypadku usługobiorców użytkujących samochody osobowe na podstawie umowy leasingu, kwotę podatku naliczonego stanowi 50 % kwoty podatku naliczonego od czynszu (raty) lub innych płatności wynikających z zawartej umowy, udokumentowanych fakturą. Suma kwot w całym okresie użytkowania samochodu, o którym mowa w zdaniu pierwszym, dotycząca jednego samochodu, nie może jednak przekroczyć 5 000 zł.
Z uwagi na fakt, iż w odniesieniu do samochodu będącego przedmiotem ww. umowy, zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, obowiązującymi przed dniem 1 maja 2004 r., prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od czynszu (raty) lub innych płatności wynikających z tej umowy nie przysługiwało, zastosowania w przedmiotowej sprawie nie znajduje art. 154 aktualnie obowiązującej ustawy o podatku od towarów i usług, który wyłącza ograniczenia wysokości kwot podatku naliczonego do odliczenia wynikające z przepisu art. 86 ust. 7 cyt. ustawy.
Ad. 2) odnośnie terminu odliczenia podatku należnego wynikającego z ww. faktur stwierdza, iż nie jest ono w pełni prawidłowe.
W myśl przepisu art. 86 ust. 10 pkt 1 cyt. ustawy o podatku od towarów i usług, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny, z zastrzeżeniem pkt 2-4 oraz ust. 11, 12, 16 i 18. Zgodnie jednak z ust. 11 ww. art., jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych w ust. 10, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za następny okres rozliczeniowy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj