Interpretacja Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowego
RO/436/75/2004RO/436/75/1/2004
z 14 czerwca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
RO/436/75/2004
RO/436/75/1/2004
Data
2004.06.14



Autor
Świętokrzyski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
fundusz rekultywacji
koszty uzyskania przychodów
odliczenie podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Czy fakturę za usługi związane z rozbiórką i demontażem zbędnej zakładowej oczyszczalni ścieków, w związku z zaprzestaniem jej wykorzystywania, można zakwalifikować do kosztów uzyskania przychodów ?


W odpowiedzi na pismo otrzymane dnia 11.05.2004 r., dotyczące interpretacji przepisów z zakresu podatku dochodowego od osób prawnych oraz podatku od towarów i usług, na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zmianami), Naczelnik Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowego informuje.

Zgodnie z przepisem art. 9 ustawy z dnia 31 stycznia 1989 r. o gospodarce finansowej przedsiębiorstw państwowych (Dz. U. z 1992 r. Nr 6, poz. 27 ze zmianami) przedsiębiorstwa wydobywające minerały metodą odkrywkową oraz inne przedsiębiorstwa prowadzące działalność gospodarczą, której towarzyszy powstawanie hałd lub degradacja terenu, mogą tworzyć fundusz rekultywacji z narzutów na koszty działalności. Środki funduszu przeznacza się na finansowanie przedsięwzięć pozainwestycyjnych mających na celu zagospodarowanie terenów poeksploatacyjnych i hałd.

Przepis ten zezwala na tworzenie funduszu rekultywacyjnego przez przedsiębiorstwa państwowe działające na podstawie ustawy z dnia 25 września 1981 r. o przedsiębiorstwach państwowych (Dz. U. z 2002 r. Nr 112, poz. 981), lecz nie zawiera żadnych ograniczeń podmiotowych i może mieć zastosowanie również do innego rodzaju przedsiębiorstw.

Przepis art. 16 ust. 1 pkt 29 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zmianami) stanowi, iż nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odpisów na fundusz rekultywacji w wysokości przekraczającej kwotę określoną przez podatnika na dany rok w planie rekultywacji terenów poeksploatacyjnych, skorygowaną o kwotę pozostałości środków tego funduszu według stanu na początek roku podatkowego.

Jeżeli, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska, przedsiębiorstwo ma obowiązek rekultywacji gruntu wykorzystywanego na cele działalności gospodarczej, wydatki na rekultywację mogą być zaliczone bezpośrednio w koszty uzyskania przychodów lub też za pośrednictwem utworzonego funduszu rekultywacji.

W przypadku, gdy przedsiębiorstwo posiada fundusz rekultywacji kosztem uzyskania przychodów będą odpisy do wysokości kwoty określonej przez podatnika w planie rekultywacji, skorygowanej o pozostałości środków tego funduszu według stanu na początek roku podatkowego.

Ministerstwo Finansów w piśmie z dnia 22 maja 1998 r., PO 3-23117-IP-722-191/98 stwierdziło, iż w przypadku, gdy z przyczyn niezależnych od podatnika faktyczne wykonanie rekultywacji odbiega od założeń przyjętych w planie – jednostka winna skorygować plan rekultywacji.

Jednostka winna ustalić, czy środki funduszu rekultywacji w świetle obowiązujących przepisów mogą być przeznaczane na pokrywanie kosztów związanych z rozbiórką i demontażem oczyszczalni ścieków.

Jeżeli poniesione wydatki na rekultywację terenu będą stanowiły koszt uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, to od tych wydatków będzie przysługiwało podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004 r. (Dz. U. Nr 54, poz. 535).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj