Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
IMUS-1471/VUR2/443-268/04/ST
z 2 września 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
IMUS-1471/VUR2/443-268/04/ST
Data
2004.09.02



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja


Słowa kluczowe
faktura korygująca
faktura VAT
komis
korekta faktury


Pytanie podatnika
W jaki sposób skorygować po 1 maja 2004r. fakturę "VAT KOMIS" wystawioną przed 1 maja 2004r?


Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997r. Nr 137 poz. 926 z późn. zm.) w odpowiedzi na pismo w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego odnośnie wystawiania po 1 maja 2004r. faktur korygujących do wystawionych przed 1 maja 2004r. faktur "VAT komis", naczelnik tut. urzędu informuje:

Zgodnie z § 19 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 97, poz. 971) w przypadku gdypo wystawieniu faktury udzielono rabatów określonych w art. 29 ust. 4 ustawy, podatnik udzielający rabatu wystawia fakturę korygującą.

Stosownie do § 19 ust. 2 faktura korygująca powinna zawierać co najmniej:

1)numer kolejny oraz datę jej wystawienia;

2)dane zawarte w fakturze, której dotyczy faktura korygująca:

a) określone w § 12 ust. 1 pkt 1-3 (tj. imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy, numery identyfikacji podatkowej sprzedawcy i nabywcy, dzień, miesiąc, rok albo miesiąc i rok dokonania sprzedaży oraz datę wystawienia i numer kolejny faktury oznaczonej jako "FAKTURA VAT");

b) nazwę towaru lub usługi objętych rabatem;

3)kwotę i rodzaj udzielonego rabatu;

4)kwotę zmniejszenia podatku należnego.

Powyższe przepisy, zgodnie z § 19 ust. 3 stosuje się odpowiednio w przypadku:

1)zwrotu sprzedawcy towarów oraz zwrotu nabywcy kwot nienależnych, o których mowa a art. 29 ust. 4 ustawy;

2)zwrotu nabywcy zaliczek, przedpłat, zadatków lub rat, podlegających opodatkowaniu.

Faktury korygujące powinny zawierać wyraz KOREKTA albo wyrazy FAKTURA KORYGUJACA.

Z kolei w myśl § 20 ust. 1 wyżej cytowanego rozporządzenia fakturę korygującą wystawia się również, gdy podwyższono cenę po wystawieniu faktury lub w razie stwierdzenia pomyłki w cenie, stawce lub kwocie podatku bądź w jakiejkolwiek pozycji faktury.

Biorąc pod uwagę powyższe przepisy, pomimo zmiany po 01 maja 2004r. zasad opodatkowania sprzedaży towarów w ramach umowy komisu, faktury korygujące wystawiane po 01 maja 2004r. do wystawionych przed tym dniem faktur "VAT komis" winny spełniać wymogi określone w cytowanych przepisach. Oznacza to, iż komisant który przed dniem 01 maja 2004r. dokonał sprzedaży towarów w wykonaniu umowy komisu i wystawił przy sprzedaży towarów fakturę oznaczoną jako "FAKTURA VAT KOMIS", w przypadku gdy udzielono rabatów lub podwyższono cenę po wystawieniu faktury, a także w razie stwierdzenia pomyłki w cenie, stawce lub kwocie podatku bądź w jakiejkolwiek pozycji faktury, wystawia fakturę korygującą, która winna zawierać referencje do faktury pierwotnej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj