Interpretacja Urzędu Skarbowego w Siedlcach
US-26/PP/443/100/04
z 8 października 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US-26/PP/443/100/04
Data
2004.10.08



Autor
Urząd Skarbowy w Siedlcach


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek akcyzowy --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
komputery
stawki podatku
szkoły


Pytanie podatnika
Jaką zastosować stawkę podatku przy dostawie sprzętu komputerowego szkołom niepaństwowym, które zdaniem podatnika nie podlegają organom władzy samorządowej? Jaki organ ma potwierdzić złożone zamówienie na dostawę sprzętu?


Naczelnik Urzędu Skarbowego na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137 poz. 926 ze zm.) wyjaśnia:

Z przepisów ustawy o podatku VAT nie wynika odmienny sposób opodatkowania sprzedaży sprzętu komputerowego dla szkół prywatnych.

Na podstawie art. 83 ust. 1 pkt 26 lit. a) ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535) stawkę podatku w wysokości 0% stosuje się do dostaw sprzętu komputerowego dla placówek oświatowych, przy zachowaniu warunków, o których mowa w ust. 13-15 cytowanego artykułu.

Zgodnie z art. 83 ust. 13 ww. ustawy opodatkowaniu stawką podatku w wysokości 0% podlegają towary wymienione w załączniku nr 8 do ustawy stanowiącym wykaz towarów, których dostawa opodatkowana jest stawką 0 %. Są to:

  • Jednostki centralne komputerów, serwery, monitory, zestawy komputerów stacjonarnych,
  • drukarki,
  • skanery,
  • urządzenia komputerowe do pism Braillea (dla osób niewidomych i niedowidzących),
  • urządzenia do transmisji danych cyfrowych (w tym koncentratory i switche sieciowe, routery i modemy)

Jednocześnie na podstawie art. 83 ust. 14 ww. ustawy dokonujący dostawy, o której mowa w ust. 1 pkt 26 (tj. sprzętu komputerowego), stosuje stawkę podatku 0%, pod warunkiem posiadania stosownego zamówienia potwierdzonego przez organ nadzorujący daną placówkę oświatową, zgodnie z odrębnymi przepisami – w przypadku dostawy dla placówek oświatowych.

Ponadto, w oparciu o ust. 15 cytowanego art. 83 ustawy, dostawca obowiązany jest przekazać kopie dokumentów do właściwego urzędu skarbowego.

Zgodnie z art. 43 ust. 9 ww. ustawy przez placówki oświatowe, o których mowa między innymi w art. 83 rozumie się szkoły i przedszkola publiczne i niepubliczne, szkoły wyższe i placówki opiekuńczo-wychowawcze.

Jeżeli ww. warunki zostaną spełnione dostawca stosuje stawkę 0%, jeżeli nie będą spełnione to zgodnie z art. 41 ust. 1 należy zastosować stawkę 22%.

Naczelnik Urzędu Skarbowego nie jest właściwym organem do zajęcia stanowiska w kwestii ustalenia organu nadzorującego placówkę oświatową, gdyż wynika to z odrębnych przepisów - zgodnie z art. 14 a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa Naczelnik Urzędu Skarbowego udziela pisemnych informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj