Interpretacja Urzędu Skarbowego w Tomaszowie Mazowieckim
US-III-443/87/2004
z 13 października 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US-III-443/87/2004
Data
2004.10.13



Autor
Urząd Skarbowy w Tomaszowie Mazowieckim


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
budowa budynków
budownictwo mieszkaniowe
budynek gospodarczy
budynek mieszkalny
infrastruktura towarzysząca
konserwacja budynków


Pytanie podatnika
Nadleśnictwo uprzejmie prosi o udzielenie jednoznacznej odpowiedzi, jaka stawka podatku VAT obowiązuje przy pracach remontowych i inwestycyjnych w budynkach mieszkalnych, gospodarczych i użyteczności publicznej (budynki biurowe, warsztaty, stolarnia, muzeum, osada dewizowa) zarządzanych przez Lasy Państwowe.


Zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U Nr 54, poz. 535) do dnia 31 rgudnia 2007r. stosuje się stawkę 7% w odniesieniu do:
1) robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą,
2) obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych. Natomiast na materiały budowlane od 1 maja 2004r. obowiązuje stawka podatku 22%.

Zgodnie z art. 146 ust. 2 ustawy o VAT, przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastukturą towarzyszącą (opodatkowane stawką 7%), rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego (PKOB 111, 112, ex 113) i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego.

Natomiast przez infrastrukturę towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu rozumie się: sieci rozprowadzające wraz z urządzeniami, obiektami i przyłączami do budynków mieszkalnych, urządzanie i zagospodarowanie terenu w ramach przedsięwzięć i zadań budownictwa mieszkaniowego w szczególności drogi, dojścia, dojazdy, zieleń i małą architekturę, urządzenia i ujęcia wody, stacje uzdatniania wody, oczyszczalnie ścieków, kotłownie oraz sieci wodociągowe, kanalizacyjne, cieplne, elektroenergetyczne, gazowe i telekomunikacyjne - jeżeli są one związane z obiektami budownictwa mieszkaniowego.

Zgodnie z definicją "obiektów budownictwa mieszkaniowego" zawartą w art. 2 pkt 12 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), poprzez takie obiekty rozumie się budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych: 111-Budynki mieszkalne jednorodzinne, 112-Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex 113-Budynki zbiorowego zamieszkania-wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej.

Wobec powyższego, wyłącznie w w/w "obiektach budownictwa mieszkaniowego" wymienionych w art. 2 pkt 12 ustawy o VAT, roboty budowlano-montażowe oraz ich budowa są opodatkowane stawką 7% na podstawie art. 146 ust. 1 pkt 2 tejże ustawy do dnia 31 grudnia 2007r.

Na podstawie przepisów ustawy o VAT cytowanej powyżej, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega między innymi odpłatna dostawa towarów oraz odpłatne świadczenie usług. Zarówno towary jak i usługi identyfikowane są zgodnie z przepisami tej ustawy przy pomocy klasyfikacji statystycznych (art. 2 pkt 6 i art. 8 ust. 3 ustawy o VAT). W związku z tym podatnik wykonujący usługę remontową w budynkach mieszkalnych musi określić prawidłowo wykonywane przez siebie czynności tzn. czy dokonuje dostawy towarów czy świadczy usługi. Jeżeli montaż towarów (takich jak np. okna, artykuły stolarki budowlanej), dokonywany przez ich producenta w już istniejącym budynku, jest klasyfikowany jako towar w klasyfikacjach statystycznych, to należy stosować stawkę podatku VAT właściwą dla tego towaru (np. okien). Natomiast gdy montażu dokonuje firma usługowa, która nie jest producentem montowanych towarów, to czynność ta zgodnie z klasyfikacjami statystycznymi może być zaliczona do usług i ma wtedy zastosowanie stawka obniżona w wysokości 7% (zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług).

Budowa i prace remontowe w budynkach gospodarczych i użyteczności publicznej wymienionych we wniosku, tj. budynkach biurowych, warsztatach, stolarni, muzeum, osadzie dewizowej, itp., opodatkowane są stawką podstawową - 22%.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj