Interpretacja Urzędu Skarbowego we Włocławku
PPP/443-65/04
z 25 czerwca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PPP/443-65/04
Data
2004.06.25



Autor
Urząd Skarbowy we Włocławku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów


Słowa kluczowe
nabycie wewnątrzwspólnotowe
opust
towar
usługi transportowe


Pytanie podatnika
Dotyczy podstawy opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.


Pismem z dnia 25.05.2004 r. zwrócił się Pan do tut. organu podatkowego z zapytaniem dotyczącym podstawy opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.

W złożonym piśmie podaje Pan, że w ramach wewnątrzwspólnotowych nabyć dokonuje zakupu usług transportowych oraz otrzymuje od dostawców opusty po dokonanej dostawie. W związku

z powyższym ma Pan wątpliwości czy do podstawy opodatkowania należy wliczyć m.in. koszty transportu gdy przewoźnikiem jest polski podatnik obciążający Pana kosztami transportu z podatkiem od towarów i usług.

Pana zdaniem w tym przypadku do podstawy opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towaru należy przyjąć wartość netto usługi transportowej.

Natomiast w zakresie udzielonych opustów po dokonanej dostawie stanął Pan na stanowisku, że opusty powinny zmniejszać podstawę opodatkowania.

Naczelnik Urzędu Skarbowego we Włocławku działając na podstawie przepisu art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) udziela informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w sprawie, o której mowa w wyżej powołanym piśmie.

Zgodnie z przepisem art. 31 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ) podstawą opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów jest kwota, jaka nabywający jest zobowiązany zapłacić.

Podstawa opodatkowania, o której mowa wyżej, obejmuje:

  1. podatki, cła, opłaty i inne należności płacone w związku z nabyciem towarów,
  2. wydatki dodatkowe, takie jak prowizje, koszty opakowania, transportu oraz ubezpieczenia, pobierane przez dostawce od podmiotu dokonującego wewnątrzwspólnotowego nabycia.

Podstawa opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów nie obejmuje natomiast:

  1. rabatów za zapłatę z góry,
  2. opustów i zwrotów kwot z tytułu dokonanego nabycia udzielonych podmiotowi dokonującemu wewnątrzwspólnotowego nabycia.

W świetle powyższego należy przyjąć, że do podstawy opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów wlicza się koszty transportu, o ile usługi transportowe zostały wykonane przez dokonującego dostawy.

Natomiast w kwestii udzielonych opustów po dokonanej dostawie przytoczony wyżej przepis wyłącza z podstawy opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów kwotę otrzymanych opustów.

Odpowiedzi udzielono w oparciu o aktualnie obowiązujące przepisy prawa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj