Interpretacja Urzędu Skarbowego w Świeciu
PDI/415-7/04
z 4 czerwca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PDI/415-7/04
Data
2004.06.04



Autor
Urząd Skarbowy w Świeciu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności gospodarczej


Słowa kluczowe
sprzedaż majątku
środek trwały


Pytanie podatnika
Czy sprzedaż samochodu stanowiącego środek trwały będzie dochodem z działalności gospodarczej zarówno w podatku dochodowym jak i podatku od towarów i usług.


W piśmie z dnia 04.05.2004 r. (data wpływu do Urzędu 07.05.2004 r.) zwrócił się Pan o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że:

1. W dniu 02.08.1999 r. zakupił Pan na rzecz prowadzonej działalności gospodarczej nowy samochód ciężarowy marki Renault Kango z homologacją, w związku z czym skorzystał z możliwości odliczenia podatku naliczonego. W chwili obecnej zamierza Pan zawiesić działalność na czas nieokreślony i chce sprzedać przedmiotowe auto na potrzeby działalności gospodarczej prowadzonej przez żonę. Analizując przepisy ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) nie znalazł Pan przeciwwskazań do dokonania powyższej transakcji. Uważa Pan, że sprzedaż samochodu stanowiącego środek trwały będzie dochodem z Pana działalności gospodarczej zarówno w podatku dochodowym jak i podatku od towarów i usług. Analogicznie, w działalności gospodarczej prowadzonej przez żonę przedmiotowa transakcja będzie stanowiła koszt uzyskania przychodów w podatku dochodowym od osób fizycznych, jednocześnie żona będzie mogła skorzystać z prawa odliczenia podatku naliczonego.

2. W dniu 15.09.1997 r. zakupił Pan wraz ze współmałżonką na fakturę VAT nieruchomość (pawilon handlowy) łącznie z działką jako zwolnione od podatku od towarów i usług. Jednocześnie powyższa nieruchomość została wprowadzona do ewidencji środków trwałych prowadzonej przez Pana działalności i gospodarczej i amortyzowana wg stawki 2,5% w skali roku. W chwili obecnej zamierza Pan sprzedać przedmiotową nieruchomość wraz z działką, w związku z powyższym uważa, iż zgodnie z przepisami ustawy o podatku od towarów i usług – w stosunku do pawilonu handlowego może zastosować zwolnienie z podatku VAT, natomiast sprzedaż działki, jako gruntu będzie podlegała opodatkowaniu 22% stawką podatku VAT. Wartość netto faktury dotycząca sprzedaży nieruchomości będzie stanowiła przychód z działalności gospodarczej natomiast wartość sprzedaży gruntu nie będzie stanowiła przychodu z działalności gospodarczej - zgodnie z art. 14 ust. 2c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Świeciu działając na podstawie art. 14a § 1 i § 3 ustawy z dnia 26 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) udziela następującej odpowiedzi:

Ad 1.

Sprzedaż samochodu ciężarowego marki Renault Kango żonie będzie możliwa pod warunkiem, że samochód ten został nabyty ze środków stanowiących Pana majątek odrębny. W momencie sprzedaży tego samochodu powstanie u Pana (tzn. podatnika, który dokonuje tej sprzedaży) przychód z prowadzonej działalności gospodarczej w oparciu o art. 14 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. Nr 14, poz. 176 ze zm.). Przepis ten stanowi, iż przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą składników majątku będących środkami trwałymi.

Ponadto, w związku z tym, że jako zarejestrowany podatnik podatku od towarów i usług przy zakupie przedmiotowego samochodu dokonał Pan odliczenia podatku naliczonego, kwota należna z tytułu sprzedaży tego samochodu będzie stanowiła dla Pana obrót w myśl art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), który podlega opodatkowaniu VAT. Natomiast zgodnie z art. 86 ust. 1 tej ustawy, w zakresie w jakim przedmiotowy samochód będzie wykorzystywany do wykonywania czynności opodatkowanych, nabywcy czyli Pana żonie będzie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy zakupie.

Natomiast w przypadku, gdy między Państwem istnieje wspólność majątkowa, zakup samochodu w czasie trwania związku małżeńskiego powoduje, że stanowi on zawsze współwłasność małżonków (jest to współwłasność łączna) i nie ma znaczenia na kogo został wystawiony dowód zakupu i na kogo samochód został zarejestrowany, tzn. na męża czy na żonę. W tym stanie faktycznym nie jest możliwe zawarcie umowy między małżonkami. Zbędna jest również umowa użyczenia czy najmu. Ponieważ nie będzie Pan wykorzystywał samochodu w prowadzonej działalności gospodarczej, a będzie on wykorzystywany w działalności gospodarczej prowadzonej przez żonę, powinien Pan wycofać samochód ze swojej ewidencji środków trwałych, a żona powinna go ująć w swojej ewidencji środków trwałych i dokonywać odpisów amortyzacyjnych.

Ad 2.

Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 1 lit. a wym. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą składników majątku będących środkami trwałymi. Jednak w myśl art. 14 ust. 2c cyt. ustawy do przychodów, o których mowa w ust. 2 pkt 1, nie zalicza się przychodów z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą: budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie.

Z wymienionego przepisu wynika, że nie stanowi przychodu z działalności gospodarczej sprzedaż gruntu związanego z budynkiem lub lokalem mieszkalnym. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że sprzedana nieruchomość nie była budynkiem czy lokalem mieszkalnym lecz pawilonem handlowym, zatem grunt związany z tym pawilonem nie będzie korzystał z wyłączenia przewidzianego w art. 14 ust. 2c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Natomiast zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 wym. ustawy o podatku od towarów i usług, zwalnia się z podatku od towarów i usług dostawę towarów używanych, pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Zwolnienie to dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. W myśl art. 43 ust. 2 pkt 1 cyt. ustawy o podatku od towarów i usług przez towary używane rozumie się budynki i budowle lub ich części, jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat. Zgodnie z art. 29 ust. 5 ustawy o podatku od towarów i usług, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. Wobec powyższego, dokonana przez Pana dostawa pawilonu handlowego wraz z działką, na której jest usytuowany i trwale związany, podlega zwolnieniu od podatku od towarów i usług, jako dostawa towarów używanych.

Odpowiedzi udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu oraz w oparciu o stan prawny obowiązujący w dniu jej datowania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj