Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
PI/005-63/04/CIP/06
z 29 stycznia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PI/005-63/04/CIP/06
Data
2004.01.29



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Przepisy ogólne

(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
podatek od towarów i usług
wynajem


Pytanie podatnika
1. Czy Przedszkole ma obowiązek stać się płatnikiem podatku VAT ?2. Kiedy należy zgłosić fakt stania się płatnikiem VAT ?3. Czy opodatkowaniu podatkiem VAT będzie podlegać tylko przychód uzyskany z najmu pomieszczeń, czy również przychód uzyskany z tytułu uczęszczania dzieci do tej placówki ? Zdaniem pytającego, Przedszkole stanie się płatnikiem podatku z chwilą, gdy łączne przychody z tytułu wynajmu pomieszczeń i opłat za korzystanie z przedszkola przekroczą kwotę 40.900 zł. Fakt ten należy zgłosić w Urzędzie Skarbowym z chwilą przekroczenia powyższej kwoty, a opodatkowaniu wg. stawki podatku 22 % podlegać będą jedynie przychody z najmu, natomiast przychody z tytułu uczęszczania dzieci do przedszkola będą zwolnione z podatku VAT.


Przedszkole publiczne jako jednostka organizacyjna Gminy Miasta Gdańsk realizuje zadania określone w ustawie o systemie oświaty oraz w przepisach wykonawczych wydanych na jej podstawie.

Oprócz powyższych zadań przedszkole realizuje, zgodnie z wolą rodziców odpłatne zajęcia z języka obcego i zajęcia logopedyczne, prowadzone przez inne podmioty gospodarcze.

Za wynajem pomieszczeń przedszkola, w celu realizacji powyższych usług Przedszkole pobiera od prowadzących zajęcia ustalony czynsz, przekazywany w całości do budżetu w Gminy. W celu realizacji powyższych zadań Gmina zarządzeniem Prezydenta Miasta udzieliła dyrektorom powyższych placówek oświatowych pełnomocnictwa do zawierania umów najmu pomieszczeń zarządzanych przez nich placówek oraz do występowania w imieniu Miasta przed sądami.

Realizując wytyczne Gminy Dyrektor Przedszkola zawarł umowę najmu pomieszczeń Przedszkola ze świadczącym w/w odpłatne zajęcia. Ustalony czynsz jest płatny raz w roku w terminie do 30 stycznia za dany rok kalendarzowy i jest przekazywany przez Przedszkole w całości do budżetu gminy.


Ocena prawna stanu faktycznego i stanowiska w sprawie :


Zgodnie z treścią art. 2 ust. 1 ustawy z 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) opodatkowaniu podlega sprzedaż towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej.

Definicja usług zawarta jest w art. 4 pkt 1 i 2 cytowanej ustawy o VAT. Zgodnie z nią pod pojęciem usługi rozumie się :

  1. usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej,
  2. roboty budowlano-montażowe,
  3. sprzedaż praw lub udzielanie licencji i sublicencji w rozumieniu przepisów prawa własności przemysłowej,
  4. oddanie do używania wspólnego znaku towarowego albo wspólnego znaku towarowego gwarancyjnego w rozumieniu przepisów prawa własności przemysłowej.

Jak wynika z art. 5 ust. 1 pkt 1 cyt. ustawy o podatku od towarów i usług Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne mające siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli wykonują we własnym imieniu i na własny rachunek czynności, o których mowa w art. 2, w okolicznościach wskazujących na zamiar ich wykonywania w sposób częstotliwy, nawet jeżeli zostały wykonane jednorazowo, a także wówczas, gdy czynności te polegają na jednorazowej sprzedaży rzeczy w tym celu nabytej.

Zgodnie z art. 14 ust. 1 pkt 1 w/w ustawy zwalnia się od podatku podatników u których wartość sprzedaży towarów w rozumieniu art. 2 ust. 1 i 3, a także wartość eksportu towarów lub usług nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych, odpowiadającej kwocie 10.000 EURO.

Z przywołanych przepisów ustawy wynika, iż co do zasady (poza wyjątkami wyszczególnionymi w ustawie) podmioty u których przychody z tytułu sprzedaży towarów i świadczenia usług (obrót) w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyły równowartości 10.000 EURO - korzystają ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie cyt. przepisu art. 14 ust. 1 pkt 1 ustawy (tzw. zwolnienie podmiotowe). Powyższe zwolnienie jest skuteczne aż do momentu przekroczenia wspomnianej kwoty lub rezygnacji ze zwolnienia przez Podatnika.

W przedstawionym stanie faktycznym Przedszkole - jako nie posiadająca osobowości prawnej jednostka organizacyjna Gminy - realizuje zadania określone w ustawie o systemie oświaty. Jeżeli więc Przedszkole wykonuje czynności wymienione w art. 2 ust. 1 – 3 w/w ustawy o VAT, to zgodnie z treścią art. 5 ust. 1 pkt. 1 w/w ustawy może być podatnikiem podatku od towarów i usług.

Odnosząc się zatem do przedstawionego w zapytaniu stanu faktycznego i odpowiadającemu mu stanu prawnego należy wskazać, że jeżeli łączne przychody Przedszkola, a więc wynikające zarówno z otrzymanego czynszu za najem pomieszczeń, jak i z opłat za uczęszczanie dzieci do Przedszkola, w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyły równowartości 10.000 EURO, to do czasu przekroczenia tej kwoty Przedszkole może korzystać ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie cyt. art. 14 ust. 1 pkt. 1 ustawy.

Reasumując, przedstawione w zapytaniu stanowisko Pytającego jest prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj