Interpretacja Izby Skarbowej w Bydgoszczy
PP-077/SIP/1102/04
z 28 września 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP-077/SIP/1102/04
Data
2004.09.28



Autor
Izba Skarbowa w Bydgoszczy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku

Podatek od towarów i usług --> Zmiany w przepisach obowiązujących, przepisy przejściowe i końcowe --> Przepisy przejściowe i końcowe --> Terytorium


Słowa kluczowe
stawki podatku
uszlachetnianie czynne


Pytanie podatnika
Dotyczy stawki podatku VAT od uszlachetniania czynnego w okresie przejściowym.


Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając na podstawie art. 14b § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) dokonuje zmiany interpretacji zawartej w piśmie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Inowrocławiu z dnia 2 sierpnia 2004r. Nr WP 443-33a/04 gdyż jest ona nieprawidłowa.

Wnioskiem z dnia 17 czerwca 2004r. zwrócił się Pan z prośbą o interpretację przepisów prawa dotyczących stawki podatku VAT od uszlachetniania czynnego w okresie przejściowym. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że jest Pan podwykonawcą usług uszlachetniania na towarach sprowadzonych na polski obszar celny w kwietniu 2004r. Usługi zostały częściowo wykonane w kwietniu, częściowo w maju 2004r. Wywóz towarów do Niemiec nastąpił w maju br.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Inowrocławiu pismem z dnia 2 sierpnia 2004r. Nr WP 443-33a/04 udzielił informacji, że usługi uszlachetniania czynnego wykonane po 1 maja 2004r. podlegają opodatkowaniu na zasadach określonych w ustawie z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535). Natomiast usługi wykonane przed dniem 1 maja 2004r. podlegają opodatkowaniu według stawek obowiązujących w momencie ich wykonania, tj. przed 1 maja 2004r.

Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy nie podziela powyższego stanowiska, bowiem Pana zapytanie dotyczy stawki na usługę przerobu jednej partii materiału powierzonego w kwietniu 2004r.

Zgodnie z art. 170 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług, w przypadku gdy towary zostały przywiezione z terytorium Wspólnoty przed rozszerzeniem lub z terytorium nowych państw członkowskich na terytorium kraju przed dniem 1 maja 2004r. i w dniu 1 maja 2004r. pozostają w dalszym ciągu na terytorium kraju objęte następującym przeznaczeniem celnym:

  1. procedurą uszlachetniania czynnego w systemie zawieszeń;
  2. procedurą odprawy czasowej z całkowitym zwolnieniem od należności celnych przywozowych;
  3. procedurą składu celnego;
  4. procedurą tranzytu, w tym także składowaniem czasowym przed nadaniem przeznaczenia celnego;
  5. wolny obszar celny/skład wolnocłowy
  • przepisy o podatku od towarów i usług obowiązujące w chwili nadania tym towarom tego przeznaczenia celnego stosuje się nadal do momentu zakończenia tego przeznaczenia.

Z literalnego brzmienia wymienionego przepisu wynika, że do towarów sprowadzonych przed dniem 1 maja 2004r., objętych jedną z wymienionych procedur celnych, stosuje się przepisy wówczas obowiązujące, tj. ustawę z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) wraz z aktami wykonawczymi, aż do momentu zakończenia tego przeznaczenia.

Z przedstawionego w Pana wniosku stanu faktycznego wynika, że przyjęte przez Pana jako podwykonawcę towary zostały przywiezione na polski obszar celny celem ich przerobu w kwietniu 2004r. Natomiast wyroby gotowe zostały wysłane do Niemiec w maju 2004r. Tym samym, zakończenie przeznaczenia celnego sprowadzonych w kwietniu towarów nastąpiło w maju 2004r. i zgodnie z brzmieniem wym. przepisu art. 170 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. należało stosować przepisy obowiązujące przed dniem 1 maja 2004r.

Ponadto, skoro w kwietniu br. podjął się Pan wykonać jedną usługę na przyjętej partii powierzonego materiału, objętej przeznaczeniem celnym, o którym mowa w art. 170 ust. 2, zaś wykonał ją w maju 2004r., nie ma podstaw do częściowego opodatkowania usługi, w zależności od momentu jej wykonania. W ocenie tut. organu, pismo Ministra Finansów z dnia 24 czerwca 2004r. Nr PP3-812-458/2004/AK/1786 dotyczy sytuacji, kiedy czynności podlegające opodatkowaniu, a zatem usługa - została wykonania przed dniem 1 maja 2004r., dla której obowiązek podatkowy powstał po dniu 30 kwietnia 2004r. Częściowe wykonanie przez Pana usługi nie podlega opodatkowaniu, zatem wymienione pismo nie ma w tym stanie faktycznym zastosowania.

Niniejsza odpowiedź została udzielona według stanu prawnego, obowiązującego na dzień jej wydania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj