Interpretacja Urzędu Skarbowego w Mińsku Mazowieckim
US.12-PDF/415-65/30/2004
z 7 października 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US.12-PDF/415-65/30/2004
Data
2004.10.07



Autor
Urząd Skarbowy w Mińsku Mazowieckim


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
podatek dochodowy od osób fizycznych
połączenie
remanent
spółka cywilna
wspólnik


Pytanie podatnika
Zwracam się z prośbą o poinformowanie mnie czy w sytuacji opisanej poniżej będą ciążyc na mnie dodatkowe zobowiązania podatkowe, a jeśli tak to jakie, na jakiej podstawie przepisów prawa i w jakiej wysokości.Obecnie jestem wspólnikiem w dwóch spółkach cywilnych.Pierwsza Spółka cywilna intnieje od 1980 r. Spółka ta wykonuje usługi kuśnierskie i prowadzi handel art. przemysłowymi. Dysponuje ona majątkiem trwałym i obrotowym.Druga spółka cywilna istnieje od 1993 r. Spółka ta prowadzi działalność gospodarczą handlową i usługową. W związku z wypowiedzeniem przez jednego z wspólników umowy Spółki cywilnej z dniem 31 grudnia 2004 r., pragniemy połączyć w jedno przedsiębiorstwo wyżej opisane Spółki cywilne i kontynuować działalność gospodarczą w zakresie zarówno usługowym jak i handlowym pod jedną Firmą z połączonych majątków trwałych i obrotowych obu Spółek cywilnych.


W przedstawionej sytuacji z trzyosobowej spółki cywilnej opodatkowanej na zasadach ogólnych - książka przychodów i rozchodów, wystąpił jeden wspólnik. Pozostali wspólnicy prowadzą jeszcze jedną dwuosobową spółkę cywilną o podobnym zakresie działania, na takiej samej formie opodatkowania. Zamierzają połączyć te dwie spółki.

Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( t.jedn. Dz. U. Nr 14 z 2000 r. poz. 176 ) swym zakresem obejmuje wyłącznie osoby fizyczne. Podatnikami podatku dochodowego od osób fizycznych są poszczególni wspólnicy spółki.

Zgodnie z § 27 ust. 1 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów ( Dz. U. Nr 152, poz. 1475 ) w sytuacji wystąpienia ze spółki wspólnika winien być sporządzony spis z natury w celu prawidłowego ustalenia kosztów uzyskania przychodów oraz dochodu bądź straty firmy trzyosobowej.

Sposób obliczenia dochodu z działalności gospodarczej u podatników prowadzących podatkowe księgi przychodów i rozchodów określony jest w przepisie art. 24 ust. 2 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W myśl powołanego przepisu dochodem z działalności jest różnica pomiędzy przychodem, a kosztami uzyskania przychodu, powiększona lub pomniejszona o różnice między wartością remanentu końcowego i początkowego towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych pomocniczych, półwyrobów, wyrobów gotowych, braków i odpadków.

Spis z natury należy sporządzić także na dzień rozpoczęcia działalności gospodarczej nowej firmy, powstałej w wyniku połączenia dwóch spółek cywilnych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj