Interpretacja Urzędu Skarbowego w Piotrkowie Trybunalskim
USIII/443/75/04
z 11 października 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
USIII/443/75/04
Data
2004.10.11



Autor
Urząd Skarbowy w Piotrkowie Trybunalskim


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
rozliczanie podatku od towarów i usług
stawka preferencyjna podatku
zamówienie publiczne


Pytanie podatnika
Spółka zwróciła się z prośbą o udzielenie informacji odnośnie stawki podatku od towarów i usług na usługi konserwacji i naprawy oświetlenia ulicznego świadczone w ramach zamówień publicznych na rzecz Urzędu Gminy. Spółka wyjaśnia, że umowę na realizację tych usług zawarto w listopadzie 2003r. pod rządami poprzednio obowiązującej ustawy o podatku od towarów i usług. W umowie zawarto zapis, że miesięczna cena ryczałtowa za konserwację jednego punktu oświetleniowego jest ceną stałą przez cały okres trwania umowy i w żadnym przypadku nie będzie zmieniana. W związku z wejściem w życie od dnia 1 maja 2004r. ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004r. stawka podatku VAT na świadczenie usług objętych umową wzrosła z 7% do 22%. Spółka podaje, że w maju 2004r. wystawiła fakturę VAT ze stawką 22%. Urząd Gminy zwrócił tę fakturę, podobnie postąpił z fakturą za czerwiec br. Urząd Gminy twierdzi, że nie będzie płacił należności z 22% stawką podatku VAT. Spółka wyjaśnia, że zawierając umowę w listopadzie 2003r. nie była w stanie przewidzieć, że wzrośnie stawka podatku. Dalej Spółka powołuje się na przepisy art. 144 ust. 1 ustawy z dnia 29 stycznia 2004r. - prawo zamówień publicznych (Dz. U. Nr 19, poz. 177 ze zm.), z którego wynika zakaz zmian postanowień zawartej umowy w stosunku do treści oferty, na podstawie której dokonano wyboru wykonawcy, chyba że konieczność wprowadzenia takich zmian wynika z okoliczności, których nie można było przewidzieć w chwili zawarcia umowy, lub zmian y te są korzystne dla zamawiającego oraz art. 357 Kodeksu cywilnego stosownie do którego jeżeli z powodu nadzwyczajnej zmiany stosunków, spełnienie świadczenia byłoby połączone z nadmiernymi trudnościami albo groziłoby jednej ze stron rażącą stratą, czego strony nie przewidywały przy zawarciu umowy, sąd może po rozważeniu interesów stron, zgodnie z zasadami współżycia społecznego, oznaczyć sposób wykonania zobowiązania, wysokość świadczenia lub nawet orzec o rozwiązaniu umowy. Rozwiązując umowę sąd może w miarę potrzeby orzec o rozliczeniach stron, kierując się zasadami współżycia społecznego.Zdaniem Spółki istnieje podstawa do zmiany podpisanej umowy przy uwzględnieniu podwyższonej stawki podatku VAT.
Spółka zwraca się do Urzędu Skarbowego o zajęcie stanowiska, czy ma opodatkowywać świadczenie usług objętych zamówieniem publicznym wg umówionej stawki podatku 7% czy też wg obecnie obowiązującej stawki i czy zamawiający usługę Urząd Gminy powinien zaakceptować faktury z wyższą stawką.



Działając stosownie do art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w oparciu o przedstawiony stan faktyczny, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Piotrkowie Tryb. informuje:


W myśl ust. 3 art. 8 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych.


Do celów podatku od towarów i usług stosuje się Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 42, poz. 264 ze zm.)- nie dłużej jednak niż do dnia 31 grudnia 2005r. - § 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6 kwietnia 2004r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Towarów i Usług (Dz. U. 89, poz. 844). Zgodnie z tą klasyfikacją usługi naprawy i konserwacji oświetlenia ulicznego zaliczane są do grupowania o symbolu 45.23.21 – roboty związane z montażem instalacji oświetleniowych i sygnalizacyjnych na drogach, lotniskach i portach. Na tego rodzaju usługi obowiązuje od 1 maja 2004r. stawka podatku VAT 22% zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535).


Naczelnik Urzędu Skarbowego wyjaśnia, że nie jest możliwe odprowadzanie podatku według umówionej 7% stawki podatku, nawet gdy umowa, zawierana w ramach ustawy o zamówieniach publicznych nie przewiduje zmiany ceny.


Co do kwestii, czy zamawiający powinien przyjąć i zapłacić za fakturę uwzględniającą wyższy podatek VAT, to Naczelnik Urzędu Skarbowego nie jest właściwy do udzielenia odpowiedzi w tym zakresie. Właściwym organem w tej sprawie jest sąd. Zgodnie z obowiązującym od 2 marca 2004r. art. 139 ust. 1 ustawy z dnia 29 stycznia 2004r.- Prawo zamówień publicznych (Dz. U. Nr 19, poz. 177 ze zm.), do umów w sprawach zamówień publicznych stosuje się przepisy ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. -Kodeks cywilny, jeżeli przepisy ustawy nie stanowią inaczej. Podobne uregulowanie znajdowało się w obowiązującym do dnia 1 marca 2004r. art. 72 ust. 1 ustawy z dnia 10 czerwca 1994r. - o zamówieniach publicznych (Dz. U. z 2002r. Nr 72, poz. 664 ze zm.)


Z art. 357 Kodeksu cywilnego wynika, że jeżeli z powodu nadzwyczajnej zmiany stosunków, spełnienie świadczenia byłoby połączone z nadmiernymi trudnościami albo groziłoby jednej ze stron rażącą stratą, czego strony nie przewidywały przy zawarciu umowy, sąd może po rozważeniu interesów stron, zgodnie z zasadami współżycia społecznego, oznaczyć sposób wykonania zobowiązania, wysokość świadczenia lub nawet orzec o rozwiązaniu umowy. Rozwiązując umowę sąd może w miarę potrzeby orzec o rozliczeniach stron, kierując się zasadami współżycia społecznego.


Tylko sąd jest zatem władny do uznania, czy zmiana stawki podatku VAT kwalifikuje się do uznania za nadzwyczajną zmianę stosunków umowy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj