Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Szczecinie
I US PB-3/415/26/04
z 8 października 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
I US PB-3/415/26/04
Data
2004.10.08



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Szczecinie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności gospodarczej

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Szczególne zasady ustalania dochodu


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
sprzedaż majątku
sprzedaż środków trwałych
szczególne zasady ustalania dochodu
wartość początkowa środka trwałego
wspólność majątkowa
zbycie rzeczy


Pytanie podatnika
Jak należy ustalić wartość początkową pojazdu wprowadzanego do środków trwałych, stanowiącego wspólność majątkową małżonków? Czy dochód ze sprzedaży powyższego składnika majątku stanowić będzie dochód z działalności gospodarczej?


Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zmianami ) – Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Szczecinie na pisemne zapytanie z dnia 01.09.2004 r. udziela informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego i stwierdza, co następuje:

Wnoszący zapytanie przedstawił stan faktyczny, z którego wynika, iż zamierza wprowadzić do ewidencji środków trwałych firmy, której jest właścicielem, samochód stanowiący wspólność majątkową Podatnika i jego małżonki. W ocenie wnoszącego zapytanie, całkowita wartość pojazdu - na dzień wprowadzenia do ewidencji środków trwałych - stanowi wartość początkową nowo wprowadzonego składnika majątku przedsiębiorstwa. Natomiast w przypadku sprzedaży powyższego, różnica pomiędzy ceną sprzedaży a aktualną wartością księgową, w opinii Podatnika, stanowić będzie dochód (stratę) z działalności gospodarczej, jedynie w sytuacji gdy zbycie nastąpi w okresie prowadzenia tej działalności.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Szczecinie stwierdza, że stanowisko to jest prawidłowe jedynie w części dotyczącej ustalania wartości początkowej środka trwałego.

Do opisanego stanu faktycznego zastosowanie mają przepisy: art. 10 ust. 2 pkt 3, art. 14 ust. 2 pkt 1, art. 22g ust. 11 i art. 24. ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zastosowanie powołanych norm skutkuje dokonaniem powyższej oceny prawnej stanowiska podatnika, uzasadnionej w sposób następujący:

Zasady ustalania wartości początkowej środków trwałych określone zostały w art. 22g ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, przy czym szczególny tryb określania wartości początkowej składników majątku związanych z działalnością gospodarczą, wynikający z prawa własności określony został w ust. 11 powołanego przepisu. Stosownie do powyższego, w razie gdy składnik majątku stanowi współwłasność podatnika, wartość początkową tego składnika ustala się w takiej proporcji jego wartości, w jakiej pozostaje udział podatnika we własności tego składnika majątku. Zasada ta nie ma zastosowania do składników majątku stanowiących wspólność majątkową małżonków, chyba że małżonkowie wykorzystują składnik majątku w działalności gospodarczej prowadzonej odrębnie.

W przedmiotowej sprawie, skoro małżonka Podatnika nie prowadzi działalności gospodarczej i nie wykorzystuje przedmiotowego samochodu do jej prowadzenia, to ujmując wskazany pojazd w ewidencji środków trwałych przedsiębiorstwa, za wartość początkową należy uznać całkowitą wartość samochodu, ustaloną przez podatnika na dzień wprowadzenia samochodu do ewidencji środków trwałych, ale w wysokości nie wyższej od wartości rynkowej.

Z kolei znowelizowane przepisy ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazują przesłanki uznania przychodów uzyskanych z odpłatnego zbycia m.in. ruchomości za przychody z działalności gospodarczej. I tak z brzmienia art. 10 ust. 2 pkt 3 oraz art. 14 ust. 2 pkt 1 cyt. ustawy wynika, iż przychodami z działalności gospodarczej są przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą (...) składników majątku będących:

  1. Środkami trwałymi,
  2. Składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa, ustalona zgodnie z art. 22g, nie przekracza 1500,00 zł,
  3. Wartościami niematerialnymi i prawnymi

ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, (...), nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z działalności gospodarczej, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia, nie upłynęło 6 lat.

Ponadto tut. organ wskazuje, iż sam fakt zamiaru sprzedaży samochodu nie powoduje konieczności wcześniejszego wycofania tegoż z ewidencji środków trwałych. Podstawą dokonania takiej operacji jest zawarta transakcja kupna – sprzedaży.

Natomiast dochodem ze sprzedaży składników majątku, stosownie do dyspozycji zawartej w art. 24 ust 2 pkt 1 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jest przychód z odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1 lit. b, a w pozostałych przypadkach dochodem lub stratą jest różnica między przychodem z odpłatnego zbycia a wartością początkową wykazaną w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, powiększona o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, dokonanych od tych środków i wartości.

Reasumując, wartością początkową samochodu stanowiącego wspólność majątkową, w sytuacji gdy tylko jeden z małżonków wykorzystuje powyższy do działalności gospodarczej, jest całkowita - na dzień wprowadzenia do ewidencji środków trwałych - wartość pojazdu, natomiast sprzedaż powyższego, nawet po uprzednim wycofaniu samochodu z ewidencji środków trwałych i przeznaczeniu na cele osobiste, skutkuje powstaniem przychodu z działalności gospodarczej, o ile od dnia wycofania tegoż z działalności gospodarczej nie minęło 6 lat.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj