Interpretacja Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu
ZP/443-444/04
z 27 września 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
ZP/443-444/04
Data
2004.09.27



Autor
Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku


Słowa kluczowe
odliczenie podatku od towarów i usług
zwrot bezpośredni


Pytanie podatnika
Czy w związku z zaistnieniem podatku należnego w podatku od towarów i usług, związanego z wewnątrzwspólnotowym nabyciem towarów, importem usług i przekazaniem towarów na potrzeby reprezentacji i reklamy, Spółka może odliczyć cały podatek naliczony związany z poniesionymi wydatkami inwestycyjnymi? Czy może zażądać bezpośredniego zwrotu nadwyżki podatku naliczonego wynikającym z dokonanych transakcji.


Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Wnioskująca począwszy od maja 2004r. ponosi nakłady inwestycyjne związane z budową fabryki (zakup maszyn, materiałów budowlanych, usług architektów itp.). Część towarów Spółka ma zamiar kupić od kontrahentów unijnych, co wiąże się z powstaniem obowiązku podatkowego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Ponadto, część zakupionych towarów Spółka przekaże na potrzeby reprezentacji i reklamy, co również spowoduje powstanie sprzedaży opodatkowanej podatkiem od towarów i usług. Wnioskująca zamierza również dokonać importu niektórych usług związanych z prowadzoną inwestycją w Polsce, co spowoduje konieczność rozliczenia podatku należnego z tego tytułu.

W przedmiotowym piśmie Podatnik zwraca się z następującymi zapytaniami:

1) czy w związku z zaistnieniem podatku należnego w podatku od towarów i usług, związanego z wewnątrzwspólnotowym nabyciem towarów, importem usług i przekazaniem towarów na potrzeby reprezentacji i reklamy, Spółka może odliczyć cały podatek naliczony związany z poniesionymi wydatkami inwestycyjnymi, oraz

2) czy może zażądać bezpośredniego zwrotu nadwyżki podatku naliczonego związanego z poniesionymi wydatkami inwestycyjnymi Spółki, nad podatkiem należnym, wynikającym z dokonanych transakcji.

Wnioskująca formułuje stanowisko, iż ze względu na istnienie związku pomiędzy dokonywanymi zakupami a czynnościami opodatkowanymi (przyszła sprzedaż produkowanych towarów) i jednoczesne wystąpienie podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, importu usług i przekazania towarów na potrzeby reprezentacji i reklamy, możliwe jest odliczenie całej kwoty podatku naliczonego związanej z wydatkami inwestycyjnymi Spółki i uzyskanie prawa do zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym w terminach określonych w art. 87 ustawy o VAT.

W opisanym stanie faktycznym zastosowanie znajdują następujące przepisy:

- art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), zgodnie z którym w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124,

- art. 86 ust. 19 w/w ustawy, stanowiący, iż jeżeli w okresie, o którym mowa w ust. 10, 11, 12, 16 lub 18 art. 86, podatnik nie wykonał czynności opodatkowanych, kwotę podatku naliczonego za ten okres przenosi się do rozliczenia na następny okres rozliczeniowy,

- art. 87 ust. 1 w/w ustawy, stanowiący, iż w przypadku, gdy kwota podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2 jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy.

Wypowiadając się w kwestii przedstawionej powyżej, stwierdza się co następuje;

Z treści przepisu art. 86 ust. 1 przywoływanej ustawy wynika, że prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje podatnikowi jedynie w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Odliczyć zatem można w całości podatek naliczony, który jest związany z transakcjami opodatkowanymi podatnika, tzn. takimi których następstwem jest określenie podatku należnego.

W świetle natomiast przepisów art. 86 ust. 19 w/w ustawy, w przypadku gdy podatnik w danym okresie rozliczeniowym dokona zakupów, w których zawarty będzie podatek naliczony, natomiast nie wykona żadnej czynności opodatkowanej, kwotę podatku naliczonego za ten okres przenosi na następny okres rozliczeniowy. Jednakże, w sytuacji gdy u Wnioskującej pojawi się w danym okresie rozliczeniowym podatek należny np. z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, importu usług lub odpłatnej dostawy towarów, nie będzie konieczności przenoszenia podatku naliczonego związanego z zakupami inwestycyjnymi na następne okresy rozliczeniowe. Ustawodawca w żadnym z przepisów nie nakazuje bowiem podatnikowi analizowania, czy poczynione przez Niego zakupy służą Jego sprzedaży opodatkowanej w czasie, określonym w art. 86 ust. 10 – 12, 16, 18 ustawy o VAT, tzn. w terminie, w którym może dokonać obniżenia podatku naliczonego o należny, czy też posłużą czynnościom podatkowanym w przyszłości. Brak jest zatem normatywnych podstaw do twierdzenia, iż podatnicy wykonujący czynności opodatkowane mogą dokonywać obniżenia podatku należnego o podatek naliczony od zakupów związanych jedynie z bieżącą sprzedażą opodatkowaną, z pominięciem zakupów, które służyć będą przyszłym (planowanym) czynnościom opodatkowanym.

Biorąc powyższe pod uwagę, w przypadku wystąpienia podatku należnego z tytułu np. wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów czy importu usług, Wnioskującej (oczywiście przy spełnieniu przesłanek z art. 86 ust. 1 ustawy podatkowej) przysługuje prawo do odliczenia całej kwoty podatku naliczonego związanej z zakupami inwestycyjnymi.

Ponadto, w obecnym stanie prawnym, w przypadku gdy kwota podatku naliczonego jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy. Wynika to z regulacji art. 87 ust. 1 przywoływanej ustawy. Zatem, Podatnik może zażądać bezpośredniego zwrotu nadwyżki podatku naliczonego związanego z poniesionymi wydatkami inwestycyjnymi nad podatkiem należnym wynikającym z dokonanych transakcji, w terminach określonych w art. 87 w/w ustawy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj