Interpretacja Urzędu Skarbowego w Żyrardowie
US.46.PP.443/27/04/JŁ
z 8 października 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US.46.PP.443/27/04/JŁ
Data
2004.10.08



Autor
Urząd Skarbowy w Żyrardowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Dostawa towarów

Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Zasady ogólne --> Moment powstania obowiązku podatkowego

Podatek od towarów i usług --> Zmiany w przepisach obowiązujących, przepisy przejściowe i końcowe --> Przepisy przejściowe i końcowe --> Okresy przejściowe

Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Faktury --> Wystawianie faktury


Słowa kluczowe
przeniesienie prawa własności
wkład budowlany
wkład do spółdzielni mieszkaniowej


Pytanie podatnika
Dotyczy:
- zastosowania stawki 0% od wnoszonych przez członków spółdzielni wkładów budowlanych ,
- powstania obowiązku podatkowego z tytułu wpłaconych wkładów budowlanych,
- obowiązku wystawienia faktury od otrzymanych rat wkładów.


W zapytaniu podatnik przedstawił stan faktyczny oraz swoje stanowisko w sprawie:Celem statutowym spóldzielni mieszkaniowej jest między innymi zaspakajanie potrzeb mieszkaniowych jej członków poprzez budowę budynków mieszkalnych wielorodzinnych, w których prawo własności lokalu zostanie, po zakończeniu budowy przeniesione na członka spółdzielni. Członkowie spółdzielni wnoszą sukcesywnie zaliczki na wkład budowlany i w związku z tym podpisywane są z nimi umowy, w których jest docelowa wartość lokalu oraz terminarz wpłat wkładów budowlanych. Zdaniem podatnika, na podstawie art. 7 ust.1 pkt 5 i 146 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług do wnoszonych, przez członków spółdzielni, wkładów budowlanych, które mają charakter przedpłat na poczet dostawy lokalu, mogą zastosować stawkę 0%. Natomiast wpłata części wkładu budowlanego będzie powodowała powstanie obowiązku podatkowego w momencie otrzymania środków, nie później jednak niż ustanowienie odrębnej własności lokalu mieszkalnego w formie aktu notarialnego, dlatego otrzymane wkłady należy traktować jak zaliczki na poczet dostawy towaru, o których mowa w art. 29 ust. 2 w/w ustawy o VAT.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny – tj. iż działalność gospodarcza prowadzona przez podatnika polega na budowie budynków mieszkalnych wielorodzinnych do których prawo własności lokalu zostanie przeniesione, po zakończeniu budowy, na członka spółdzielni - i obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa, organ podatkowy informuje, że w przedmiotowej sprawie mają zastosowanie n/w przepisy ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535):

1. art 5 ust. 1 pkt 1 – opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (...) podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju,

2. art. 7 ust. 1 pkt 5 – zgodnie z którym przez dostawę towarów, , o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel w tym również (...) przeniesienie na rzecz członka spółdzieleni własności lokalu lub własności domu jednorodzinnego,

3. art. 19 ust. 13 pkt 10 – obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części wkładu budowlanego lub mieszkaniowego, nie później jednak niż z chwilą (...) przeniesienia własności lokalu lub własności domów jednorodzinnych w przypadku czynności:
a. ustanowienie na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej (...) przeniesienia własności lokalu w rozumieniu przepisów o spółdzielniach mieszkaniowych,
b. przeniesienia na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej własności domu jednorodzinnego w rozumieniu przepisów o spółdzielniach mieszkaniowych,

4. art. 146 ust. 1 pkt 3 lit. c - w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007 r. stawkę podatku 0% stosuje się do (...) przeniesienia na rzecz członka spółdzielni własności lokalu mieszkalnego lub własności domu jednorodzinnego,

5. art. 106:- ust.1 - podatnicy, o których mowa w art. 15 są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedazy, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy (...),- ust. 3 - przepisy ust. 1 i 2 stosuje się odpowiednio do części należności otrzymanych przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi,- ust. 4 – podatnicy, o których mowa w ust. 1-3, nie mają obowiązku wystawiania faktur, o których mowa w ust. 1 i 2 osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej. Jednakże na żądanie tych osób podatnicy są obowiązani do wystawienia faktury.

Jak wynika z cytowanych wyżej przepisów przeniesienie na rzecz członka spółdzielni własności lokalu jest uważana za dostawę towarów. Obowiązek podatkowy zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 10 ustawy o VAT powstaje z chwilą otrzymania całości lub części wkładu budowlanego, nie później jednak niż z chwilą przeniesienia własności lokalu. Oznacza to, iż w przypadku podatnika otrzymanie kolejnych zaliczek (rat) na poczet wkładu budowlanego powoduje powstanie obowiązku podatkowego z chwilą ich otrzymania. Natomiast zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 3 lit. c w/w ustawy podatnik do dnia 31 grudnia 2007 r. ma prawo, do przeniesienia na rzecz członka spółdzielni własności lokalu mieszkalnego, stosować stawkę podatku VAT 0%.Obowiązek fakturowania otrzymanych zaliczek (rat) wkładu budowlanego wynika z art. 106 ust. 3 ustawy o VAT zgodnie z którym przepisy ust. 1 i 2 – dotyczące obowiązku wystawiania faktur stwierdzających dokonanie sprzedaży – stosuje sie odpowiednio do części należności otrzymanych przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi.

Ponadto w § 17 ust. 1 i 2 rozporządzenia Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz list towarów i usług, dla których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. 97, poz. 971) wskazano, iż jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część lub całość należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia, w którym otrzymano część lub całość należności od nabywcy. Fakturę wystawia się również nie później niż siódmego dnia od dnia , w którym pobrano przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi każdą kolejną część należności (zaliczkę, przedpłatę, zadatek lub ratę).

Niniejszej odpowiedzi udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu oraz stan prawny obowiązujący na dzień udzielenia odpowiedzi.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj