Interpretacja Izby Skarbowej w Bydgoszczy
PP-077/SIP/675/04
z 27 sierpnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP-077/SIP/675/04
Data
2004.08.27



Autor
Izba Skarbowa w Bydgoszczy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
stawki podatku
stosowanie przepisów
usługi weterynaryjne


Pytanie podatnika
Dotyczy opodatkowania usług weterynaryjnych (PKWiU 85).


Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, na podstawie art. 14b ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) dokonuje zmiany interpretacji zawartej w piśmie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Świeciu z dnia 1 lipca 2004r. Nr PV/443-23/04, gdyż jest ona nieprawidłowa.

Wnioskiem z dnia 2 czerwca 2004r. zwrócił się Pan o interpretację przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) w zakresie opodatkowania usług weterynaryjnych (PKWiU 85)

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Świeciu pismem z dnia 1 lipca 2004r. Nr PV/443-23/04 udzielił informacji, że świadczone przez Pana usługi weterynaryjne inne niż usługi badania zwierząt rzeźnych i mięsa poubojowego oraz zlecone przez Powiatowego Lekarza Weterynarii w ramach realizacji ustawy o Inspekcji Weterynaryjnej podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki 22%.

Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy nie podziela powyższego stanowiska.

W myśl art. 41 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535) dla towarów i usług, wymienionych w załączniku Nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7 %, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1. W przedmiotowym załączniku pod pozycją Nr 152 wymieniono usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej (PKWiU ex 85) wyłącznie świadczone przez instytucje, których usługi te nie są zwolnione od podatku. W załączniku Nr 4 (Wykaz usług zwolnionych do podatku) pod pozycją Nr 9, wymienione zostały usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej (PKWiU 85), z wyłączeniem usług weterynaryjnych (PKWiU 85.2). Z powyższego wynika, iż kategorią usług objętych grupowaniem PKWiU 85, wyłączonych ze zwolnienia od podatku od towarów i usług są usługi weterynaryjne.

Zauważyć należy, iż w załączniku Nr 3 do ustawy o podatku od towarów i usług w ww. pozycji Nr 152 użyto zwrotu wyłącznie świadczone przez instytucje, których usługi nie są zwolnione od podatku. Wyjaśnienia zatem wymaga użyte przez ustawodawcę, nie zdefiniowane w ustawie, pojęcie "instytucji".

Według słownika wyrazów obcych PWN instytucja (łac. instytutio - urządzenie) to zakład o charakterze publicznym, zajmujący się określonym zakresem spraw, działający w jakiejś dziedzinie.

W ocenie tut. organu podatkowego pod pojęciem instytucji rozumieć zatem należy zakłady lecznicze, o których mowa w ustawie z dnia 18 grudnia 2003r. o zakładach leczniczych dla zwierząt (Dz. U. z 2004 r. Nr 11 , poz. 95)

Z treści przepisu art. 1 ust. 1 ww. ustawy wynika, iż zakład leczniczy dla zwierząt jest placówką ochrony zdrowia i dobrostanu zwierząt utworzoną w celu świadczenia usług z zakresu medycyny weterynaryjnej - usługi weterynaryjne (z wyjątkiem zakładu leczniczego w postaci weterynaryjnego laboratorium diagnostycznego, które nie może świadczyć usług weterynaryjnych), wyposażoną w środki majątkowe, a w szczególności: w pomieszczenia, aparaturę sprzęt dostosowane do zakresu świadczonych usług.

Zakładem leczniczym dla zwierząt zgodnie z art. 4 ust. 1 cyt. ustawy jest: gabinet weterynaryjny, przychodnia weterynaryjna, lecznica weterynaryjna i weterynaryjne laboratorium diagnostyczne.

Zgodnie zaś z przepisem art. 2 ust. 2 cyt. ustawy o zakładach leczniczych dla zwierząt, usługi weterynaryjne mogą być świadczone przez lekarza weterynarii posiadającego prawo wykonywania zawodu, w ramach działalności zakładu leczniczego dla zwierząt.

Mając powyższe na uwadze, jeżeli będąc lekarzem weterynarii świadczy Pan usługi weterynaryjne dla zwierząt w jednej z wyżej wymienionych form to usługi te podlegają opodatkowaniu przy zastosowaniu stawki 7 %.

W odniesieniu do usług badania zwierząt rzeźnych i mięsa, a także usług świadczonych na zlecenie Powiatowego Lekarza Weterynarii w ramach realizacji ustawy o Inspekcji Weterynaryjnej tut. Organ podziela opinię organu pierwszej instancji.

Niniejsza odpowiedź została udzielona według stanu prawnego, obowiązującego na dzień jej udzielania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj