Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu
PDI/415-60/2004
z 13 października 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PDI/415-60/2004
Data
2004.10.13



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
udział
waloryzacja
zwolnienia przedmiotowe
zwrot


Pytanie podatnika
Sposób opodatkowania przez spółdzielnię zwrotu udziałów członkowskich objętych w 1992 roku waloryzacją.


Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu, działając na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w odpowiedzi na pismo z dnia 27 września 2004 r., w sprawie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów podatkowych dotyczących sposobu opodatkowania przez Spółdzielnię zwrotu udziałów członkowskich objętych w 1992 roku waloryzacją, wyjaśnia.

Zgodnie z art. 78 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 16 września 1982 r. Prawo spółdzielcze ( Dz. U. z 1995 r. Nr 54, poz. 288 ze zm. ) wniesione przez członków spółdzielni udziały tworzą fundusz udziałowy w spółdzielni. Jego podwyższenie może nastąpić ze środków spółdzielni, tzn. odpisów na udziały członkowskie z podziału nadwyżki bilansowej lub innych źródeł określonych w odrębnych przepisach. Jednym z takich źródeł finansowania udziałów był fundusz zasobowy spółdzielni w granicach określonych ustawą z dnia 30 sierpnia 1991 roku o waloryzacji udziałów członkowskich z spółdzielniach i zmianie niektórych ustaw ( Dz. U. Nr 83, poz. 373 ze zm.)

Wymieniona ustawa dawała spółdzielcom ( z wyłączeniem mieszkaniowych ) możliwość waloryzacji udziałów członkowskich za lata 1944-1990 poprzez przeniesienie na fundusz udziałowy części funduszu zasobowego ( art. 1 ww. ustawy). Przy czym uchwałę w sprawie waloryzacji udziałów miało prawo podjąć do dnia 31 sierpnia 1992 roku walne zgromadzenie ( zebranie przedstawicieli ) większością frac34; głosów, a kwoty udziałów przeniesione z funduszu zasobowego nie mogły być wypłacone przed upływem 5 lat od dnia podjęcia tej uchwały.

W świetle art. 4 ust. 4 ustawy o waloryzacji udziałów członkowskich w spółdzielniach, nominalny wzrost wartości udziałów członkowskich w wyniku waloryzacji nie podlega opodatkowaniu. Zwolnienie to potwierdziło Ministerstwo Finansów w piśmie z dnia 8 lipca 1997 r. nr PO 5/JZ-4764/01175/97, w którym czytamy: „(...) wypłaty udziałów utworzonych z funduszu zasobowego w wyniku waloryzacji udziałów członkowskich, dokonanej zgodnie z przepisami ustawy z 30 sierpnia 1991 r. o waloryzacji udziałów członkowskich w spółdzielniach i zmianie niektórych ustaw ( Dz. U. Nr 83, poz. 373 z późn. zm. ) – nie podlegają opodatkowaniu w ich wysokości nominalnej z dnia dokonania tej waloryzacji przez spółdzielnie. (...).

Stosownie do art. 21 ust. 1 pkt 50 lit. a) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) wolne od podatku są przychody otrzymane w związku ze zwrotem m.in. udziałów w spółdzielni, w części stanowiącej ich koszt nabycia.

Z wniosku wynika, iż w wyniku waloryzacji dokonanej w 1992 roku wartość udziału wynosi 1.000 zł.
A zatem jeśli wypłata udziału dokonana będzie w tej wartości nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj