Interpretacja Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu
III MUS.WV/443/277/2004/WŻ
z 7 października 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
III MUS.WV/443/277/2004/WŻ
Data
2004.10.07



Autor
Trzeci Mazowiecki Urząd Skarbowy w Radomiu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług


Słowa kluczowe
bonus
faktura korygująca
obniżenie ceny
premia pieniężna
rabaty premiowe


Pytanie podatnika
Pytanie Podatnika dotyczy wyjaśnienia czy „premie pieniężne" nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług i w konsekwencji powinny być dokumentowane notami księgowymi.


Z przedstawionego przez Podatnika stanu faktycznego wynika:

  1. Podatnik zawiera szereg umów na mocy których udziela nabywcom towarów bonusy potransakcyjne. Wartość bonusów zależy zazwyczaj od wartości zakupionych towarów w danym okresie po konkretnej cenie albo od przyspieszania płatności za towar;
  2. Stanowią one rodzaj nagrody, premii za spełnienie określonych warunków umowy (w dalszej części zwane będą: premiami pieniężnymi).

Pytanie Podatnika dotyczy wyjaśnienia czy w/w „premie pieniężne" nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług i w konsekwencji powinny być dokumentowane notami księgowymi.

Oceniając skutki podatkowe omawianej premii pieniężnej - należy każdorazowo analizować warunki i zasady na jakich omawiane premiesą przyznawane w konkretnym stanie faktycznym. Szczególnie pomocne w tym zakresie powinny być postanowienia umowy zawartej pomiędzy kontrahentami. Jeżeli z zapisów szczegółowych wynikających z zawartych umów z kontrahentami wynikają przesłanki zakwalifikowania przyznanej premii jako rabatu obniżającego cenę z tytułu sprzedaży Podatnik zobowiązany jest do wystawienia faktury korygującej, gdyż są to czynności związane bezpośrednio z dokonaną wcześniej odpłatną dostawą towarów, o której mowa w art. 5 ust.1 ustawy z dnia 1 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535). Zgodnie z 5 ust. 1 w/w ustawy podatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej "podatkiem", podlegają:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
  2. eksport towarów;
  3. import towarów;
  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

W jednej z sytuacji przedstawionej przez Podatnika w zapytaniu mamy do czynienia z udzieleniem „bonusu” z tytułu zapłaty w przyspieszonym terminie. Jeżeli powyższy upust dotyczy zapłaty za konkretną transakcję (fakturę), to stanowi obniżenie wartości tej sprzedaży. W konsekwencji oznacza to dla Podatnika konieczność zmniejszenia wartości sprzedanych towarów i zmniejszenie podatku należnego od tej sprzedaży, na podstawie wystawionej faktur korygujących. W drugiej z sytuacji przedstawionej przez Podatnika premia pieniężna nie odnosi się do jednej konkretnej transakcji, lecz stanowi świadczenie odrębne, które przyznawane jest za spełnienie określonych warunków, tj. za osiągnięcie określonego w umowie pułapu obrotów w danym okresie. Premia ta stanowi pewnego rodzaju nagrodę za efekty współpracy handlowej pomiędzy Podatnikiem a poszczególnymi kontrahentami i nie stanowi, po stronie wypłacającego premię, czynności skutkujące powstaniem obowiązku podatkowegoz tytułu VAT. Obowiązek podatkowy z tytułu podatku VAT powstaje natomiast po stronie otrzymującego premię. Zgodnie, bowiem, z art. 8 ust. 1 pkt. 2 w/w ustawy przez świadczenie usług,o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji; W omawianej sytuacji świadczenie Podatnika wyrażone w pieniądzu (premia pieniężna) jest traktowane jako usługa-stosownie do art. 8 w/w ustawy i podlega opodatkowaniu tym podatkiem.
Reasumując Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza, iż premie pieniężne będące formą rabatu powinny być rozliczanei dokumentowane fakturą korygującą, natomiast premie pieniężne nie będące formą rabatu nie rodzą obowiązku podatkowego po stronie wypłacającego premię, natomiast podlegają opodatkowaniu jako świadczenie usług i winny być udokumentowane fakturą sprzedaży VAT przez otrzymującego premię.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj