Interpretacja Urzędu Skarbowego w Ostrowi Mazowieckiej
U.S./1416/PP/443-15/04
z 7 października 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
U.S./1416/PP/443-15/04
Data
2004.10.07



Autor
Urząd Skarbowy w Ostrowi Mazowieckiej


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki


Słowa kluczowe
budownictwo mieszkaniowe
infrastruktura towarzysząca
remonty
spółdzielnie mieszkaniowe
stawki podatku


Pytanie podatnika
Spółdzielnia mieszkaniowa pyta, czy w wystaiwonych przez wykonawców fakturach VAT dotyczących zarówno robót remontowych infrastruktury towarzyszącej budownictwu mieszkaniowemu, jak też robót związanych z nowo powstającą infrastrukturą można zastosować preferencyjna stawkę podatku od towarów i usług w wysokści 7% ?


Spółdzielnia zamierza zamawiać usługi polegające zarówno na remoncie istniejących chodników i zatok, jak również budowaniu nowych dojść przy istniejących już budynkach mieszkalnych. W ocenie Spółdzielni zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004r. Nr 54, poz. 535) w/w usługi podlegają opodatkowaniu stawką 7% jako roboty związane z infrastrukturą towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu.

Stosownie do art. 2 pkt 12 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług pod pojęciem „obiekty budownictwa mieszkaniowego” – rozumie się budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych:

  • 111 Budynki mieszkalne jednorodzinne,
  • 112 Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe,
  • ex 113 Budynki zbiorowego zamieszkania – wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Natomiast przez infrastrukturę towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu, zgodnie z art. 146, ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług, rozumie się:

  1. sieci rozprowadzające, wraz z urządzeniami, obiektami i przyłączami do budynków mieszkalnych;
  2. urządzanie i zagospodarowanie terenu w ramach przedsięwzięć i zadań budownictwa mieszkaniowego, w szczególności drogi, dojścia, dojazdy, zieleń i małą architekturę;
  3. urządzenia i ujęcia wody, stacje uzdatniania wody, oczyszczalnie ścieków, kotłownie oraz sieci wodociągowe, kanalizacyjne, cieplne, elektroenergetyczne, gazowe i telekomunikacyjne
jeżeli są one związane z obiektami budownictwa mieszkaniowego.

Zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a i b ustawy o podatku od towarów i usług do dnia 31 grudnia 2007 roku stosuje się stawkę 7% w odniesieniu do:

  • robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą,
  • obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych.

    Natomiast zgodnie z art. 146 ust. 2 w/w ustawy przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego.

    Z regulacji zawartej w powyższych przepisach jednoznacznie wynika, iż roboty budowlano-montażowe oraz remonty i roboty konserwacyjne związane z budownictwem mieszkaniowym oraz infrastrukturą towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu, również przy istniejących już obiektach budownictwa mieszkaniowego podlegają do dnia 31 grudnia 2007 roku opodatkowaniu stawką podatku VAT w wysokości 7%.

    Biorąc powyższe pod uwagę, stwierdzić należy, że w sytuacji, gdy roboty związane z budową, czy też remontem chodników i zatok, jako wymienione w art. 146 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług (infrastruktura towarzysząca budownictwu mieszkaniowemu), będą ściśle związane z obiektami budownictwa mieszkaniowego, wówczas do robót tych będzie miała zastosowania preferencyjna stawka podatku VAT w wysokości 7%. Warunkiem koniecznym jest uznanie, że remont i budowa chodników i zatok ma na celu urządzenie i zagospodarowanie terenu w ramach przedsięwzięć budownictwa mieszkaniowego. W przypadku gdy przedmiotem świadczenia są prace remontowe lub konsewrwacyjne związane z istniejącymi chodnikami i zatokami nie ma podstaw do zastosowania stwaki preferencyjnej. W związku z powyższym usługi te będą opodatkowane, zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy opodatku od towarów i usług, podstawową stawką podatku od towarów i usług w wysokości 22%.

    Jednocześnie tut. Organ podatkowy informuje, że powyższa informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego obowiązuje jedynie w zakresie zadanego przez Stronę zapytania i w przedstawionym stanie faktycznym.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj