Interpretacja Urzędu Skarbowego w Płocku
UPO-443/VAT/255/04/EN
z 12 października 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
UPO-443/VAT/255/04/EN
Data
2004.10.12



Autor
Urząd Skarbowy w Płocku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Szczególne przypadki określenia wysokości podatku należnego --> Określenie wysokości podatku należnego w handlu i gastronomii


Słowa kluczowe
podatek należny
podatek naliczony
struktura zakupów
usługi gastronomiczne


Pytanie podatnika
Czy w działalności usługowej i w gastronomii można skorzystać z uproszczonej metody ustalania kwoty podatku należnego?


Podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie: usługi wulkanizacyjne, sprzedaż opon używanych i nowych oraz skup opon używanych, jak i sprzedaż różnych akcesoriów do samochodów wg stawki 22%. Ponadto podatnik uruchomił działalność w postaci „Mała Gastronomia” – barek przydrożny, w którym sprzedaje piwo oraz frytki, sałatki, hamburgery, chipsy, wyroby tytoniowe itp. Sprzedaż tych towarów jest objęta różnymi stawkami VAT. Pyta, czy przychód brutto za dany miesiąc ma rozliczyć na poszczególne stawki VAT w oparciu o strukturę zakupów, oddzielnie z baru i oddzielnie z wulkanizacji (gdzie wszystkie zakupy są w stawce 22% VAT), czy też z zakupów łącznie z tych dwóch punktów.

Zgodnie z art. 84 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) podatnicy świadczący usługi w zakresie handlu, którzy dokonują sprzedaży opodatkowanej i zwolnionej od podatku lub opodatkowanej według różnych stawek, a nie są obowiązani prowadzić ewidencji, o której mowa w art. 111 ust. 1, mogą w celu obliczenia kwoty podatku należnego dokonać podziału sprzedaży towarów w danym okresie rozliczeniowym w proporcjach wynikających z udokumentowanych zakupów z tego okresu, w którym dokonano zakupu. Do obliczenia tych proporcji przyjmuje się wyłącznie towary przeznaczone do dalszej sprzedaży według cen uwzględniających podatek.

Ww. przepis określa uproszczony sposób ustalania podatku należnego VAT. Metodę tę mogą stosować jedynie podatnicy, którzy: • świadczą usługi w zakresie handlu, • nie są obowiązani do prowadzenia ewidencji za pomocy kas rejestrujących, • dokonują sprzedaży opodatkowanej i zwolnionej od podatku lub opodatkowanej różnymi stawkami.

Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, iż przedmiotem prowadzonej przez Pana działalności są usługi wulkanizacyjne, sprzedaż opon i akcesoriów samochodowych, których zakup i sprzedaż są opodatkowane według stawki 22%. Ponadto prowadzi Pan działalność w postaci „Mała gastronomia” – barek przydrożny. Biorąc pod uwagę, że w obowiązującej Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług usługi gastronomiczne zakwalifikowane są do "Sekcji H” – Usługi hoteli i restauracji (grupa 55.3), nie można ich utożsamiać z usługami handlu określonymi w "sekcji G” PKWiU. Stąd też nie ma żadnych podstaw normatywnych, aby przepis art. 84 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług stosować do usług gastronomicznych, które w obecnym rozumieniu nie są usługami w zakresie handlu.

Z uproszczonej metody ustalania kwoty podatku należnego nie mogą korzystać też podatnicy, którzy realizują jedynie sprzedaż opodatkowaną jedną stawką podatkową. Potrzeba zastosowania tej metody rachunkowej wynika bowiem z faktu specyfiki handlu, w którym występuje masowa sprzedaż towarów opodatkowanych różnymi stawkami oraz zwolnionych od podatku. Ponieważ ze względów praktycznych byłoby to utrudnione, wprowadzono metodę określoną w art. 84 ustawy. W związku z powyższym, nie może Pan dla obliczenia kwoty podatku należnego, z wykonywanej działalności, rozliczyć kwotę utargu w proporcjach wynikających z udokumentowanych zakupów za dany miesiąc. Sprzedaż winna być wykazywana zgodnie z obowiązującymi stawkami podatku VAT. Jednak, zgodnie z art. 85 ustawy o VAT, w przypadku świadczenia przez podatnika usług, w tym w zakresie handlu i gastronomii, kwota podatku należnego może być obliczana jako iloczyn wartości dostawy i stawki: 1) 18,03% - dla towarów i usług objętych stawką podatku 22%; 2) 6,54 % - dla towarów i usług objętych stawką podatku 7%; 3) 2,91 % - dla towarów i usług objętych stawką podatku 3%.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj