Interpretacja Izby Skarbowej w Rzeszowie
IS.II/2-443/343/04
z 30 września 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
IS.II/2-443/343/04
Data
2004.09.30



Autor
Izba Skarbowa w Rzeszowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Dostawa towarów


Słowa kluczowe
nagrody
nagrody w konkursach
obniżenie podatku należnego
przekazanie nieodpłatne
przekazanie towarów
zwrot podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Powiat w zakresie wykonywania zadań własnych nałożonych odrębnymi przepisami organizuje lub jest współorganizatorem imprez sportowych, kulturalnych itp.; jako nagrody rzeczowe na tego typu imprezy jednostka zakupuje statuetki, dyplomy, plecaki itp. Czy przekazanie takich nagród nieodpłatnie opodatkowane jest podatkiem od towarów i usług?


Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie, dokonując weryfikacji w trybie art. 14b ustawy z dnia 29.08.1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) informacji udzielonej podatnikowi przez Naczelnika Urzędu Skarbowego w Dębicy z dnia 5.08.2004 r. (znak: PO III/443-77/04) w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, wyjaśnia:

Z przedstawionego w zapytaniu stanu faktycznego wynika, iż Powiat w zakresie wykonywania zadań własnych nałożonych odrębnymi przepisami - art. 4 ustawy z dnia 5.06.1998 r. o samorządzie powiatowym (Dz. U. Nr 142, poz. 1592 ze zm.) organizuje lub jest współorganizatorem imprez sportowych, kulturalnych itp. Jako nagrody rzeczowe na tego typu imprezy jednostka zakupuje statuetki, dyplomy, plecaki itp. W związku z powyższym strona zapytuje, czy przekazanie takich nagród nieodpłatnie opodatkowane jest podatkiem od towarów i usług.

Zgodnie z przepisem § 8 pkt 13 rozporządzenia z dnia 27.04.2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) zwalnia się od podatku od towarów i usług czynności związane z wykonywaniem zadań publicznych, nałożonych odrębnymi przepisami, wykonywane w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność przez jednostki samorządu terytorialnego, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych. Z powyższego wynika zatem, że organizacja imprez kulturalnych, promujących zdrowie, sportowych itp., jeżeli wynika z zadań własnych Powiatu nałożonych odrębnymi przepisami prawa, a Powiat nie wykonuje tychże czynności na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych, wówczas to czynności takie będą korzystać ze zwolnienia, o którym mowa w ww. przepisie.

W myśl zapisu art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U Nr 54, poz. 535) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Jeżeli czynności wykonywane przez Powiat będą czynnościami korzystającymi ze zwolnienia na podstawie § 8 pkt 13 rozporządzenia wykonawczego do ustawy o podatku od towarów i usług, to uznać należy, iż jednostce nie będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego w związku z nabyciem towarów i usług służących działalności zwolnionej.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Z odpłatną dostawą towarów zrównuje ustawodawca także inne czynności, o których mowa w art. 7 ust. 2 w związku z art. 7 ust. 3 ustawy. W myśl ww. art. 7 ust 2 ustawy przez dostawę towarów, która podlega opodatkowaniu rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:

  1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
  2. wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny
    - jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.

Artykuł 7 ust. 3 ustawy stanowi natomiast, iż przepisu ust. 2 nie stosuje się do przekazywanych prezentów o małej wartości i próbek, jeżeli ich przekazanie (wręczenie) wiązało się bezpośrednio z prowadzonym przez podatnika przedsiębiorstwem.

Interpretacja, ww. przepisów prowadzi do wniosku, iż opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega przekazanie na towarów, w stosunku do których podatnikowi przysługiwało prawo odliczenia podatku naliczonego, a których przekazanie wiąże się bezpośrednio z prowadzonym przez podatnika przedsiębiorstwem, za wyjątkiem przekazywania prezentów o małej wartości i próbek.

Reasumując, skoro podatnik wykonuje czynności korzystające ze zwolnienia na podstawie § 8 pkt 13 rozporządzenia do ustawy, to tym samym nie przysługuje mu prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia towarów i usług związanych z czynnościami zwolnionymi. Przekazanie zatem takich towarów nieodpłatnie, jako przekazanie związane z prowadzonym przedsiębiorstwem (art. 7 ust. 2 pkt 2), nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, z uwagi na fakt, że podatnikowi nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu tychże towarów, czy usług.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj