Interpretacja Trzeciego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy
PP-1-443-57/04
z 26 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP-1-443-57/04
Data
2004.07.26



Autor
Trzeci Urząd Skarbowy w Bydgoszczy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki


Słowa kluczowe
eksport usług
powstanie obowiązku podatkowego
stawki podatku


Pytanie podatnika
Dotyczy terminu powstania obowiązku podatkowego w przypadku wykonania w kwietniu 2004 r. usługi przerobu uszlachetniającego (eksport usług) za którą zapłatę otrzymano w maju 2004 r.


Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 37, poz. 926 ze zm.) odpowiadając na pismo z dnia 2 lipca 2004 r. (wpływ do Urzędu 5 lipca 2004 r.) dotyczące terminu powstania obowiązku podatkowego w przypadku wykonania w kwietniu 2004 r. usługi przerobu uszlachetniającego (eksport usług) za którą zapłatę otrzymano w maju 2004 r., Naczelnik Trzeciego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy informuje.

Zgodnie z art. 39 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 z późn. zm.) obowiązującej do 30 kwietnia 2004 r. eksportem usług, w rozumieniu ustawy są usługi polegające na naprawie, uszlachetnianiu, przerobie lub przetwarzaniu towarów przywiezionych z zagranicy na polski obszar celny, które zostały objęte procedurą uszlachetniania czynnego, jeżeli towary te zostaną wywiezione za granicę zgodnie z warunkami określonymi w przepisach celnych. Zakres usług oraz warunki, jakie muszą spełniać podatnicy, aby wykonywane przez nich usługi uznane były za eksport usług w świetle art. 39 ust. 1 pkt 5 cyt. ustawy, określił Minister Finansów w rozporządzeniu z dnia 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27, poz. 268 z późn. zm.) obowiązujące do 30 kwietnia 2004 r.

Zgodnie z przepisem § 58 ust. 1 pkt 1 wyżej cyt. rozporządzenia za eksport usług w rozumieniu art. 39 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 z późn. zm.) uznaje się usługi świadczone bezpośrednio przez podatnika, który sprowadził na polski obszar celny towary, objęte procedurą uszlachetniania czynnego w celu ich naprawy, uszlachetniania, przerobu lub przetworzenia, jeżeli towary te zostaną wywiezione za granicę zgodnie z warunkami określonymi w przepisach celnych. Spełnienie ww. warunków oraz prowadzenie przez podatnika ewidencji określonej w art. 27 ust. 4 cyt. ustawy o VAT uprawnia do uznania usługi za eksport i daje prawo do zastosowania stawki 0% VAT, zgodnie z art. 18 ust. 3 cyt. ustawy o podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowym.

Obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług z tytułu eksportu usług powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty albo otrzymania towaru, co wynika z art. 6 ust. 8b pkt 7 wyżej cyt. ustawy.

Zgodnie z ustawą z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegały czynności wymienione w art. 2 tej ustawy i dla tych czynności określone zostały właściwe stawki podatku. Wykonanie przez podatnika czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług powoduje obowiązek rozliczenia podatku według stawek obowiązujących w dniu wykonania tej czynności. Określony w przepisach moment powstania obowiązku podatkowego wskazuje na termin rozliczenia przez podatnika z tytułu wykonanej czynności.

Zatem w przypadku czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem na podstawie ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, które wykonane zostały przez podatników przed dniem 1 maja 2004 r., dla których obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług powstał po dniu 30 kwietnia 2004 r. – czynności te podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawek obowiązujących dla tych czynności w momencie ich wykonania, tj. przed dniem 1 maja 2004 r.

W świetle powyższego obrót z tytułu świadczenia przedmiotowych usług strona winna wykazać w deklaracji VAT-7 za m-c maj 2004 r.

Odpowiedź jest zgodna ze stanem prawnym na dzień jej udzielenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj