Interpretacja Trzeciego Urzędu Skarbowego w Szczecinie
IIIUS.DPP2/443/06/129/2004
z 9 września 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
IIIUS.DPP2/443/06/129/2004
Data
2004.09.09



Autor
Trzeci Urząd Skarbowy w Szczecinie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Kasy rejestrujące --> Kasy rejestrujące

Podatek od towarów i usług --> Zmiany w przepisach obowiązujących, przepisy przejściowe i końcowe --> Przepisy przejściowe i końcowe --> Czasowe stosowanie niektórych dotychczasowych przepisów wykonawczych


Słowa kluczowe
ewidencja sprzedaży
gospodarstwo domowe
kasa rejestrująca
obrót
prowadzenie ewidencji
sprzedaż towarów
sprzedaż wysyłkowa
zwolnienie z obowiązku instalacji kasy rejestrującej


Pytanie podatnika
1. Czy powinien zainstalować kasę fiskalną, jeżeli prowadzi sprzedaż wysyłkową w gospodarstwie domowym?
2. Jeżeli tak, to od kiedy należy ewidencjonować obroty za pomocą kasy rejestrującej?


Naczelnik Trzeciego Urzędu Skarbowego w Szczecinie na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) na pisemne zapytanie Spółki udziela informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego i stwierdza, co następuje:

Wnoszący zapytanie przedstawił stan faktyczny, z którego wynika, że prowadzi działalność handlowo - usługową w gospodarstwie domowym. Dla podmiotów gospodarczych sprzedaż usług i towarów odbywa się wyłącznie na faktury VAT. Sprzedaż towarów dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej prowadzona jest w większości w systemie wysyłkowym. Dla tego typu sprzedaży firma wystawia paragony z programu magazynowego, do których podpinane są potwierdzenia nadania przesyłki wraz z danymi adresata. Firma przekroczyła w lipcu 2004 r. obrót 40.000 zł z tytułu sprzedaży wysyłkowej na rzecz osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej.

Na tle takich okoliczności podatnik formułuje stanowisko, iż przepisy prawa podatkowego skutkują zastosowaniem zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania za pomocą kas rejestrujących usług świadczonych w gospodarstwie domowym (PKWiU 95) w systemie sprzedaży wysyłkowej (pocztą lub kurierem), nawet po przekroczeniu limitu 40.000 zł.

Naczelnik Trzeciego Urzędu Skarbowego stwierdza, że stanowisko to jest prawidłowe w przedstawionym poniżej zakresie.

Do opisanego stanu faktycznego mają zastosowanie następujące normy prawa podatkowego:

  • art. 111 ust. 1, art. 165 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535),
  • § 2 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2002 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. Nr 234, poz. 1971 ze zm.).

Zastosowanie powołanych norm skutkuje dokonaniem powyższej oceny prawnej stanowiska podatnika, uzasadnionej w sposób następujący:

Zgodnie z przepisem art. 111 ust. 1 ww. ustawy podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą w formie indywidualnych gospodarstw rolnych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.

W myśl art. 165 ww. ustawy do czasu wejścia w życie przepisów wykonawczych wydanych na podstawie art. 111 ust. 7 i 9 zachowują moc przepisy dotychczasowe wydane na podstawie art. 29 ust. 3 i 4 ustawy wymienionejw art. 175.

Tut. organ informuje, iż zwolnienie z obowiązku ewidencjonowania czynności opodatkowanych, o których mowa w § 2 pkt 1 powołanego rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2002 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. Nr 234, poz. 1971 ze zm.), nie ma zastosowania do podatników, którzy rozpoczęli ewidencjonowanie tych usług lub sprzedaży towarów przed dniem 1 stycznia 2003 r.

Należy także pamiętać, że w przypadku sprzedaży wysyłkowej towarów korzystanie ze zwolnienia z ewidencjonowania za pośrednictwem kas możliwe jest tylko u tych podatników, którzy niezależnie od innych wymogów prowadzą szczegółową ewidencję dowodów zapłaty, na podstawie której można ustalić również dane, w tym adres osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej lub osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą w formie indywidualnego gospodarstwa rolnego, na rzecz której dokonano wysyłki towarów.

Zgodnie z poz. 49 załącznika Nr 1 ww. rozporządzenia zwalnia się z obowiązku ewidencjonowania sprzedaż nieruchomości, sprzedaż towarów w systemie wysyłkowym (pocztą lub przesyłkami kurierskimi) oraz świadczenie usług, za które to czynności zapłata w całości następuje za pośrednictwem poczty lub banku na rachunek bankowy podatnika, z wyłączeniem płatności dokonywanych czekiem, bankową kartą płatniczą lub kredytową, przy czym z dowodów tych jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie transakcji zapłata dotyczyła.

Wobec powyższego, zdaniem tut. organu Spółka jest zwolniona z ewidencjonowania usług lub sprzedaży towarów za pomocą kas rejestrujących do dnia 31 grudnia 2004 r., zgodnie z brzmieniem przepisu § 2 pkt 1 ww. rozporządzenia, przy spełnieniu warunków wyżej przedstawionych.

Jednocześnie tut. organ informuje, iż wykonywana przez podatnika sprzedaż towarów dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej prowadzona w systemie wysyłkowym nie mieści się w grupowaniu "usług świadczonych w gospodarstwie domowym" (PKWiU 95), jednak korzysta ze zwolnienia z ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kasy rejestrującej, zgodnie z poz. 49 załącznika Nr 1 do ww. rozporządzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj