Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej
PP-443/149/2004
z 30 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP-443/149/2004
Data
2004.07.30



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Bielsku-Białej


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
faktura korygująca
potwierdzenie odbioru


Pytanie podatnika
Jakie mogą być formy potwierdzenia odbioru faktury korygującej?


Zgodnie z § 19 i 20 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971), faktury korygujące wystawiane są w przypadku, gdy po wystawieniu faktury:

  1. udzielono rabatów określonych w art. 29 ust. 2-4 ustawy (zmniejszających podstawę opodatkowania),
  2. zwrócono sprzedawcy towary lub zwrócono nabywcy kwoty nienależne, o których mowa w art. 29 ust. 2–4 ustawy VAT (co także skutkuje zmniejszeniem obrotu),
  3. zwrócono nabywcy zaliczki, przedpłaty, zadatki lub raty podlegające opodatkowaniu,
  4. podwyższono cenę lub
  5. stwierdzono pomyłkę w cenie, stawce lub kwocie podatku, bądź jakiejkolwiek innej pozycji faktury (potwierdził to NSA - w wyroku z dnia 16 stycznia 2001 r. sgn. akt III SA 2975/1999, Prz. Podat. 2001/10/63 - stwierdzając, że skorygować można każdą konkretną pozycję faktury).

Należy również zauważyć, że faktura korygująca ma moc faktury (art. 22 (3) (a) akapit piąty VI dyrektywy) i pod każdym względem należy ją traktować jako zwykłą fakturę.

Zgodnie z § 19 ust. 4 ww. rozporządzenia, sprzedawca jest obowiązany posiadać potwierdzenie odbioru faktury korygującej przez nabywcę; nie dotyczy to eksportu towarów, przypadków określonych w § 14 ust. 2 pkt 3, wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów oraz dostawy towarów, dla której miejsce opodatkowania znajduje się poza terytorium kraju. Potwierdzenie odbioru faktury korygującej stanowi podstawę do obniżenia kwoty podatku należnego w rozliczeniu za miesiąc, w którym sprzedawca otrzymał to potwierdzenie, a w przypadku podatników, o których mowa w art. 99 ust. 2 i 3 ustawy - w rozliczeniu za kwartał, w którym to potwierdzenie otrzymali, z uwzględnieniem zasad, o których mowa w art. 21 ust. 1 ustawy.

Należy zauważyć, że przepisy nie określają formy w jakiej powinno nastąpić potwierdzenie. Niewątpliwie najlepszym sposobem potwierdzenia jest uzyskanie adnotacji na kopi korekty. Dopuszczalne jest również potwierdzenie w formie :

• zwrotnego potwierdzenia odbioru wysłanej poczty w formie listu poleconego przesyłki zawierającej fakturę korygującą,

• pisemnego odrębnego potwierdzenia faktu otrzymania faktury korygującej,

• faxu podpisanej faktury korygującej.

Tak więc forma potwierdzenia odbioru faktury korygującej opisana w zapytaniu (zwrotne potwierdzenie odbioru listu poleconego zawierającego korektę faktury) jest dopuszczalna.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj