Interpretacja Urzędu Skarbowego w Poddębicach
USIII-443/30/2004
z 11 października 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
USIII-443/30/2004
Data
2004.10.11



Autor
Urząd Skarbowy w Poddębicach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Opodatkowanie przy likwidacji działalności spółki i zaprzestaniu działalności przez osobę fizyczną


Słowa kluczowe
likwidacja działalności
likwidacja spółki
prawo do odliczenia
remanent likwidacyjny
spis z natury


Pytanie podatnika
Spółka cywilna, której przedmiotem działalności była sprzedaż m.in. maszyn i urządzeń dla rolnictwa ulega rozwiązaniu.
Czy w spisie z natury podatnik ma obowiązek ująć maszyny, które były przedmiotem importu przed dniem 01.05.2004r.?


Na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze .zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego, w związku ze złożonym w dniu 27.09.2004r. pisemnym zapytaniem w przedmiocie ujęcia w remanencie likwidacyjnym ciągników i maszyn rolniczych importowanych przed dniem 01.05.2004r. informuje, iż zgodnie z art. 14 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu podatkiem podlegają towary własnej produkcji i towary, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy towarów w przypadku rozwiązania spółki cywilnej lub handlowej nie mającej osobowości prawnej. Art. 14 ust. 4 ww. ustawy stanowi, iż przepisy ust. 1 (...) stosuje się do towarów, w stosunku do których przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

W myśl art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 roku o podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) obowiązującej do dnia 30.04.2004r. podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług, związanych ze sprzedażą opodatkowaną.

Zgodnie z art. 19 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowym kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach stwierdzających nabycie towarów i usług, z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 15 ust. 2, a w przypadku importu – suma kwot podatku wynikająca z dokumentu celnego.

Art. 18 ust. 2 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 roku o podatku od towarów i usług (...) stanowi, iż dla towarów i usług wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy stawka podatku wynosi 7%. W załączniku nr 3 do ustawy pod poz. 21 wymienione zostały jako opodatkowane wg stawki 7% m.in. ciągniki rolnicze, maszyny i urządzenia dla leśnictwa.

§ 59 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 roku w sprawie wykonania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27, poz. 268 ze zm.) stanowi, iż stawki podatku wymienione w art. 18 ust. 1 i 2 ustawy obniża się do wysokości 0% dla towarów i usług, o których mowa w załączniku nr 2 – w przypadku sprzedaży tych towarów i świadczenia usług w kraju. Pod poz. 32 ww. załącznika nr 2 do rozporządzenia, który zawiera listę towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku do wysokości 0% sprzedaż wg tej stawki dotyczy sprzedaży w kraju m.in. ciągników rolniczych, maszyn dla rolnictwa i leśnictwa.

W związku z powyższym, w przypadku importu towarów podstawą do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony jest dokument celny. Jak wskazano powyżej jedynie w przypadku sprzedaży w kraju maszyn i urządzeń dla rolnictwa do 30.04.2004r. na gruncie przepisów ustawy z dnia 8 stycznia 1993 roku o podatku od towarów i usług (...) miała zastosowanie stawka podatku w wysokości 0%. W przypadku importu ww. maszyn i urządzeń miała zastosowanie stawka podatku 7%. Podatnikowi, który prowadził działalność w zakresie sprzedaży ww. maszyn i dokonywał ich importu przysługiwało prawo do obniżenia podatku wyliczonego w dokumencie celnym wg stawki 7%.

Jak wynika z treści art. 14 ust. 8 ustawy o podatku od towarów i usług podstawą opodatkowania jest wartość towarów podlegających spisowi z natury, ustalona zgodnie z art. 29 ust. 10, tj. podstawą opodatkowania jest cena nabycia towarów.

Tym samym podatnik winien ująć w spisie z natury, sporządzonym w związku z art. 14 ust. 5 ww. ustawy o podatku od towarów i usług, maszyny i urządzenia rolnicze, które nie stały się przedmiotem dostawy a były przedmiotem importu przed 01.05.2004r..



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj