Interpretacja Izby Skarbowej w Zielonej Górze Ośrodek Zamiejscowy w Gorzowie Wielkopolskim
PP/005-150/US/2004
z 8 października 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP/005-150/US/2004
Data
2004.10.08



Autor
Izba Skarbowa w Zielonej Górze Ośrodek Zamiejscowy w Gorzowie Wielkopolskim


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
leasing
obniżenie podatku należnego
paliwo
samochód ciężarowy
świadectwo homologacji


Pytanie podatnika
Możliwość pomniejszenia podatku należnego o podatek naliczony przy zakupie samochodu i zakupie paliwa.


W związku z pisemną informacją Naczelnika Urzędu Skarbowego w Gorzowie Wlkp. dnia 13 lipca 2004r. nr PP/443-132/04 o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego udzieloną na podstawie art. 14 a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na zapytanie Podatnika Dyrektor Izby Skarbowej w Zielonej Górze na podstawie art. 14 b § 2 ww. ustawy dokonuje zmiany udzielonej przez Naczelnika Urzędu Skarbowego informacji.

Z pisma podatnika wynika, że kupił samochód marki MERCEDES-BENZ VITO 110 CDI chłodnia o dopuszczalnej ładowności 720 kg i liczbie miejsc łącznie z kierowcą 3, na który nie posiada świadectwa homologacji. Rok produkcji samochodu 2000. Podatnik pyta o możliwość odliczenia podatku VAT od zakupu ww. samochodu oraz od zakupu wykorzystanego do niego paliwa. W uzupełnieniu powyższego pisma podatnik dostarczył do Izby Skarbowej dowód rejestracyjny, z którego wynika, że właścicielem samochodu jest Europejski Fundusz Leasingowy S.A. Z przedstawionych dokumentów wynika, że samochód został kupiony po 01.05.2004r.

Zgodnie z art. 86 ust. 7 ustawy z dnia 11.03.2004r.o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) w przypadku usługobiorców użytkujących samochody, o których mowa w ust 3 i 5, na podstawie umowy najmu , dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze, kwotę podatku naliczonego stanowi jedynie 50% kwoty podatku naliczonego od czynszu (raty) lub innych płatności wynikających z zawartej umowy udokumentowanych fakturą. Suma kwot w całym okresie użytkowania pojazdu, o którym mowa wyżej, dotycząca jednego samochodu nie może jednak przekroczyć kwoty 5.000 zł. Powyższe znajduje uregulowanie w przepisie art. 86 ust. 7 ustawy o podatku od towarów i usług.

Zatem w przypadku usługobiorców (korzystających) z usług leasingowych istotnym jest jaki samochód jest przedmiotem umowy.

W art. 154 wyżej powołanej ustawy określono, że przepisu art. 86 ust. 7 nie stosuje się do samochodów będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze, w stosunku których przysługiwało podatnikowi, zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, obowiązującymi przed dniem 01 maja 2004r., prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od czynszu (raty) lub innych płatności wynikających z takiej umowy:

Przepis art. 154 ust. 1 ma zastosowanie:
1. w odniesieniu do umowy zawartej przed dniem wejścia w życie ustawy, bez uwzględnienia zmian tej umowy po wejściu w życie ustawy, oraz
2. pod warunkiem, że umowa została zarejestrowana we właściwym urzędzie skarbowym do dnia 14 maja 2004r.

Zapis ten odnosi się wyłącznie do przypadków, gdy podatnik miał prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur dokumentujących zakup usług leasingowych (rata/czynsz) wg przepisów ustawy o podatku od towarów i usług obowiązującej przed dniem 01 maja 2004r.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że prowadzi Pan cukiernię. Do przewozu wyrobów cukierniczych wykorzystywany jest samochód marki Mercedes-Benz VITO 110 CDI (chłodnia) na który nie posiada pan świadectwa homologacji. Z dołączonego dowodu rejestracyjnego wynika iż ww. samochód jest samochodem ciężarowym.

Reasumując powyższe przysługuje Panu prawo do obniżenia podatku należnego przy nabyciu usług leasingowych.

Jeżeli chodzi o zakup paliwa do ww. pojazdu to należy zwrócić uwagę na treść art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług zgodnie z którym obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86 ust. 3 i 5

Pojazdami samochodowymi, o których mowa w art. 86 ust. 3 i 5 ustawy, są samochody osobowe oraz inne pojazdy samochodowe o dopuszczalnej ładowności mniejszej niż określona według wzoru:
DŁ = 357kg + n x 68 kg
gdzie:
DŁ – oznacza dopuszczalną ładowność
n – oznacza ilość miejsc (siedzeń) łącznie z miejscem dla kierowcy
Jeżeli zatem będzie to paliwo do samochodu o ładowności niższej niż określona wg powyższego wzoru, podatek od zakupionego paliwa nie podlega odliczeniu.
W pozostałych przypadkach odliczenie podatku zawartego w cenie paliwa stosuje się na ogólnych zasadach.

Dopuszczalna ładowność pojazdów oraz ilość miejsc (siedzeń) określona jest na podstawie wyciągu ze świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku posiadania takiego świadectwa, wydanych zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym. Pojazdy, które w wyciągu ze świadectwa homologacji lub odpisie decyzji zwalniającej z obowiązku posiadania takiego świadectwa nie mają określonej dopuszczalnej ładowności lub ilości miejsc, uznaje się również za samochody osobowe.

Homologacja typu oznacza procedurę, za pomocą której stwierdza się, że typ pojazdu, wyposażenia, części lub sposób montażu instalacji przystosowującej pojazd do zasilania gazem spełnia określone wymagania techniczne (§ 3 pkt 1 rozporządzenia Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 7 października 1999r. w sprawie homologacji pojazdów wydanego na podstawie art. 68 ust. 13 ustawy z dnia 20 czerwca 1997r. – Prawo o ruchu drogowym). W razie wprowadzenia zmian w typie (a więc i rodzaju) pojazdu, przedmiocie wyposażenia lub części wpływających na zmianę warunków stanowiących podstawę wydania świadectwa homologacji, producent lub importer ma obowiązek uzyskania nowego świadectwa homologacji, przy czym za producenta pojazdu uważa się również podmiot dokonujący montażu lub zabudowy pojazdu (art. 68 ust. 2 Prawa o ruchu drogowym).

W przypadku samochodów bezwzględnie z istoty swojej będącymi ciężarowymi, tzn. jeżeli z konstrukcji tych pojazdów wynika, że są one przeznaczone wyłącznie do przewozu towarów, podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku na zasadach ogólnych określonych w ustawie z dnia 11 marca 2004r. Zatem podatnik powinien dołożyć wszelkich starań, aby udokumentować fakt ewentualnego przysługiwania mu prawa do odliczenia.

Wskazany przez Pana samochód marki Mercedes-Benz VITO 110 CDI (chłodnia) posiada dopuszczalną ładowność wynikającą z dowodu rejestracyjnego większą niż określona formułą zawartą w art. 86 ust. 3 ustawy o VAT. W przypadku zatem, gdy pojazd ten wyprodukowany w 2000r. został nabyty jako samochód ciężarowy (chłodnia) i nie dokonano w nim przeróbek polegających na zmianie przedmiotu wyposażenia lub części wpływających na zmianę typu pojazdu wymagających uzyskania świadectwa homologacji na dany typ pojazdu – ograniczenie wynikające z art. 88 ust. 1 pkt. 3 ustawy o podatku od towarów i usług nie będzie miało do nich zastosowania.

W związku z powyższym podatnikowi będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego przy zakupie paliwa do ww. pojazdu na ogólnych zasadach.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj