Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
PO/005-0035/04
z 29 września 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PO/005-0035/04
Data
2004.09.29



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych


Słowa kluczowe
osoby fizyczne
przekształcenie gruntu
sprzedaż gruntów


Pytanie podatnika
W wystąpieniu zaprezentowano stanowisko, że w związku z faktem, iż planowana umowa sprzedaży, nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, w danej sytuacji wystąpi podatek od czynności cywilnoprawnych.


Występująca z zapytaniem osoba fizyczna nie prowadząca działalności gospodarczej nabyła w 1993 roku grunt rolny od Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa. „W chwili obecnej grunt jest przekwalifikowany na przemysłowy”, zaś podatnik zamierza dokonać jego sprzedaży.


Ocena prawna stanu faktycznego


W pierwszej kolejności wyjaśnić należy, że wymieniona w wystąpieniu podatnika czynność cywilnoprawna – tj. sprzedaż objęta jest zakresem przedmiotowym art.1 ust.1 pkt 1 lit. ”a” ustawy z dnia 09.09.2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2000 r., nr 86, poz. 959 ze zm.), stąd też co do zasady jej dokonanie powoduje powstanie obowiązku podatkowego na gruncie powołanego aktu (art.3 ust.1), z konsekwencjami przewidzianymi m.in. w art. 10 ust. 1- 3a powołanej ustawy – w omawianej sprawie pobór należnego podatku przez notariusza.

Z okoliczności faktycznych przedstawionych przez pytającego wynika bowiem, iż nie będzie miało zastosowania wyłączenie z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie normy zawartej w art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Zgodnie z jej brzmieniem nie podlega podatkowi umowa sprzedaży, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest z niego zwolniona, z wyjątkiem umów sprzedaży i zamiany zwolnionych z podatku od towarów i usług, których przedmiotem są nieruchomości lub ich części albo prawo użytkowania wieczystego.

Status podatnika podatku VAT definiuje art.15 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U Nr 54, poz.535) stwierdzając, iż podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Jak wskazał pytający jest osobą zatrudnioną na podstawie umowy o pracę i nie prowadzi działalności gospodarczej. Zatem uznać należy, iż z tytułu sprzedaży gruntu nie będzie opodatkowany podatkiem od towarów i usług lub z niego zwolniony.

Z tego względu stanowisko podatnika uznać należy za prawidłowe.

Dodać należy, że w świetle art. 6 ust. 1 pkt 1 lit. „c” ustawy, podstawę opodatkowania przy umowie sprzedaży stanowi wartość rynkowa rzeczy (gruntu), zaś stawka podatku wynosi 2% (art.7 ust.1 pkt 1 lit. „a”).

W sprawie nie będzie miało przy tym zastosowania zwolnienie przedmiotowe przewidziane w art. 9 pk 2 lit. „a”, ponieważ nabyta uprzednio od Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa nieruchomość utraciła charakter rolny, z uwagi na jej przekwalifikowanie na grunt o charakterze przemysłowym. Powołane zwolnienie obwarowane jest natomiast m.in. przesłanką sprzedaży użytków rolnych w rozumieniu ustawy o podatku rolnym.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj