Interpretacja Urzędu Skarbowego w Nysie
PP/443/80/BO/04
z 8 października 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443/80/BO/04
Data
2004.10.08



Autor
Urząd Skarbowy w Nysie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy


Słowa kluczowe
dofinansowanie
kolonie i obozy
obowiązek podatkowy
podatek od towarów i usług


Pytanie podatnika
Czy częściowe dofinansowanie rodziców lub zakładu pracy do obozów sportowych organizowanych przez Podatnika dla swoich zawodników powinno być objęte podatkiem VAT ?.


Pismem z dnia 09 września 2004r., Podatnik zwrócił się do tut. organu podatkowego w sprawie interpretacji przepisów w zakresie podatku od towarów i usług.

Stan faktyczny:
Podatnik podatku od towarów i usług prowadzi działalność gospodarczą związaną ze sportem, tj. szkolenie gimnastyki sportowej i nie posiada statusu jednostki edukacyjnej. W ramach działalności statutowej współpracuje z kilkoma szkołami, których uczniowie są jednocześnie zawodnikami Podatnika i biorą udział w szkoleniu w zakresie gimnastyki sportowej . W okresie letnim dla swoich zawodników Podatnik organizuje obóz sportowy finansowany częściowo z jego środków a częściowo przez rodziców lub zakłady pracy w ramach funduszu świadczeń socjalnych.Pytanie brzmi: czy częściowe dofinansowanie rodziców lub zakładu pracy do obozów sportowych organizowanych przez Podatnika dla swoich zawodników powinno być objęte podatkiem VAT ?.

Stanowisko podatnika:
Podatnik stoi na stanowisku, iż organizowanie obozu dla uczniów szkoły, którzy są zarazem ich zawodnikami w świetle interpretacji przepisów o organizacji obozów i kolonii lub usług o podobnym charakterze - podlega zwolnieniu z podatku VAT.

Po przeanalizowaniu treści zapytania, przedstawionego stanu faktycznego oraz obowiązującego stanu prawnego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nysie informuje:

Zgodnie z postanowieniami art. 5 ust 1 pkt.1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U Nr 54, poz.535), opodatkowaniu tym podatkiem podlega między innymi odpłatna dostawa towarów oraz odpłatne świadczenie usług. Stosownie do art. 29 ust. 1 cyt. ustawy podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust.2-22, art.30-32, art.119 oraz art.120 ust.4. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy . Obrotem jest także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą lub świadczeniem usług.

Ustalenie czy dana dotacja podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, czy też nie – wymaga wcześniejszego stwierdzenia, czy finansowanie to będzie miało bezpośredni związek z konkretnymi dostawami lub świadczeniami. Powyższe oznacza, że do stwierdzenia, iż dotacja zwiększa podstawę opodatkowania podatkiem od towarów i usług, niezbędne jest ustalenie czy tego typu dofinansowanie wiąże się ściśle z ceną konkretnego świadczenia lub stanowi rekompensatę z tytułu wykonania określonego świadczenia po cenach obniżonych. W świetle powyższego, w sytuacji, gdy podatnik, w związku z konkretną dostawą towarów lub świadczeniem usług, otrzymuje od innego podmiotu jakiekolwiek dofinansowanie stanowiące dopłatę do ceny towaru lub usługi, tego rodzaju dofinansowanie stanowi obok ceny, uzupełniający ją element podstawy opodatkowania z tytułu tej dostawy lub świadczenia i podlega opodatkowaniu stawką podatku VAT właściwą dla danej dostawy lub świadczenia usług, z którymi jest związana.

Z kolei w przypadku otrzymania dofinansowania służącemu pokryciu całości lub części kosztów ogólnej działalności podatnika, gdy nie istnieje możliwość bezpośredniego powiązania otrzymanego dofinansowania z ceną konkretnych dostaw towarów lub świadczeniu konkretnych usług, wówczas brak jest podstaw do uznania, że taka dotacja podlega automatycznemu zaliczeniu do podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 29 ust.1 cyt. ustawy o VAT.

Tym samym dotacja podmiotowa nie uzależniona od ilości i wartości świadczonych usług nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Natomiast dotacja przedmiotowa, przeznaczona na określone zadanie, jeżeli spełnia warunek – bezpośredni związek z przedmiotem opodatkowania, czyli z dostawą towarów lub świadczeniem usług- jest opodatkowana stawką właściwą dla danej dostawy lub świadczenia usług, z którymi jest związana.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Podatnik (nie objęty ustawą o systemie oświaty), organizuje swoim zawodnikom obóz sportowy, który jest częściowo dofinansowany przez rodziców lub zakłady pracy. Zatem Podatnik nie organizuje obozów sportowych na zlecenie szkoły czy też rodziców lecz w ramach działalności statutowej, z własnej inicjatywy organizuje obozy sportowe dla swoich zawodników . Tym samym Podatnik nie świadczy usług odpłatnie. Natomiast zgodnie z powołanym art. 5 ust.1 pkt.1 cyt. ustawy o VAT opodatkowaniu podatkiem VAT podlega min. odpłatne świadczenie usług. Ponadto, dofinansowanie przedmiotowe przeznaczone na określone zadanie podlega opodatkowaniu wyłącznie po spełnieniu warunku, tzn. musi być związane z przedmiotem opodatkowania, w przypadku organizowania obozów dla swoich zawodników nie występuje przedmiot opodatkowania a więc nie jest to usługa o której mowa w art. 5 ust.1 pkt. 1 cyt. ustawy o VAT. W świetle powyższego brak jest podstaw do opodatkowania podatkiem VAT dofinansowania rodziców lub zakładów pracy do organizowanych przez Podatnika obozów dla swoich zawodników.

Tutejszy organ podatkowy informuje również, iż błędne jest przedstawione przez Podatnika stanowisko, że organizowanie obozu oraz dofinansowanie rodziców podlega zwolnieniu w świetle przepisów o organizacji obozów i kolonii lub usług o podobnym charakterze. Przepis § 8 pkt.17 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r., w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U Nr 97, poz.970 ze zm.), wyraźnie określa, iż zwolnione są usługi obozów , kolonii lub usługi o podobnym charakterze, organizowane przez jednostki objęte ustawą o systemie oświaty, świadczone wyłącznie na rzecz dzieci i młodzieży z tych szkół i jednostek. Podatnik natomiast w w/w zapytaniu oświadczył, iż nie jest objęty ustawą o systemie oświaty, tym samym nie miałby podstaw do stosowania zwolnienia wynikającego z cyt. § 8 pkt.17 cyt. rozp. Min. Fin.

Powyższej informacji udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu oraz obowiązujące przepisy prawa podatkowego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj