Interpretacja Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowego
RO/436/111/2004
z 5 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
RO/436/111/2004
Data
2004.07.05



Autor
Świętokrzyski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
ładowność
najem
obniżenie podatku należnego
paliwo
prawo do odliczenia
samochód osobowy


Pytanie podatnika
1. Czy podatnik ma prawo do odliczenia podatku w 100% w fakturach najmu samochodu ?
2. Czy podatek naliczony podlega odliczeniu z faktur dotyczących zakupu paliwa do samochodów osobowych ?


W związku z pismem z dnia 30.05.2004 r. (złożonym w dniu 04.06.2004 r.) Naczelnik Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowego, działając na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zmianami) informuje:

Zgodnie z art. 86 ust. 1 i 2 pkt 1a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz.535) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

W przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej ładowności mniejszej niż określona w art. 86 ust. 3 ustawy kwotę podatku naliczonego stanowi 50 % kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca - nie więcej jednak niż 5000 zł.

Przepis ograniczający odliczenie jw. według art. 86 ust. 4 ustawy nie dotyczy przypadków, gdy odsprzedaż lub oddanie w odpłatne używanie na podstawie umowy leasingu tych samochodów (pojazdów) stanowi przedmiot działalności podatnika.

Z przekazanych przez Jednostkę informacji w piśmie z dnia 30 maja 2004 r. wynika, że przedmiotem działalności Spółki „A” jest sprzedaż nowych (niezarejestrowanych) samochodów, które nabywa od importera na podstawie faktur zakupu. Do czasu znalezienia nabywcy Spółka wynajmuje na podstawie umowy najmu od Firmy „K” samochody, które później odsprzedaje osobom trzecim.

W związku z prowadzoną działalnością Jednostka ponosi wydatki z tytułu najmu, zakupu, transportu i wypożyczania (sporadycznego) samochodów oraz koszty zakupu paliwa do samochodów o określonej ładowności (związane z testowaniem samochodów). Wydatki dokumentowane są fakturami stanowiącymi podstawę ustalania kwoty podatku naliczonego.

Z pisma wynika, że Spółka nie jest użytkownikiem samochodów na żadnym etapie swojej działalności, a kupno-sprzedaż i najem samochodów stanowią wyłącznie elementy składowe działalności handlowej (dealer).

Zatem, Spółka „A” jako podatnik rozliczający się z podatku VAT na zasadach ogólnych ma prawo do odliczania podatku w kwocie stanowiącej 100% podatku określonego w fakturach najmu związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Ograniczenie możliwości odliczenia podatku od nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych, o którym mowa w art. 86 ust. 3 ustawy nie dotyczy, bowiem przypadków, gdy ich odsprzedaż stanowi przedmiot działalności podatnika - art. 86 ust. 4 cyt. ustawy.

Zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku naliczonego nie stosuje się między innymi do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu wykorzystywanego do napędu samochodów osobowych oraz innych samochodów o dopuszczalnej ładowności mniejszej niż określona według wzoru:
Dopuszczalna ładowność = 357 kg + ilość miejsc (siedzeń) łącznie z miejscem dla kierowcy x 68 kg.

Zatem, jeśli będzie to paliwo do samochodu o ładowności niższej niż określona wg powyższego wzoru, podatek od zakupionego paliwa nie podlega odliczeniu.

W pozostałych przypadkach odliczenie podatku zawartego w cenie paliwa stosuje się na ogólnych zasadach.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj