Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Ursynów
US38/443/141/2004/JWN
z 19 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US38/443/141/2004/JWN
Data
2004.07.19



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Ursynów


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy


Słowa kluczowe
wartość sprzedaży
zwolnienia podmiotowe


Pytanie podatnika
Strona prowadzi działalność gospodarczą w zakresie nieruchomości. Przed dniem 01.05.2004 r. Strona korzystała ze zwolnienia z podatku od towarów i usług zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym. Czy zmiana ustawy o podatku od towarów i usług z dniem 01.05.2004 r. nakłada obowiązek rejestracji w podatku od towarów i usług?


Ze stanu faktycznego przedstawionego przez Stronę w przedmiotowym piśmie wynika, że Strona prowadzi agencję nieruchomości, która to działalność do 01.05.2004 r. była zwolniona z podatku od towarów i usług. W dniu 27.05.2004r. Strona będąc w błędnym przekonaniu, iż zmiana z dniem 01.05.2004 r. przepisów ustawy o podatku od towarów i usług nakłada na nią obowiązek złożenia zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R dokonała rejestracji dla potrzeb tegoż podatku.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54 poz. 535) podatnikami podatku od towarów i usług są osoby prawne oraz osoby fizyczne wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Zgodnie z art. 15 ust. 2 powołanej ustawy, działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy.

W świetle art. 96 ust. 1 w/w ustawy podmioty, o których mowa w art. 15, są obowiązane przed dniem wykonania pierwszej czynności określonej w art. 5 złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne, z zastrzeżeniem jednak z art. 96 ust. 3, który stanowi, iż podmioty wymienione w art. 15, zwolnione na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 mogą złożyć zgłoszenie rejestracyjne. Zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10.000 euro.

Zgodnie z art. 113 ust. 8 ustawy w przypadku podatników, o których mowa w art. 30 ust. 1 pkt 4, przez wartość sprzedaży określoną w ust. 1 art. 113 rozumie się 30-krotność kwoty prowizji lub innych postaci wynagrodzeń za wykonanie usługi. Podatnik rozpoczynający wykonywanie czynności określonych w art. 5 w trakcie roku podatkowego jest zwolniony od podatku, jeżeli przewidywana przez podatnika wartość sprzedaży nie przekroczy, w proporcji do okresu prowadzonej sprzedaży kwoty 10.000 euro. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku. (art. 113 ust. 1 w/w ustawy).

Od dnia 01.05.2004 r. przy ustalaniu kwoty uprawniającej do korzystania ze zwolnienia, do wartości sprzedaży opodatkowanej nie wlicza się odpłatnej dostawy towarów oraz odpłatnego świadczenia usług zwolnionych od podatku, a także towarów, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji. Natomiast do obliczenia wartości sprzedaży opodatkowanej za rok 2003 oraz okres od dnia 1 stycznia do dnia 30 kwietnia 2004 r., przyjmuje się wartość sprzedaży towarów w rozumieniu ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r.o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, tj. wartość sprzedaży towarów opodatkowanych i zwolnionych.

W związku z powyższym Strona dokonując obliczenia wartości sprzedaży tak za rok 2003 jak i za okres od 1.01.2004 r. do 30.04.2004 r. powinna przyjąć wartość sprzedaży towarów w rozumieniu ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r., tj. zarówno wartość sprzedaży towarów opodatkowanych jak i zwolnionych

Gdy wartość sprzedaży, przekroczy w trakcie roku kwotę10.000 euro, Podatnik traci przysługujące mu zwolnienie w momencie przekroczenia tej kwoty.

Z przysługującego zwolnienia można zrezygnować wówczas to Podatnik dokonuje zgłoszenia rejestracyjnego na druku VAT-R przed początkiem miesiąca, w którym rezygnuje ze zwolnienia podmiotowego

Podatnik, który utracił prawo do zwolnienia od podatku lub zrezygnował z tego zwolnienia, może dopiero po upływie 3 lat, licząc od końca miesiąca, w którym utracił prawo do zwolnienia lub zrezygnował z tego zwolnienia, ponownie skorzystać ze zwolnienia określonego w ust. 1 - zgodnie z art. 113 ust. 11 ustawy o podatku od towarów i usług.

Biorąc pod uwagę powyższe nie jest możliwym anulowanie decyzji podatnika w kwestii złożenia przez niego zgłoszenia rejestracyjnego VAT – R. Skoro podatnik dokonał zgłoszenia jest obowiązany do wystawiania faktur VAT i rozliczania podatku od towarów i usług przez okres co najmniej 3 lat od daty rejestracji. Dopiero po tym okresie pod warunkiem spełniania przesłanek uprawniających podatnika do korzystania ze zwolnienia podmiotowego będzie on mógł powrócić do korzystania z tego zwolnienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj