Interpretacja Urzędu Skarbowego w Skierniewicach
U.S.1.1/415/4/04
z 7 października 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
U.S.1.1/415/4/04
Data
2004.10.07



Autor
Urząd Skarbowy w Skierniewicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku


Słowa kluczowe
doliczenie
kasa mieszkaniowa
odliczenia od podatku
utrata prawa do ulgi


Pytanie podatnika
Podatnik występuje z pytaniami dotyczącymi oszczędzania w Kasie Mieszkaniowej:
  1. Czy pieniądze zgromadzone w Kasie Mieszkaniowej może przeznaczyć na zakup mieszkania na rynku wtórnym.
  2. Ile ma czasu na wydanie pieniędzy od momentu ich podjęcia.
  3. Czy pieniądze może wydać na zakup dzialki budowlanej i kupno mieszkania w bloku.
  4. Jakie są zasady rozliczania działek budowlanych za pieniądze z Kasy Mieszkaniowej.
  5. Czy zakupione mieszkanie może sprzedać i po jakim czasie bez zwrotu podatku.


Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 2001r. o zmianie ustawy o podatku dochodowymod osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 134, poz. 1509) przepis art. 27a ust. 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2002r. ma zastosowanie do wymienionych w nim zdarzeń powstałych po 1 stycznia 2002r.

W myśl art. 27a ust. 13 pkt 4 i 5 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym w 2001r., jeżeli podatnik skorzystał z odliczeń od dochodu lub podatku z tytułu wydatków poniesionych na systematyczne oszczędzanie w kasie mieszkaniowej, a następnie:

  1. wycofał oszczędności z kasy mieszkaniowej, z wyjątkiem gdy wycofana kwota po określonym w umowie o kredyt kontraktowy okresie systematycznego oszczędzania została wydatkowana zgodnie z celami systematycznego oszczędzania na rachunku prowadzonym przez tę kasę,
  2. przeniósł uprawnienia do rachunku oszczędnościowo-kredytowego na rzecz osób trzecich, z wyjątkiem dzieci własnych lub przysposobionych- do dochodu lub podatku należnego za dany rok, w którym zaistniały te okoliczności, dolicza się odpowiednio kwoty poprzednio odliczone z tych tytułów.

W sytuacji, gdy wycofane oszczędności po upływie okresu systematycznego oszczędzania określonego w umowie o kredyt kontraktowy, zostaną przez podatnika wydatkowane zgodnie z celami mieszkaniowymi, określonymi w art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 26 października 1995r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego (j.t. Dz. U. z 2000r. Nr 98, poz. 1070) do końca roku podatkowego, w którym nastąpiło ich wycofanie, podatnik nie traci prawa do przedmiotowej ulgi.

Zgodnie z art. 8 ust. 2 ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego celami mieszkaniowymi służącymi zaspokojeniu własnych potrzeb mieszkaniowych są:

  • nabycie, budowa, przebudowa, rozbudowa lub nadbudowa domu albo lokalu mieszkalnego, stanowiącego odrębną nieruchomość,
  • uzyskanie spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  • remont domu albo lokalu,
  • spłata kredytu bankowego zaciągniętego na cele wymienione w pkt 1-3, nabycie działki budowlanej lub jej części pod budowę domu jednorodzinnego lub budynku mieszkalnego, w którym jest lub ma być położony lokal mieszkalny kredytobiorcy.

Zatem, w świetle powyższego przeznaczenie wycofanych oszczędności na zakup na rynku wtórnym nowego lub używanego lokalu mieszkalnego nie spowoduje utraty ulgi z tyt. systematycznego oszczędzania.Utraty prawa przedmiotowej ulgi nie spowoduje również zrealizowanie wycofanymi oszczędnościami kilku określonych w umowie celów mieszkaniowych tj. na zakup działki budowlanej i zakup lokalu mieszkaniowego.

Cytowany wyżej przepis art. 27a ust. 13 pkt 4 i 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do 31.12.2001r. daje określony czas na wydatkowanie zgromadzonych oszczędności, aby nie dokonać zwrotu ulgi, a termin ten upływa z końcem roku podatkowego, w którym wycofano pieniądze z kasy mieszkaniowej (znaczenie ma data wycofania oszczędności a nie data zakończenia okresu oszczędzania w kasie, gdyż banki z reguły mają określony czas na ich wypłatę).

Faktu wydatkowania oszczędności na cele mieszkaniowe podatnik nie wykazuje w żadnych formularzach podatkowych, natomiast winien posiadać dowody potwierdzające ich wydatkowanie.

Sprzedaż zakupionego wycofanymi oszczędnościami z kasy mieszkaniowej lokalu mieszkalnego nie spowoduje zwrotu ulgi z tyt. oszczędzania. Natomiast jeżeli sprzedaż lokalu zostanie dokonana przed upływem 5-ciu lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie, przychód z tej sprzedaży stanowił będzie źródło przychodów, o którym mowa w art.10 ust pkt 8 lit.b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) podlegających opodatkowaniu 10 % zryczałtowanym podatkiem dochodowym zgodnie z art. 28 ust. 2 w/w ustawy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj