Interpretacja Urzędu Skarbowego w Piszu
PP/443-27/04
z 7 października 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-27/04
Data
2004.10.07



Autor
Urząd Skarbowy w Piszu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zryczałtowany podatek dochodowy --> Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych


Słowa kluczowe
okulary
podatek od towarów i usług
stawki podatku
usługi optyczne
zryczałtowany podatek dochodowy


Pytanie podatnika

1. Jaką stawką VAT należy opodatkować sprzedaż okularów do korekcji wzroku i okularów produkowanych seryjnie oraz usług optycznych?
2.Jaką stawkę ryczałtu ewidencjonowanego należy zastosować do tej sprzedaży?


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Piszu, działając stosownie do art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. nr 137, poz. 926 z późn. zm.) w odpowiedzi na pismo z dnia 9 września 2004 r. informuje:

z zawartych w zapytaniu danych wynika, iż "F." s.c. zajmuje się wykonywaniem usług optycznych tj. okularów do korekcji wzroku (na zamówienie), naprawą i przeróbkami okularów, wykonywaniem okularów z powierzonego materiału a także sprzedażą soczewek do korekcji wzroku, okularów ochronnych i przeciwsłonecznych (gotowych produkowanych seryjnie) i sprzedażą opraw okularowych.

Zgodnie z art. 41 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535) dla towarów i usług, wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7%. W załączniku nr 3 pod poz. 103 wymienione są soczewki kontaktowe; soczewki okularowe ze szkła; soczewki okularowe z innych materiałów (symbol PKWiU 33.40.11).
Zaś pod poz. 106 wyroby medyczne, w rozumieniu ustawy o wyrobach medycznych dopuszczone do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, inne niż wymienione w pozostałych pozycjach załącznika. W świetle art. 3 pkt 22 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o wyrobach medycznych (Dz. U. Nr 93, poz. 896) wyrób medyczny wykonany na zamówienie jest to wyrób medyczny wykonany zgodnie z pisemną instrukcją wskazującą jego właściwości i zastosowanie, sporządzoną przez lekarza lub inne osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje zawodowe, na ich odpowiedzialność, przeznaczony do używania przez określonego pacjenta z wyjątkiem wyrobu medycznego wykonywanego metodami produkcji seryjnej, wymagającego odpowiedniego przystosowania do specyficznych potrzeb lekarza lub innego użytkownika.

Mając na względzie wyżej cytowane przepisy oraz stan faktyczny przedstawiony w piśmie z dnia 9 września 2004 r. stwierdzić należy, iż jeżeli okulary do korekcji wzroku odpowiadają charakterystyce wyrobów medycznych zawartej w art. 3 pkt 22 ustawy o wyrobach medycznych to ich sprzedaż podlegać będzie opodatkowaniu stawką podatku od towarów i usług w wysokości 7%. Zaś sprzedaż opraw okularowych, okularów przeciwsłonecznych i ochronnych produkowanych seryjnie oraz usługi optyczne polegające na naprawie i przeróbce okularów a także wykonywanie okularów z powierzonych materiałów opodatkowane będą podstawową stawką podatku od towarów i usług (22%) gdyż ich sprzedaż, w świetle przepisów prawa, nie podlega opodatkowaniu stawkami obniżonymi.

W myśl art. 12 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. nr 144, poz. 930 z późn. zm.) ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wytwórczej, robót budowlanych lub w zakresie przewozów ładunków taborem samochodowym o ładowności powyżej 2 ton wynosi 5,5%.

Zgodnie z definicją ustawową określoną w art. 4 wyżej cytowanej ustawy za działalność wytwórczą uważa się działalność prowadzoną przez podatnika w wyniku której powstają nowe wyroby, w tym również sprzedaż wyrobów własnej produkcji.

Według PKWiU pod pojęciem wyrobów rozumie się surowce, półfabrykaty, wyroby finalne oraz zespoły i części tych wyrobów – o ile występują w obrocie. Okulary sklasyfikowane zostały w dziale 33 PKWiU.

W świetle powyższych uregulowań przychody z działalności polegającej na wytwarzaniu przedmiotów (wyrobów) z:

  • materiałów powierzonych przez zamawiającego opodatkowane zostały według stawki 8,5%, tak jak przychody z działalności usługowej – art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. f ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne
  • materiałów własnych wykonawcy na zamówienie ludności według stawki 5,5% (do tego zalicza się nie tylko wartość samej robocizny, lecz także przychody uzyskane ze świadczenia usług łącznie z wartością części, które klient zakupił w tym zakładzie przed zamówieniem usługi lub w trakcie realizacji tego zamówienia).


Biorąc pod uwagę powyższe stanowisko strony zawarte w piśmie z 09.09.2004 r. jest prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj