Interpretacja Izby Skarbowej w Rzeszowie
IS.II/1-0050/43/04
z 28 czerwca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
IS.II/1-0050/43/04
Data
2004.06.28


Referencje


Autor
Izba Skarbowa w Rzeszowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Wyłączenie stosowania obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego


Słowa kluczowe
homologacja
ładowność
paliwo
samochód ciężarowy
świadectwo homologacji


Pytanie podatnika
dotyczy odliczenia podatku naliczonego w związku z zakupem paliwa do samochodu ciężarowego


Na podstawie art. 14b § 2 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie dokonuje częściowej zmiany informacji udzielonej przez Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie w piśmie z dnia 1.06.2004 r. (znak: US-II-443/28/2004) na zapytanie z dnia 13.05.2004 r., gdyż zawiera ona błędną interpretację przepisu art. 86 ust. 3 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535):

Ze stanu faktycznego przedstawionego przez podatnika w piśmie z dnia 13.05.2004 r. wynika, że posiada on samochód marki „Nysa” 522T, rok produkcji 1979, który nabył w 2002 r. W chwili nabycia pojazd posiadał dopuszczalną ładowność 750 kg oraz ilość miejsc 9. W miesiącu kwietniu br. podatnik dokonał w uprawnionej stacji kontroli pojazdów zmiany konstrukcyjnej pojazdu, polegającej na wymontowaniu części miejsc siedzących. W wyniku tego pojazd aktualnie posiada dokumenty określające 750 kg ładowności oraz liczbę miejsc siedzących 2. Ponadto strona wskazuje, iż nie posiada żadnego dokumentu poświadczającego, iż pojazd ten posiadał kiedykolwiek homologację fabryczną na samochód ciężarowy. W związku z tym podatnik zwrócił się z pytaniem czy w świetle obowiązujących przepisów o podatku VAT może odliczać podatek z faktur dokumentujących zakup paliwa do przedmiotowego samochodu.

Generalną zasadą wynikającą z art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług jest zasada, iż w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Jednakże ustawodawca przewidział szereg zastrzeżeń i wyłączeń od tej zasady. Przepis art. 88 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy stanowi, iż obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, o dopuszczalnej ładowności mniejszej niż wynikająca ze wzoru określonego w art. 86 ust. 3. W przypadku samochodu o ładowności równej bądź wyższej niż określona w sposób wynikający z powyższego przepisu, podatnikowi przysługuje odliczenie podatku według ogólnych zasad. Decydujące znaczenie dla stwierdzenia czy wskazany przez podatnika w piśmie pojazd, uprawnia do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących zakup paliwa ma stwierdzenie czy spełnia warunki wskazane w art. 86 ust. 3 ustawy. Ustawodawca wskazuje świadectwo homologacji danego typu pojazdu lub decyzję zwalniającą z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji, jako dokumenty, które określają dopuszczalną ładowność pojazdu oraz ilość miejsc (siedzeń), na podstawie których ustalana jest dopuszczalna ładowność dla potrzeb podatku VAT. Pojazdy, które w ww. dokumentach nie mają określonej dopuszczalnej ładowności lub ilości miejsc uznaje się za samochody osobowe (art. 86 ust. 5 ustawy).

W przedmiotowej sprawie mamy do czynienia z pojazdem wyprodukowanym w 1979 r., kiedy to nie wydawano wymienionych wyżej dokumentów. Z przepisów ustawy nie wynika, aby brak tych dokumentów skutkował automatycznie uznaniem pojazdu za pojazd podlegający ograniczeniom, o których mowa w art. 86 ust. 3 ustawy o VAT, a co za tym idzie zastosowaniem przepisu art. 88 ust. 1 pkt 3. Równocześnie informuje się, że ewentualne ograniczenia w odliczaniu będą dotyczyły nie tylko samochodów osobowych, lecz również innych pojazdów samochodowych, których dopuszczalna ładowność będzie niższa niż wynikająca ze wzoru określonego w art. 86 ust. 3 ustawy o VAT. Samo uznanie samochodu za nieosobowy nie oznacza automatycznie, iż nie podlega on ograniczeniom wynikającym z mocy przepisu art. 88 ust. 1 pkt 3. Dla uznania samochodu za pojazd niepodlegający ograniczeniom wynikającym z powyższego przepisu, istotne jest aby w przypadku, gdy na dany typ pojazdu nie zostało wydane świadectwo homologacji lub decyzja zwalniająca z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji, podatnik posiadał inną dopuszczoną przepisami prawa ruchu drogowego dokumentację, dopuszczającą pojazd do ruchu, z której będzie wynikało, że ładowność tego pojazdu jest równa lub wyższa niż określona wzorem zawartym w ustawie o podatku od towarów i usług. Wówczas podatek naliczony przy nabyciu paliwa do tego typu samochodów będzie podlegał odliczeniu. Dodatkowo wskazuje się, że na fakturze dokumentującej zakup paliwa muszą znajdować się poprawne dane nabywcy oraz numer rejestracyjny pojazdu.

Z przedstawionych przez podatnika faktów wynika, iż w świetle obowiązujących obecnie przepisów będzie miał prawo dokonywać odliczenia podatku z faktur dokumentujących zakup paliwa do samochodu opisanego we wstępie.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj