Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty
III-2-443-87/04/PJ
z 10 listopada 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
III-2-443-87/04/PJ
Data
2004.11.10



Autor
Drugi Urząd Skarbowy Łódź-Bałuty


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
podwykonawstwo
stawki podatku
usługi na majątku rzeczowym
uszlachetnianie czynne


Pytanie podatnika
Czy ma prawo zastosować do usługi uszlachetniania (wykonywanej w maju 2004 r.) stawkę podatku VAT 0% podwykonawca firmy polskiej, której kontrahent zagraniczny sprowadził towar przed 01.05.2004 r. w procedurze celnej uszlacheniania czynnego w sytemie zawieszeń ?


Działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) udzielam pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w przedmiocie podatków pośrednich w indywidualnej sprawie przedstawionej we wniosku z dnia 04.10.2004 r., uzupełnionym pismem z dnia 22.10.2004 r.:

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego oraz załączonych dokumentów wynika, że Spółka świadczy usługi uszlachetniania polegające na przeszywaniu odzieży jako podwykonawca firmy polskiej. Kontrahentem zleceniodawcy polskiego, który przywiózł towar objęty procedurą uszlachetniania czynnego, jest firma zarejestrowana jako podatnik VAT-UE w Niemczech. Umowa o wykonanie usługi została podpisana ze zleceniodawcą polskim w kwietniu 2004 r., zaś wykonanie usługi nastąpiło w miesiącu maju 2004 r., w tym też miesiącu została wystawiona faktura sprzedaży ze stawką VAT 0%. Zdaniem spółki w zaistniałej sytuacji znajdzie zastosowanie art. 170 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), który stanowi, że w przypadku gdy towary zostały przywiezione z terytorium Wspólnoty przed rozszerzeniem lub z terytorium nowych państw członkowskich na terytorium kraju przed 1.05.2004 r. i w dniu 01.05.2004 r. pozostają w dalszym ciągu na terytorium kraju objęte m.in. procedurą uszlachetnienia czynnego w systemie zawieszeń, przepisy o podatku od towarów i usług obowiązujące w chwili nadania tym towarom tego przeznaczenia celnego stosuje się nadal do momentu zakończenia tego przeznaczenia.

Powołany przez Podatnika przepis art. 170 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług określa zasady stosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług w odniesieniu do towarów wprowadzonych na terytorium kraju w procedurze uszlachetniania czynnego, a nie do usług wykonywanych na ww. towarze.

W przedstawionej przez Podatnika sytuacji, z uwagi na wykonanie usługi w maju 2004 r., a więc pod rządami ustawy z 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług, znajdą zastosowanie przepisy dotyczące opodatkowania podatkiem VAT usług na ruchomym majątku rzeczowym.

Zgodnie z art. 83 ust. 1 pkt 24 w/w ustawy, stawkę podatku w wysokości 0% stosuje się do usług polegających na naprawie, uszlachetnianiu, przerobie lub przetwarzaniu towarów, które zostały zdefiniowane w ust. 7 pkt 1-4 tego samego artykułu. Jednym z koniecznych warunków zastosowania stawki podatku VAT 0% na podstawie art. 83 ust. 1 pkt 24 i ust. 7 jest, by sprowadzone z terytorium państwa trzeciego towary objęte procedurą uszlachetniania czynnego w celu ich naprawy, uszlachetnienia, przerobu lub przetworzenia zostały wywiezione z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty.

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że uszlachetnione na terytorium kraju towary nie zostały ostatecznie wywiezione poza terytorium Wspólnoty. Wobec powyższego, świadczone przez Spółkę usługi nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wg stawki 0% na podstawie art. 83 ust. 1 pkt 24 ustawy o podatku od towarów i usług.

W sytuacji, gdy przedmiotowy towar zostanie sprowadzony na terytorium kraju w celu poddania go procesowi uszlachetniania, a kontrahent zagraniczny dla celów tej transakcji wystąpi jako podatnik podatku od wartości dodanej zarejestrowany na terytorium państwa członkowskiego na potrzeby handlu wewnątrzwspólnotowego, wówczas znajdzie zastosowanie przepis art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. d) ustawy o podatku VAT w brzmieniu: „w przypadku świadczenia usług na ruchomym majątku rzeczowym – miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie usługi są faktycznie świadczone, z zastrzeżeniem art.28”. Jeżeli nabywca usług na ruchomym majątku rzeczowym poda wykonującemu te usługi numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium RP, wówczas miejscem świadczenia tych usług będzie terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy usługi numer, pod warunkiem że towary po wykonaniu tych usług zostaną niezwłocznie, nie później jednak w terminie 30 dni od dnia wykonania na nich usług wywiezione poza terytorium kraju (art. 28 ust. 7 i ust. 8 ustawy o podatku od towarów i usług). Spełnienie ww. warunków spowoduje, że świadczenie usług na ruchomym majątku rzeczowym nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na terytorium RP.

W przedstawionym przez Spółkę przypadku, wykonuje ona usługi na zlecenie firmy polskiej, zatem zgodnie z zasadą wyrażoną w art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. d) miejscem opodatkowania jest miejsce faktycznego wykonania usługi. Zatem będzie to usługa krajowa podlegająca opodatkowaniu według stawki podatku VAT właściwej dla danej usługi i powinna być udokumentowana fakturą wystawioną na polskiego zleceniodawcę na zasadach ogólnych.

Powyższa informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego obowiązuje jedynie w zakresie zadanego przez Stronę pytania, w przedstawionym stanie faktycznym i jest zgodna z obowiązującym stanem prawnym tylko w przypadku przedstawienia przez Stronę rzeczywistego stanu faktycznego sprawy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj