Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście
US36/2BV/443/2004/52/TCH
z 29 października 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US36/2BV/443/2004/52/TCH
Data
2004.10.29



Autor
Drugi Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
Komitet Integracji Europejskiej
pomoc bezzwrotna
pomoc zagraniczna
stawki podatku


Pytanie podatnika
W 2000 r. Fundacja otrzymała bezzwrotne środki finansowe z pomocy zagranicznej na sfinansowanie zakupu i wdrożenia systemu komputerowego. Umowę na wykonanie systemu zawarto z firmą X, która po wykonaniu prac wystawiła 2 faktury: za oprogramowanie systemu (stawka VAT 0%) oraz za prace wdrożeniowe (stawka VAT 22%). Zapłatę dla firmy X przekazano z wyodrębnionego rachunku bankowego. Fundacja posiada zaświadczenie Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej potwierdzające pochodzenie środków, natomiast umowa z firmą X nie została zarejestrowana przez ten urząd - wskazał on, że stawka VAT 0%, o której mowa w § 68 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 15 grudnia 1997 r., dotyczy tylko świdczenia usług, a nie sprzedaży towarów, zatem umowa nie wymaga rejestracji.
Czy w związku z powyższym firma X w wystawionych fakturach zastosowała prawidłowe stawki?


W przedmiotowym piśmie Fundacja wystąpiła z zapytaniem, czy jej kontrahent zastosował prawidłowe stawki podatku od towarów i usług w fakturach za oprogramowanie systemu informatycznego oraz wdrożenie tego oprogramowania. Ponieważ faktury wystawiono przed dniem 1.05.2004 r., zastosowanie w sprawie znalazły obowiązujące do dnia 30.04.2004 r. przepisy ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) oraz rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27, poz. 268 ze zm.). Ponieważ umowa między Fundacją a firmą X, dotycząca dostawy, uruchomienia i wdrożenia oprogramowania systemu informatycznego, zawarta w 1999 r. – w pewnym zakresie istotna jest także treść wcześniej obowiązujących przepisów wykonawczych: obowiązującego do dnia 31.12.1999 r. rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 15 grudnia 1997 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 156, poz. 1024) oraz obowiązującego od dnia 1.01.2000 r. do dnia 25.03.2002 r. rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 1999 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 199, poz. 1245 ze zm.).

Zgodnie z art. 4 pkt 1 powołanej wyżej ustawy pod pojęciem towarów należało rozumieć rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej. Z kolei zgodnie z art. 4 pkt 2 lit. e ustawy pod pojęciem usług należało rozumieć między innymi udzielanie licencji lub upoważnienie do korzystania z licencji oraz przeniesienie autorskiego prawa majątkowego w rozumieniu przepisów prawa autorskiego – w odniesieniu do programu komputerowego. Ponieważ programu komputerowego nie można utożsamiać z jego fizycznym nośnikiem (płytą, dyskietką) i tym samym uznać za rzecz ruchomą, zaś w świetle przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 80, poz. 904 ze zm.) sprzedaż programu komputerowego zawsze musi się wiązać z udzielaniem licencji lub upoważnieniem do korzystania z licencji oraz przeniesieniem autorskiego prawa majątkowego – stąd wszelkie transakcje dotyczące programów komputerowych dla celów podatku od towarów i usług uważać należy za świadczenie usług. Nie budzi też wątpliwości zaliczenie do usług wdrożenia oprogramowania systemu informatycznego. Oznacza to, że obie faktury załączone do zapytania Fundacji dotyczyły świadczenia usług.

Zgodnie z § 62 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 r. obniżoną do wysokości 0% stawkę podatku stosuje się do świadczenia usług nabywanych za środki finansowe z pomocy zagranicznej, jeżeli zawarta została pisemna umowa o świadczenie tych usług, zarejestrowana przez Komitet Integracji Europejskiej. Analogiczny przepis zawierały: § 68 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 15 grudnia 1997 r. oraz § 64 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 1999 r. Z pisma Fundacji wynika jednak, że nie została zarejestrowana przez Komitet Integracji Europejskiej. Jak wynika ze skierowanego do Fundacji pisma Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej (kopię pisma złożono w tutejszym urzędzie) – Komitet Integracji Europejskiej uznał zakup oprogramowania i peryferiów komputerowych za zakup towarów i błędnie stwierdził, iż takich zakupów nie dotyczy § 68 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 15 grudnia 1997 r. Nie mają jednak znaczenia przyczyny braku rejestracji – ponieważ umowa między Fundacją a firmą X nie została zarejestrowana przez Komitet Integracji Europejskiej, dla usług świadczonych na podstawie tej umowy nie miały zastosowania wskazane wyżej przepisy, obniżające stawkę podatku do 0 %.

Zgodnie z art. 18 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym podstawowa stawka podatku od towarów i usług wynosi 22 %. Stawkę tę należy stosować dla każdej czynności podlegającej opodatkowaniu, jeżeli przepis ustawy lub rozporządzenia wykonawczego do ustawy nie przewiduje dla tej czynności stawki obniżonej lub zwolnienia od podatku. Analiza przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz przepisów wykonawczych do ustawy prowadzi do wniosku, że dla usług, których dotyczy zapytanie Fundacji, nie została określona obniżona stawka podatku ani zwolnienie od podatku. Oznacza to, że zarówno dla dostawy oprogramowania systemu informatycznego, jak również dla wdrożenia tego oprogramowania – stawka podatku od towarów i usług wynosi 22 %.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj