Interpretacja Urzędu Skarbowego Łódź-Widzew
IB-1-415/005/76/04
z 9 listopada 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
IB-1-415/005/76/04
Data
2004.11.09



Autor
Urząd Skarbowy Łódź-Widzew


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
cesja
kasa mieszkaniowa
odliczenia
remonty
ulga mieszkaniowa
ulga remontowa
utrata prawa do ulgi


Pytanie podatnika
Czy osoba, która korzysta z odliczeń w ramach ulgi na kase mieszkaniową może po wycofaniu oszczędności przeznaczyć je na zakup drugiego lokalu mieszkalnego gdy posiada już lokal spółdzielczy. Czy wiąże się to z zapłatą jakiegoś podatku. Czy pieniądze z kasy mieszkaniowej można przeznaczyć na remont zakupionego lokalu mieszkalego? Czy w związku z zaciągnięciem kredytu kontraktowego w banku prowadzącym kase mieszkaniową będzie mogła skorzystać z odliczeń w ramach dużej ulgi budowlanej na spłatę tego kredytu? Czy cesja środków zgromadzonych w kasie mieszkaniowej na syna spowoduje konieczność zwrotu ulgi budowlanej. Czy syn lub podatnik zobowiązany będzie do uiszczenia podatku - np. od darowizny?


Zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr. 137, poz. 926 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Widzew w odpowiedzi na pismo z dn. 07.10.2004r., uzupełnione w dniu 26.10.2004r. informuje, że:

Zasady gromadzenia oszczędności i udzielania kredytów kontraktowych reguluje ustawa z 26 października 1995r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego (Dz. U. Nr 95, poz. 133 ze zm.). Stosownie do postanowień art. 8 ust. 1 tej ustawy, przez zawarcie umowy o kredyt kontraktowy osoba fizyczna zobowiązuje się do systematycznego gromadzenia oszczędności w kasie mieszkaniowej przez czas oznaczony, a bank prowadzący kasę mieszkaniową do przechowywania oszczędności i udzielania po upływie tego okresu kredytu na cele mieszkaniowe. Wydatki będące celami mieszkaniowymi zostały enumeratywne wymienione w art. 8 ust. 2 tej ustawy.

W świetle postanowień art. 8 ust. 2 ww ustawy, celami mieszkaniowymi, są służące zaspokojeniu własnych potrzeb mieszkaniowych kredytobiorcy:

1. nabycie, budowa, przebudowa, rozbudowa lub nadbudowa domu albo lokalu mieszkalnego, stanowiącego odrębną nieruchomość

2. uzyskanie spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

3. remont domu albo lokalu, o którym mowa w pkt. 1 i 2, z wyjątkiem bieżącej konserwacji i odnowienia mieszkania,

4. spłata kredytu bankowego zaciągniętego na cele wymienione w pkt. 1-3,

5. nabycie działki budowlanej lub jej części pod budowę domu jednorodzinnego lub budynku mieszkalnego, w którym jest lub ma być położony lokal mieszkalny kredytobiorcy.

Po zakończeniu systematycznego gromadzenia oszczędności, posiadacz rachunku oszczędnościowo-kredytowego może wycofać zgromadzone oszczędności z kasy mieszkaniowej (bez konieczności zaciągnięcia kredytu) a przeznaczenie ich na wyżej wymienione cele mieszkaniowe nie powoduje utraty ulgi z tytułu systematycznego oszczędzania. Zatem zakup nowego lub używanego lokalu mieszkalnego (pomimo faktu posiadania lokalu spółdzielczego) nie spowoduje utraty ulgi z tytułu systematycznego oszczędzania.

W związku z dokonaną transakcją zakupu nieruchomości zobowiązana Pani będzie do zapłaty podatku od czynności cywilno-prawnych, do którego pobrania zobowiązany jest notariusz sporządzający akt notarialny. Na osobie kupującej ciąży natomiast obowiązek zgłoszenia się do Urzędu Skarbowego właściwego dla miejsca położenia nieruchomości w celu ustalenia czy ww podatek został prawidłowo naliczony i pobrany.

Utraty prawa do ulgi nie spowoduje również zrealizowanie wycofanymi oszczędnościami kilku określonych w umowie celów mieszkaniowych tj. zakup lokalu mieszkalnego jak i jego remont pod warunkiem jednak, że nie będzie to bieżąca konserwacja i odnowienie mieszkania. Pod pojęciem „konserwacja” należy rozumieć utrzymanie czegoś w dobrym stanie, dbanie o coś, pielęgnowanie czegoś w celu zabezpieczenia przed szybkim zużyciem się, zniszczeniem lub zepsuciem, natomiast „remont” to przywrócenie wartości użytkowej danego obiektu. Jeżeli zatem wycofane z kasy oszczędności zostaną przeznaczone na prace remontowe mające jedynie charakter bieżącej konserwacji czyli utrzymanie mieszkania w dobrym stanie: typu malowanie czy tapetowanie a nie przywrócenie jego wartości użytkowej przez np. wymianę poszczególnych jego elementów (okien, drzwi, grzejników itp.) w tej części utraci Pani prawo do ulgi z tytułu oszczędzania w kasie mieszkaniowej.

Nie traci ulgi podatkowej również podatnik korzystający z odliczeń na systematyczne gromadzenie oszczędności w kasie mieszkaniowej, jeżeli przeniósł uprawnienia do rachunku oszczędnościowo-kredytowego na rzecz dzieci własnych lub przysposobionych - zgodnie z art. 27a ust. 13 pkt. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm. w brzmieniu obowiązującym do końca 2001r.) oraz art.6 ust.1 ustawy z 21 listopada 2001r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (...) (Dz. U. Nr 134 poz. 1509 z 2001r.). Zatem jeśli przeniesienie praw i obowiązków wynikających z umowy zawartej z kasą mieszkaniową w okresie oszczędzania, nastąpi na syna nie posiadającego własnego rachunku oszczędnościowo-kredytowego w banku prowadzącym kasę mieszkaniową, nie będzie Pani zobowiązana do zwrotu wykorzystanych ulg z tytułu oszczędzania w kasie mieszkaniowej.

Przejmując przekazane przez Panią w drodze cesji zgromadzone w kasie mieszkaniowej środki, syn nie jest zobowiązany do wydatkowania ich na cele mieszkaniowe. Jednak przeznaczenie ich na inne cele spowoduje obowiązek uregulowania podatku od darowizny.

Ponadto nadmienić należy, że ustawa z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) nie przewiduje możliwości dokonywania odliczeń kredytu mieszkaniowego zaciągniętego po okresie systematycznego oszczędzania.

W związku z czym nie będzie Pani mogła dokonywać odliczeń kwot zaciągniętego kredytu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj