Interpretacja Urzędu Skarbowego w Grodzisku Wielkopolskim
ZP-443/25/04
z 5 listopada 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
ZP-443/25/04
Data
2004.11.05



Autor
Urząd Skarbowy w Grodzisku Wielkopolskim


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku


Słowa kluczowe
odliczenia
odliczenie podatku od towarów i usług
termin
termin zwrotu
wniosek
zwrot
zwrot bezpośredni


Pytanie podatnika
1) W jaki sposób należy wyliczyć kwotę podatku podlegającą zwrotowi w terminie 60 dni od dnia złożenia rozliczenia na podstawie art.87ust.4pkt2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535) w sytuacji, gdy zakupy są związane jednocześnie ze sprzedażą opodatkowaną i nie podlegająca opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?2)W jaki sposób należy umotywować wniosek złożony na podstawie art.87ust.4pkt2 ustawy o VAT?3)Co oznacza sformułowanie " a podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami" zawarte w art.86ust.8pkt1 ustawy o VAT?


ad.1) Jak wynika ze złożonego zapytania Podatnik świadczy usługi transportu międzynarodowego, wewnątrzwspólnotowe usługi transportu na terenie UE (WWUT) i usługi transportu na terenie Polski. W związku z tym występują u Podatnika zarówno czynności niepodlegające opodatkowaniu VAT (NP), jak i czynności podlegające opodatkowaniu VAT. Z tytułu wykonywanie ww usług Podatnik ponosi m.in. koszty zakupu paliwa, przeglądów samochodów, napraw. Z uwagi na specyfikę działalności nie jest możliwe wskazanie w przypadku każdego zakupu czy jest on związany z czynnościami niepodlegającymi opodatkowaniu VAT, czy z czynnościami podlegającymi opodatkowaniu VAT.

Zgodnie z art.86ust.8pkt1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535) podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o której mowa w ust.2, jeżeli importowane lub nabyte towary lub usługi dotyczą dostawy towarów lub świadczenia usług przez podatnika poza terytorium kraju, jeżeli kwoty te mogłyby być odliczone, gdyby czynności te były wykonywane na terytorium kraju, a podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami. W oparciu o ww przepis Podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związaną z wykonywaniem czynności NP. Ustawodawca nie wskazał w jaki sposób należy wyliczyć kwotę podatku naliczonego podlegającą zwrotowi w terminie 60 dni od dnia złożenia rozliczenia , na podstawie art.87ust.4pkt2 ustawy o VAT, zgodnie z którym na umotywowany wniosek podatnika złożony wraz z deklaracją podatkową, kwota różnicy podatku podlegająca zwrotowi w terminie 60 dni od dnia złożenia rozliczenia ulega podwyższeniu, jeżeli podwyższenie tej kwoty jest uzasadnione kwotą podatku naliczonego, o której mowa w art.86ust.8pkt1, w sytuacji, gdy zakupy są związane zarówno z czynnościami niepodlegającymi opodatkowaniu VAT i z czynnościami podlegającymi opodatkowaniu VAT.

W ocenie organu podatkowego Podatnik winien ustalić ww kwotę w oparciu o posiadane dokumenty przyjmując metodę, która w sposób najbardziej zbliżony do rzeczywistego odzwierciedla związek odliczonego podatku z ww czynnościami. Podatnik może zatem ustalić ww kwotę posługując się metodą zaproponowaną w złożonym zapytaniu, bądź ustalić w danym okresie rozliczeniowym proporcję :czynności niepodlegające opodatkowaniu VAT czynności podlegające i niepodlegające opodatkowaniu VAT i wyliczonym wskaźnikiem wyliczyć ww kwotę.

ad.2) Zgodnie z art.87ust.4pkt2 ustawy o VAT na umotywowany wniosek podatnika złożony wraz z deklaracją podatkową, kwota różnicy podatku podlegająca zwrotowi w terminie 60 dni od dnia złożenia rozliczenia ulega podwyższeniu, jeżeli podwyższenie tej kwoty jest uzasadnione kwotą podatku naliczonego, o której mowa w art.86ust.8pkt1.

W ocenie organu podatkowego wymóg umotywowania wniosku złożonego na podstawie art.87ust.4pkt2 ustawy o VAT oznacza, iż Podatnik w złożonym wniosku winien wskazać, iż w danym okresie rozliczeniowym wykonywał zarówno czynności niepodlegające opodatkowaniu VAT, jak i czynności podlegające opodatkowaniu VAT, kwotę podatku naliczonego związaną z wykonywaniem czynności niepodlegających opodatkowaniu VAT, o którą ma zostać podwyższona kwota różnicy podatku podlegająca zwrotowi w terminie 60 dni od dnia złożenia rozliczenia oraz, że w oparciu o ww przepis żąda zwrotu określonej kwoty w terminie 60 dni. Jednocześnie organ podatkowy informuje, iż w takim przypadku Podatnik powinien w składanej deklaracji dla podatku od towarów i usług zaznaczyć, w informacjach dodatkowych, iż wykonywał w okresie rozliczeniowym czynności, o których mowa w art.86ust.8pkt1 ustawy oraz, że do deklaracji dołączono wniosek o zwrot podatku.

ad.3) Zgodnie z art.86ust.8pkt1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535) podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o której mowa w ust.2, jeżeli importowane lub nabyte towary lub usługi dotyczą dostawy towarów lub świadczenia usług przez podatnika poza terytorium kraju, jeżeli kwoty te mogłyby być odliczone, gdyby czynności te były wykonywane na terytorium kraju, a podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami.

W ocenie organu podatkowego Podatnik winien przede wszystkim posiadać wymagane przepisami prawa dokumenty stanowiące podstawę do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (faktury, dokumenty celne), które może dodatkowo opisać wskazując na związek konkretnych zakupów z czynnościami niepodlegającymi opodatkowaniu VAT, jak i czynnościami podlegającymi opodatkowaniu VAT. Ustawodawca nie wskazuje jakiego typu mają to być dokumenty, w związku z tym w ocenie organu podatkowego przedstawiony wyżej sposób postępowania uznać należy za wystarczający dla udokumentowania związku odliczonego podatku z czynnościami niepodlegającymi opodatkowaniu VAT. Odpowiedzi na powyższe pytania organ podatkowy udzielił w oparciu o stan faktyczny przedstawiony przez Podatnika oraz w oparciu o przepisy prawne obowiązujące na dzień udzielenia niniejszej odpowiedzi.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj