Interpretacja Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego
PP II 443/827/351/04
z 30 września 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP II 443/827/351/04
Data
2004.09.30



Autor
Dolnośląski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
skład celny
sprzedaż towarów


Pytanie podatnika
Czy obecnie sprzedaż towaru ze składu celnego nabywcy w Polsce jest traktowana jako dostawa krajowa i podlega opodatkowaniu według stawki 22%, czy też sprzedaż ta w dalszym ciągu nie podlega ustawie o podatku VAT.


Udzielając odpowiedzi na zapytanie podatnika, tutejszy organ podatkowy informuje, że zgodnie z prawem wspólnotowym, składem celnym jest każde miejsce zaakceptowane przez organy celne i podlegające ich kontroli, w którym towary mogą być składowane zgodnie z ustalonymi warunkami. Jeżeli chodzi o definicję terytorium kraju, ustawodawca w art. 2 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535) podał, iż jest to terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Pojęcie „terytorium Rzeczypospolitej Polskiej” nie zostało doprecyzowane. W tej sytuacji należy uznać, że ustawa pojęciem tym posługuje się w znaczeniu określonym w innych ustawach, zwłaszcza w ustawie z dnia 12 października 1990 r. o ochronie granicy państwowej (Dz. U. Nr 78 poz. 461 ze zm.). Zgodnie z powołaną ustawą granicą państwową jest powierzchnia pionowa przechodząca przez linię graniczną, oddzielającą terytorium państwa polskiego od terytoriów innych państw i od morza pełnego. Obszary, nad którymi Rzeczypospolita sprawuje swoje zwierzchnictwo stanowią – w rozumieniu ustawy o ochronie granicy państwowej - jej terytorium. Zatem skład celny, zgodnie z definicją terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zawartą w powołanej ustawie, jest na potrzeby ustawy z dnia 11 marca 2004 r., traktowany jako terytorium kraju.
W myśl art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega między innymi odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Wobec powyższego sprzedaż towarów na terenie składu celnego podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, jako dokonywana na terytorium kraju. Przepisy ustawy z dnia 11 marca 2004 r. nie przewidują jakiegokolwiek rozróżnienia, jeżeli chodzi o opodatkowanie dostawy towarów z terenu składu celnego w porównaniu z dostawą z jakiegokolwiek innego miejsca położonego na obszarze Polski.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj