Interpretacja Opolskiego Urzędu Skarbowego
PP/443-100-2-GK/04
z 30 sierpnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-100-2-GK/04
Data
2004.08.30



Autor
Opolski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania

(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Przepisy ogólne --> Moment powstania obowiązku podatkowego

Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Zasady ogólne --> Moment powstania obowiązku podatkowego


Słowa kluczowe
dopłata
powstanie obowiązku podatkowego
rozliczenie dotacji
stawki podatku
usługi transportowe


Pytanie podatnika
1.Jak należy wykazać kwoty sprzedaży i podatku należnego od usług transportowych świadczonych w miesiącu kwietniu 2004 r., ale co do których obowiązek podatkowy powstał w miesiącu maju 2004 r.? Chodzi zarówno o sprzedaż eksportową jak i sprzedaż krajową opodatkowaną stawkami podatku od towarów i usług w wysokości 7% i 22%.2.Jak należy opodatkować dopłaty do komunikacji ulgowej rozliczane w Urzędzie Marszałkowskim za miesiąc kwiecień 2004 r., a otrzymane na rachunek bankowy w miesiącu maju 2004 r. Dopłaty te dotyczą ulg do przewozów pasażerskich świadczonych w miesiącu kwietniu 2004 r. i miesiącu maju 2004 r.


Pisemna informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, o której stanowi art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.).

Pismem z dnia 24 maja 2004 r. L.dz. EF/48/2004 (złożonym w tut. Urzędzie Skarbowym dnia 26 czerwca 2004 r.) Spółka zwróciła się z wnioskiem o udzielenie pisemnych informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego zadając następujące pytania:

  1. Jak należy wykazać kwoty sprzedaży i podatku należnego od usług transportowych świadczonych w miesiącu kwietniu 2004 r., ale co do których obowiązek podatkowy powstał w miesiącu maju 2004 r.? Chodzi zarówno o sprzedaż eksportową jak i sprzedaż krajową opodatkowaną stawkami podatku od towarów i usług w wysokości 7% i 22%.

  2. Jak należy opodatkować dopłaty do komunikacji ulgowej rozliczane w Urzędzie Marszałkowskim za miesiąc kwiecień 2004 r., a otrzymane na rachunek bankowy w miesiącu maju 2004 r. Dopłaty te dotyczą ulg do przewozów pasażerskich świadczonych w miesiącu kwietniu 2004 r. i miesiącu maju 2004 r.

Jednostka zajęła stanowisko, iż w deklaracji podatkowej VAT – 7 za miesiąc maj 2004 r. należy wykazać: sprzedaż traktowaną jako eksport w poz. 21 deklaracji, sprzedaż krajową opodatkowaną odpowiednio wg stawki podatku od towarów i u sług 7% i 22% w poz. 24 i 26 deklaracji. Jednocześnie Spółka uważa, że z uwagi na zmianę przepisów w zakresie podatku VAT z dniem 1 maja 2004 r. dopłaty do ulg rozliczane jako kwietniowe powinny być opodatkowane co do meritum tylko za usługi komunikacyjne świadczone w miesiącu maju. Dopłaty rozliczane za miesiąc kwiecień a dotyczące usług świadczonych w miesiącu maju wynikają z przedsprzedaży biletów miesięcznych szkolnych w kwietniu na maj.

Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu, po przeanalizowaniu przedstawionego stanowiska w sprawie oraz obowiązującego stanu prawnego informuje, iż:

Ad. 1

W opinii tut. organu podatkowego dla ustalenia prawidłowej stawki podatku od towarów i usług na wykonywane usługi, należy posłużyć się przepisami prawa materialnego obowiązującego w dniu wykonania tych usług. Wprawdzie, zgodnie z art. 6 ust. 8b pkt 11) ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) - zwanej dalej „ustawą o VAT”, obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż z dniem wystawienia faktury - z tytułu usług komunikacji miejskiej, jednakże przepis ten nie reguluje stawek podatku od towarów i usług, a jedynie powstanie obowiązku podatkowego. Dlatego też w opinii tut. organu podatkowego w przedmiotowym stanie faktycznym, Spółka winna zastosować przepisy ustawy o VAT, które obowiązywały w dniu wykonania usługi.

Powyższe stanowisko znajduje swoje odzwierciedlenie w stanowisku prezentowanym na oficjalnej stronie Ministerstwa Finansów pod adresem:

http://www.mofnet.gov.pl/dokument.php?dzial=114id=35479

W stanowisku tym stwierdzono, iż:

„W przypadku czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT na podstawie ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, które wykonane zostały przez podatnika przed dniem 1 maja 2004r., dla których obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług powstawał po dniu 30 kwietnia 2004r. - należy stosować stawkę podatku obowiązującą dla tych czynności w momencie ich wykonania, tj. przed dniem 1 maja 2004r”

Usługi te winny być wykazane w deklaracji dla celów podatku od towarów i usług VAT – 7 za miesiąc maj 2004 r. (miesiąc, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu ich wykonania): dla sprzedaży opodatkowanej stawką podatku w wysokości 7% - w pozycjach 24 i 25 deklaracji, dla sprzedaży opodatkowanej stawką podatku w wysokości 22% - w pozycjach 26 i 27 deklaracji, oraz dla sprzedaży eksportowej - w pozycji 29 deklaracji.

Ad. 2

W opinii tut. organu podatkowego Spółka winna opodatkować jedynie dotacje otrzymane w miesiącu maju 2004 r. i dotyczące świadczonych usług w miesiącu maju 2004 r., natomiast otrzymane w miesiącu maju 2004 r. dotacje dotyczące usług wykonanych w miesiącu kwietniu 2004 r. nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Wprawdzie zgodnie z art. 29 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) – zwanej dalej „ustawą”, podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrotem jest także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą lub świadczeniem usług. Natomiast zgodnie z art. 19 ust. 21 ustawy, obowiązek podatkowy z tytułu należnych - na podstawie odrębnych przepisów - dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze, powstaje z chwilą uznania rachunku bankowego podatnika. W przypadku uznania rachunku bankowego podatnika zaliczką z tytułu dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze, obowiązek podatkowy powstaje w tej części. Jednakże w opinii tut. organu podatkowego przepisów tych nie można stosować do dotacji dotyczących usług wykonanych w okresie poprzedzającym wejście w życie ustawy, gdyż dotacje te nie zwiększały wówczas podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Jednocześnie Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż przedmiotowa informacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedstawionym stanie faktycznym i obowiązującym na dzień jej wydania stanie prawnym.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj