Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Katowicach
PPI/443-153/04
z 23 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PPI/443-153/04
Data
2004.07.23



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Katowicach


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
masa spadkowa
podatnik
zarządzanie



Zgodnie z art. 5 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.)zobowiązaniem podatkowym jest wynikające z obowiązku podatkowego zobowiązanie podatnika do zapłacenia na rzecz Skarbu Państwa (...) podatku w wysokości, w terminie oraz w miejscu określonych w przepisach prawa podatkowego.

Stosownie do art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) podatnikami podatku od towarów i usług są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą (zdefiniowaną w ust. 2 tegoż przepisu), bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Unormowanie to ma na celu wskazanie, że podatnikami VAT są jedynie przedsiębiorcy działający bez stosunku podporządkowania, w warunkach niepewności, np. co do popytu, konkurencji, a także ostatecznego rezultatu finansowego podjętej działalności, czyli na własny rachunek i ryzyko.

W myśl natomiast przepisów ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. Nr 43, poz. 296 ze zm.) zarządca tymczasowy spadku może działać do zakończenia postępowania o stwierdzeniu nabycia spadku. Osoba sprawująca taką funkcję działa we własnym imieniu lecz z bezpośrednim skutkiem wobec osób trzecich, tj. spadkobierców.

A zatem skoro skutek czynności podejmowanych przez zarządcę następuje w cudzej sferze praw i obowiązków, to czynności te nie są wykonywane na rachunek osób pełniących tę funkcję.

Wobec powyższego zarządcy tymczasowi w świetle obowiązujących przepisów nie mogą zostać uznani za podatników podatku od towarów i usług z tytułu wykonywania swych czynności, z uwagi na fakt, iż nie spełniają przesłanek określonych w ww. art. 15 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, tj. nie wykonują czynności dot. zarządu na własny rachunek.

Powyższe unormowanie ma na celu wskazanie, że podatnikami podatku VAT są jedynie przedsiębiorcy wykonujący samodzielnie działalność gospodarczą, na własny rachunek i ryzyko oraz działający we własnym imieniu bez stosunku podporządkowania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj