Interpretacja Urzędu Skarbowego Wrocław-Śródmieście
PP 443-121/04
z 7 września 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP 443-121/04
Data
2004.09.07



Autor
Urząd Skarbowy Wrocław-Śródmieście


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
marża
prawo do odliczenia
sprzedaż komisowa


Pytanie podatnika
Zapytanie z dnia 16 sierpnia 2004 r. (tak jak zapytanie z dnia 19 lipca 2004 r.) dotyczy tego czy Spółka prowadząca działalność w zakresie sprzedaży komisowej towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków, rozliczająca się, zgodnie z art. 120 ust. 4 ustawy o VAT, metodą marżową, może obniżać podatek należny o podatek naliczony zawarty w fakturach dokumentujących wydatki takie jak: energia elektryczna, telefon, koszty wynajmu lokalu, etc.


Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Z zawartej w tym przepisie generalnej reguły wynika, że podatnik podatku od towarów i usług może odliczyć podatek naliczony, który związany jest z transakcjami opodatkowanymi, z zastrzeżeniem wymienionych w tym przepisie wyjątków.
Spośród zawartych art. 86 ust. 1 ustawy o VAT zastrzeżeń dotyczących prawa do rozliczenia podatku naliczonego do pytającej Spółki mają zastosowanie regulacje art. 120 ust. 17 i 19, zgodnie z którymi:Art. 120 ust. 17: w zakresie, w jakim podatnik dokonuje dostaw towarów opodatkowanych zgodnie z ust. 4, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez tego podatnika:
1) dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków przez niego importowanych;
2) dzieł sztuki nabytych od ich twórców lub spadkobierców twórców;
3) dzieł sztuki nabytych od podatnika niebędącego podatnikiem, o którym mowa w ust. 4.
Art. 120 ust. 19: obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków, jeżeli podlegały opodatkowaniu zgodnie z ust. 4.
Z regulacji tych wynika zakaz obniżania podatku należnego o podatek naliczony zawarty jedynie w fakturach dokumentujących konkretne, wymienione w tych przepisach zakupy, a nie podatku naliczonego w ogóle. Oznacza to, że podatnik rozliczający się metodą marżową ma prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony związany z zakupem towarów i usług wykorzystywanych do wykonywania czynności opodatkowanych. Podatnik ma prawo do rozliczania zakupów kosztowych typu: energia elektryczna, telekomunikacja, czynsz, z uwzględnieniem terminów i ewentualnych ograniczeń tego prawa wynikających z innych przepisów ustawy.
Jednocześnie Naczelnik tut. Urzędu pragnie nadmienić, że właśnie taka odpowiedź została udzielona pismem PP/443-99/04 z 03.08.2004 r.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj