Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
US72/SPC/436/33/2004/BAP
z 5 listopada 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US72/SPC/436/33/2004/BAP
Data
2004.11.05



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania --> Czynności podlegające opodatkowaniu

Podatek od czynności cywilnoprawnych

Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
czynności
czynności cywilnoprawne
czynności podlegające opodatkowaniu
nabycie przedsiębiorstwa
podatek od czynności cywilnoprawnych
podatek od czynności cywilnoprawnych
przedsiębiorstwa
sprzedaż przedsiębiorstwa
sprzedaż przedsiębiorstwa
umowa sprzedaży


Pytanie podatnika
Czy opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, w przypadku sprzedaży przedsiębiorstwa, podlega również wartość firmy rozumiana jako różnica pomiędzy ceną nabycia przedsiębiorstwa a wartością rynkową nabytych w ramach przedsiębiortswa składników majątkowych.


Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. ”a” ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych /Dz. U. Nr 86 z 2000r., poz. 959 ze zm./ podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają m.in. umowy sprzedaży rzeczy oraz praw majątkowych.

W przypadku sprzedaży przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 551 Kodeksu Cywilnego następuje zbycie jego wszystkich składników, oprócz składników wyłączonych w umowie. Charakter poszczególnych składników przedsiębiorstwa, w danym przypadku nadwyżki ceny sprzedaży nad wartością majątku (czyli tzw. „good will”) nie może być oceniany, jak wskazuje to Spółka na podstawie definicji zawartych w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych, gdyż dana ustawa nie ma zastosowania w przypadku oceny skutków podatkowych sprzedaży przedsiębiorstwa. Ponieważ ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych nie zawiera własnej definicji rzeczy oraz prawa majątkowego, do oceny charakteru poszczególnych składników mają zastosowanie przepisy Kodeksu Cywilnego.

Art. 55(1) Kodeksu Cywilnego stanowi, że przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników materialnych i niematerialnych, przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej. Przedsiębiorstwo według wskazań tej definicji jest dobrem majątkowym - mieniem w rozumieniu kodeksu cywilnego. W tej sytuacji należy przyjąć, że dobrami majątkowymi - składnikami mienia są również poszczególne składniki przedsiębiorstwa. Nadwyżka ceny sprzedaży nad wartością majątku nie jest rzeczą (gdyż jest wartością niematerialną) i nie występuje oddzielnie od przedsiębiorstwa, jednak jest jednym ze składników przedsiębiorstwa – mieści się więc w zakresie pojęcia mienie. Prawa stanowiące mienie mają charakter majątkowy, przez co różnią się od praw i dóbr osobistych. Charakter majątkowy zależy od tego czy prawo ma wartość majątkową w obrocie. O majątkowym charakterze poszczególnych składników przedsiębiorstwa rozstrzyga art. 55(2) KC, w myśl którego czynność prawna mająca za przedmiot przedsiębiorstwo obejmuje wszystko co wchodzi w skład przedsiębiorstwa chyba, że co innego wynika z treści czynności prawnej albo z przepisów szczególnych.

Zgodnie z powyższym, w przypadku zawarcia umowy sprzedaży przedsiębiorstwa, nadwyżka ceny sprzedaży nad wartością majątku rozumiana jako składnik przedsiębiorstwa i prawo majątkowe, podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj