Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Częstochowie
DUS-PP/443/56/2004
z 12 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
DUS-PP/443/56/2004
Data
2004.07.12



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Częstochowie


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
opodatkowanie
sprzedaż nieruchomości


Pytanie podatnika
Czy podlega opodatkowaniu podatkiem VAT sprzedaż nieruchomości, co do których przetarg odbył się w kwietniu 2004r., natomiast akty notarialne sporządzone zostaną w terminie późniejszym ?


Zgodnie z art. 37 i nast. ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2000 r. Nr 46, poz. 543 ze zm.) nieruchomości mogą być sprzedawane co do zasady w drodze przetargu. Taki tryb zbywania nieruchomości ma na celu wybór najkorzystniejszej oferty.

Jednakże samo dokonanie wyboru osoby, która została ustalona jako nabywca nieruchomości nie przenosi własności na nabywcę. Konieczne jest tu również zawarcie umowy sprzedaży nieruchomości w formie aktu notarialnego (art. 158 kc).

Umowa sprzedaży zostanie zawarta po 1 maja 2004 r., zatem już po wejściu w życie ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535). Przedmiotem sprzedaży były nieruchomości, na których możliwe było odtworzenie zabudowy siedliskowej i o przeznaczeniu rolnym oraz o przeznaczeniu mieszkaniowym jednorodzinnym z usługami.

Grunt od 1 maja 2004 r. jest towarem w rozumieniu przepisów z art. 2 pkt 6 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Podatnikami, w myśl art. 15 ust. 1 tej ustawy, są osoby prawne, jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, osoby fizyczne wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2 tego artykułu, bez względu na rezultat lub cel takiej działalności. Działalność gospodarcza obejmuje m.in. wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników.

Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

W świetle przedstawionych regulacji prawnych uznać należy, że dokonywanie sprzedaży przez Gminę nieruchomości stanowiących własność Gminy w myśl art. 15 ust. 1 i 2 ustawy o podatku VAT skutkuje uzyskaniem przez Gminę statusu podatnika, w rozumieniu ustawy o VAT.

Gmina nie może również korzystać ze zwolnienia podmiotowego od podatku z art. 113 ust. 1 i 9, gdyż zwolnień tych nie stosuje się do dostaw terenów budowlanych oraz przeznaczonych pod zabudowę (art. 113 ust. 13 pkt 1) lit .”d” ustawy o VAT.

Zasadą wynikającą z art. 19 ust. 1 ustawy o VAT jest, że obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towarów lub wykonania usługi, a nie z chwilą wyboru osoby ustalonej jako nabywca nieruchomości.

Za zmianą przedstawionego stanowiska nie może przemawiać fakt, iż przetarg na sprzedaż nieruchomości miał miejsce w miesiącu kwietniu 2004 r. a zawarcie umowy sprzedaży ma nastąpić dopiero po dacie 1 maja 2004 r.

Od 1 maja 2004 r. opodatkowaniu zatem podlegają dostawy, których przedmiotem są nieruchomości gruntowe, zabudowane i niezabudowane, przy czym w przypadku tych ostatnich (niezabudowanych) - jedynie te, których przedmiotem są tereny budowlane lub przeznaczone pod zabudowę. Pozostalł natomiast dostawy gruntów niezabudowanych, będących np. gruntami rolnymi, czy leśnymi, nieprzeznaczonymi w planach pod zabudowę – są zwolnione od VAT.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj